Elkann ve Chesky: “Teknoloji ancak heyecan verirse var olur”

Suzan

New member
Daha az dikkatli olan bir göz için bu bir paradoks gibi görünebilir, ancak Yapay zekanın yeni çağında teknoloji mutlaka duyguları dinleme yeteneğini de içerecekİnsanların ve şirketlerin tüketimini ve kararlarını yönlendiren. İtalya’nın, kültürü ve yaratıcılığıyla, açılmakta olan tarihsel aşamada oynayacak önemli kartlarının olmasının nedeni de budur. Bu güven enjeksiyonu, küresel teknoloji sahnesinin liderlerinden birinin imzasını taşıyor: Airbnb’nin kurucu ortağı Brian Chesky, ile diyalog halinde bu düşünceyi paylaştı. Exor’un CEO’su ve Gedi Grubu’nun başkanı (aynı zamanda bu gazetenin editörü), John Elkannİtalya’nın en büyük teknoloji endüstrisi konferansı olan ve 13 binden fazla katılımcıyı Torino’ya getiren İtalyan Teknoloji Haftası’nın kilit anında.

42 yaşındaki Amerikalı Chesky, İtalyan yaratıcılığının Silikon Vadisi için nasıl faydalı olabileceğini açıklamak için Airbnb’deki deneyiminin başlangıcını hatırladı.

“Endüstriyel tasarımcı olmak için okudum, dedi, teknoloji dünyasında çalışmayı hiç düşünmedim. Ancak bir tasarımcı olarak teknolojinin tek başına yeterli olmadığını fark ettim: Yaklaşım farklıdır, tasarımcı kullanıcının ihtiyacından yola çıkar, çözmemiz gereken sorun nedir?” Chesky’nin izlediği yol gerçekten ilginç bir durum ve kısmen de bir anormallik. Mühendis olarak eğitim almış Elkann’ın da altını çizdiği gibi, Airbnb CEO’su, teknoloji uzmanı olmadan bir teknoloji grubuna liderlik eden az sayıdaki kişi arasında. Teknolojik ruhu ve tasarım, hesaplama ve duyguyu nasıl sistematik hale getirebiliriz? Yanıt aynı zamanda son dakika haberlerinden de geliyor: ChatGpt gibi yapay zekanın ilerlemesi (ve Gelişen birçok model), teknoloji ile düşünce arasındaki, zorlu beceriler ile hümanist çalışmalar arasındaki birliği destekleyerek erişim engellerini azaltabilir.

Bugün teknoloji endüstrisinde dil modellerinin büyümesi ve üretken yapay zekanın potansiyeli, programcıların kod yazımını yazılıma devredebileceği ve bunun yerine ayrıntılara odaklanabileceği anlamına geliyor. Soru sorma yeteneği ve saf yaratıcılık yeni şanslar getirebilir. O halde değer nerede yaratılır?

Farklı düşünceye sahip olmak önemlidir. Chesky, burada İtalya’da büyük bir kültürel geleneğin bulunduğunu söyledi. Tam da bu nedenle İtalyanlar, tüm teknoloji dünyası için de iyi olan temel bir bileşeni temsil edebiliyor.”

“Gibi yapay zeka hayatımızın bir parçası oluyor – devam etti Elkann – İnsan tarafı her zaman daha değerli olacaktır. Teknolojinin mutlaka insanların ve şirketlerin tüketimini ve kararlarını yönlendiren duyguları nasıl dinleyeceğini bilmesi gerekecek.” Gerçekten de Elkann şunları ekledi: “Onlar hakkında yeterince konuşmasak bile duygular önemlidir. Genç nesillerin bu yeni teknolojilerle şimdiye kadar yapılmamışları düşünmesi gerektiğine inanıyorum.”

Exor’un CEO’sunun vizyonu Chesky tarafından paylaşılıyor: Açıkçası her şirket, sayılara ve ölçülebilir olgulara dayanarak kararlar alıyor. Airbnb’nin kurucusu, şimdiye kadar yaşamın bazı yönlerini sensörlerle, özellikle de yapay zekayla ölçmek zor olsa da, “daha fazla sezgiye ve duyguya ihtiyacımız var” dedi.

İtalyan Teknoloji Haftası’nda bir araya getirilen binlerce girişimci, startup kurucusu ve yatırımcıdan oluşan bir izleyici kitlesinin önünde, akıl yürütmenin yönü açıkça her büyük grubun yüzleşmek zorunda olduğu zorluklara da kayıyor.

Chesky, “Veriler sizi belli bir noktaya kadar götürebilir” dedi, ancak özen, yani insanların duygularını yönetme yeteneği sizi gerçekten ileriye götürür.” Referans, Airbnb’nin yakın tarihindeki en karmaşık pasajlardan birine gönderme yapıyor; 2020’de pandemi, Wall Street’te ilan edilen listeden sadece birkaç adım uzakta, birkaç hafta içinde cironun %80 oranında çökmesine neden oldu. Girişimci, neredeyse iki bin kişinin işten çıkarılmasına yol açan acı verici seçimi hatırlatarak, “O günlerde pek çok kişi Airbnb’nin hayatta kalıp kalamayacağını merak ediyordu” diye itiraf etti. “Sorunun çözümü konusunda açık davrandık, tüm çalışanlara bir mektup yazdım. Geriye kalanlar eskisinden daha fazla çalıştı ve bizden ayrılmak zorunda kalanların başka iş bulmasına yardımcı olduk.” Bu durumda markanın kimliği tam da derin bir kriz anında bir şekilde güçlendi. Peki değişim zamanında bir grubun kimliği nasıl yönetilir? Elkann’ın yanıtı, kimliğin kurucuyla bağlantılı olduğu Ferrari’den başlıyor: “Onun canlı ve aynı zamanda güncel kalmasını sağlamalıyız”.

Stellantis’in durumunda görev “tarihe saygılı yeni bir kimlik yaratmak”tı: Elkann, bugün Stellantis’in yüzyıllarca süren yaşamdan gelen kökleri olan genç bir şirket olduğunu söyledi.. Yakın zamanda oluşturulan Lingotto fonu ile gelecekteki yolu hayal etmek için “bir dizi değeri” hemen belirlemek önemliydi.
Zorluklara ve teknoloji yatırımlarındaki hala tam olarak doldurulması gereken boşluğa rağmen İtalya’ya duyulan güven, ailesinin Catanzaro eyaletinden geldiğini iddia eden Chesky’nin sözleriyle doğrulanıyor. Ancak Elkann’ın vizyonu aynı zamanda Exor’un, örneğin çoğu İtalya’da olmak üzere düzinelerce yeni girişime yatırım yapan Vento programıyla benimsediği yatırım tercihlerine de dayanıyor. “Elkann, Vento’nun yirmi birinci yüzyılda bir şirket olmamıza yardımcı olduğunu söyledi, gençleşmemize yardımcı oldu. Grubumuzda şirketin temelini yeniden oluşturmayı düşünen birçok yirmi yaşında genç var.” Chesky sözlerini şöyle tamamladı: “Yeni bir çağın şafağındayız, yapay zeka sayesinde yeni gözlerle fiziksel dünya ve İtalyanların kültürü önemli bir bileşen olabilir.”