Emekli tarih öğretmeni 50 yıldır oto teybi biriktiriyor

erkan_623

New member
Nevşehir’de yaşayan ve 13 yaşından itibaren elektronik aygıtlara merak sardığını söyleyen Faruk Demirci, “Öğrencilik senelerımdan başlayarak boş kaldığım vakit içinderda, tatillerde, boş günlerimde bu işe hobi olarak başladım. Şu anda elektrikle çalışan tüm aygıtların tamiratını yaparım. Radyo, teyp, televizyon, araç teybi ve buna misal tüm elektronik aygıtların tamiratını yapıyorum. Bu işi rastgele bir ticari hedefle yapmıyorum, hobi olarak bozuk aygıtları yapmaya çalışıyorum. İstanbul’dan kargo ile radyo geldi. Tamiratını yaptım ve gere gönderdim. İkincisi geldi onunda tamiratını yaptım gönderdim. Şu anda üçüncüsü yolda” halinde konuştu.

SÖKÜP TAKMAK HOŞUMA GİTTİ

Kendi konutunun altında bulunan bodrum katını büsbütün depoya döndüren ve odasının birinde de tamir işlerini yaptığını belirten Faruk Demirci, “Bu işe birinci vakit içinderda 13 yaşında başladım. O periyot babam bir teyp almıştı. Ben de merakımdan o teybi eksiksiz söktüm ve tekrar topladım. Söküp takmak hoşuma gitti. Bozuk olan hurda teypleri toplamaya başladım. O günden bu güne kadar tahminen de biroldukça tamircinin yapılmaz dediği aygıtları yaptım. bu türlü kendimi geliştirdim” dedi.

NEREYE GİTTİYSE BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMADI

1982 yılında tarih öğretmeni olarak Van’a atandığını ve orada da bu işin peşini bırakmadığını belirten Demirci, “Van’da bir elektronik dükkânına gereç almak için gitmiştim. Oradaki ustayla tanıştım. Boş vakit içinderımda o ustayla iş iştiraki halinde çalıştım. Van, benim için bir yerde turnusol kâğıdı oldu. Van’da kendimi bildim. Kendimin neler bildiğini bildim. Daha evvel ne kadar amatörce iş yaptığımı Van’da anladım. Kendime özgüven geldi ve işi profesyonelce yapmaya başladım“ biçiminde konuştu.

SAYISINI BENDE BİLMİYORUM

Meskeninin altındaki bodrumunda 3 binden çok teyp olduğunu söyleyen Emekli Tarih Öğretmeni Faruk Demirci “Şuanda konutumun altında 3 binden çok oto teybi var. Saymadım sayamadım, Saymakta da zorlanıyorum. Şu aygıtları benden bir miras ve ya hatıra olarak onlara bırakmayı düşünüyorum. Ben gittikten daha sonra evlatlarım sahip çıkacaklar diye düşünüyorum” tabirlerini kullandı. Eski değişen teknolojinin daha kaliteli olduğunu da kelamlarına ekleyen Demirci konuşmasını şöyleki sürdürdü: “Eski teknoloji olan teyplerin tamirini zevkle yapıyorum. Zira eski teknoloji daha sağlamdı. Şu anda piyasada bulunan Çin malları var. Bu eserler biraz daha kalitesiz. O niçinle eski aygıtlar daha kaliteliydi. Daha sağlamdı.”

KAYNAK: İHA