Eksper raporu çıktı: Medipol’e “yapamazsın” dedi

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Medipol Üniversitesi’ne verilen Atatürk Orman Çiftliği alanının İmar Uygulama davasında Eksper raporu mahkemeye sunuldu. Uzman; alanın yapılaşmaya uygun olmadığını belirterek, 555 bin metrekarelik alanda özel üniversite kurulmasının plan kararlarına alışılmamış olduğunu belirtti.

Uzman raporunda, Medipol’e tahsis edilen 555 bin metrekarelik alanın AOÇ alanı olduğuna dikkat çekilerek “özel üniversite alanı” kullanım sonucunın AOÇ alanı Müdafaa Gayeli İmar Planı kararlarına alışılmamış olduğuna dikkat çekilirken, “dava konusu plan değişikliği ile getirilen kullanım sonucu üst ölçek plan kararlarına ters olduğu” tespit edildi.

“TELAFİSİ İMKANSIZ ZİYANLAR VERİLMEDEN…”

sonucu kıymetlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Lideri Tezcan Karakuş Candan, husus ile ilgili açıklama yaptı. Candan şunları söylemiş oldu:

“Bilirkişiler, alanın AOÇ olduğunu inkar edenlere gereken yanıtı vermiştir. Medipol’ün kurucu vakfı TEBA’ya irtifa hakkı verilen alan, TEBA vakfına tahsis edilen alan 1. Derece Tabiat ve tarihi Sit alanı olarak Atatürk Orman Çiftliği yeridir. Zırhlı Birlikler Eğitim ve Tümen Komutanlığı tasarrufunda, ağaçlandırılarak hatıra ormanı haline getirilmiştir. Büsbütün TEBA vakfına tahsis edilmesi maksadıyla AOÇ alanları içerisinde olan 555 bin metrekare alan, adım adım kopartılarak, kamusal kullanımdan ticari kullanıma geçirilmiş özelleştirilmiştir. Mahkeme uzman raporunu temel alarak, telafisi imkansız ziyanlar verilmeden kelam konusu imar uygulamasını iptal etmelidir.”

“PLAN YÖNETMELİĞE UYGUN DEĞİL”

Candan, eksper raporunda yer alan “Kamusal alan tahsis ve dava konusu plan sonucu ile özelleştirilerek yerleşime açılmıştır. Bu alanda eğitim maksatlı olmak üzere her türlü eğitim binaları ile sıhhatle ilgili eğitim araştırma merkezleri yapılabilecektir. Lakin plan notunda yer alan kreş, öğrenci yurdu, anaokulu, hastane, tıp merkezi , konaklama tesisi üzere kullanımlar yönetmelikle tanımlandığı üzere toplumsal tesis alanı tarifinde kaldığından tahsis hedefi gereği planlama alanında yer alamayacağı açıktır. Bu açıdan Mekânsal Planlar Üretim Yönetmeliğine uygun düzenlemeği tespit edilmiştir” sözlere de dikkat çekti.

EKSPER RAPORU

Ankara 7. Yönetim Mahkemesi Başkanlığı’na sunulan raporda, “Ankara ili Etimesgut İlçesi, Erler Mahallesi 648,649,668,2795 ve 2796 sayılı parseller ile bir kısım tescil harici alanlara ait 1/1000 ölçekli müdafaa hedefli nazım imar planı ve uygulama imar planına istinaden gerçekleşen imar uygulaması incelenmiş olup, plan değişikliği ile tanımlanan “Özel Üniversite” kullanması açık yeşil alan kullanım sonucundan farklıdır. Değişiklik sonucunda 1. Derece Doğal SİT alanının bir modülü iken yapılaşmaya mevzu değildir. Yapılan derece değişikliği ile birlikte alan “Sürdürülebilir Muhafaza ve Denetimli Kullanım Alan” statüsüne geçirilmiş ve alan “özel üniversite alanı” olarak yerleşime açılarak planlanmıştır. Özel üniversite alanı kullanım sonucu da AOÇ alanı Muhafaza Maksatlı İmar Planı kararlarına terstir. ötürüsıyla, dava konusu plan değişikliği ile getirilen kullanım sonucu üst ölçek plan kararlarına alışılmamış olduğu” tabirlerine yer verildi.