Ekrem İmamoğlu’ndan ‘hapis istemi’ yorumu: Bunun bana siyaseten hiç bir ziyanı yok

semaver

Active member
Ekrem İmamoğlu’ndan ‘hapis istemi’ yorumu: Bunun bana siyaseten hiç bir ziyanı yok İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, Bağcılar’da bakılırsav yapan 21 muhtarla sahurda buluştu.

İmamoğlu, ilçedeki bir işletmede buluştuğu muhtarlarla tek tek tanıştı ve onlardan gelen talepleri dinledi. Pandemi ve akabinde gelen ekonomik krizin tesirlerinin tüm Türkiye’de yaşandığını belirten İmamoğlu, krizden en hayli etkilenen kısmın gelir düzeyi düşük vatandaşlar olduğuna dikkat çekti.

İBB’nin toplumsal yardım bütçesini, vazifeye geldikleri 2019 yılı içerisinde, 2018’e nazaran 6 kat oranında artırdıklarına vurgu yapan İmamoğlu, “Yüzde 2-3 düzeyindeyken şu anda yüzde 15-16 düzeylerine çıktı bütçedeki toplumsal yardımların payı” dedi. Yapılan yardımların zorunluluktan kaynakladığını belirten İmamoğlu, yaşanan sürecin toplumun her kesitini etkilediğini belirtti.

İmamoğlu’nun konuşmasından satır başları:

‘ASKIDA FATURAYLA VİCDAN KÖPRÜSÜ KURDUK’

“Kent yoksulluğunun kırsaldaki yoksunluktan daha güç ve acı sonuçları var. İçinde bulunduğumuz devirde, 500 binin üzerinde kumanya dağıttık. Pandeminin pik yaptığı devirde bu sayı 1 milyon 100 bin haneye kadar yükseldi. Bu sıkıntı günleri ümitle, umutla, çalışmayla, paylaşarak, birbirimizi hissederek aşacağız. Biz, bunları yaparken bir yandan işlerimizi yaptık, bir yandan öğrencilerimize burs verdik. Bir yandan dedik ki ‘Anne meskenden çıkamıyor’; kartını verdik. Askıda Fatura yahut onun üzere öbür uygulamalarla vicdan köprüsü kurduk. İstanbul’da en gerçek birinci adres, fitreniz, zekâtınız için biziz kardeşim. Zira biz, adresi veriyoruz. Verdiğimiz her şeyin devlete hesabını veriyoruz. Bizde adresleri var. Onu da bir tek biz biliyoruz. Allah biliyor yani, bir de devlet. Bu manada, bu güç günleri aşmanın formülü, modeli bu.

‘EĞİTİM şayet olmazsa HER 10 SENEDE BİR SEÇİMLER İPTAL EDİLİR’

Bağcılar’da an itibariyle şimdi durmuş, yarım, eksik, başlamamış işimiz kalmadı. İlçede açtığımız ve açacağımız kreşler bulunuyor. İstanbul genelindeki ‘Yuvamız İstanbul’ kreşlerinin sayısını 100’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bu milletin evlatlarını 3-4 yaşından itibaren eğitemezsek her 10 senede bir bu ülkede seçimler iptal edilir. Cahillik, eğitim almamak, bu ülkede yeni jenerasyona yapacağımız en büyük ihanettir. Onun için en baş sıkıntıdır çocukların memnunluğu, annelerin memnunluğu. Bunu da birlikte yapıyoruz sizlerle.

‘BUNUN BANA SİYASETEN HİÇBİR CEZASI YOK’

Bana 4 yıl 1 ay mahpus cezası verilmesi hakkında savcı mütalaasını verdi, mahkemesi görülecek. Neymiş, ben YSK’ye hakaret etmişim. Olay şudur. Benim Avrupa Kurulu’ndaki bir konuşmamın eleştiren bir bakan bana konuşmasında ‘ahmak’ demiştir. Ben de kendisine iadeyi yanıtla karşılığını ona sundum. ‘Siz seçimi iptal ettiniz ahmak sizsiniz’ manasında. Bunu ben bakana söylemiş oldum ancak YSK’ye bu biçimde bir şeyde bulunmadım. Bunun sözünü verdim lakin ona karşın savcı bu biçimde bir mütalaada bulundu. Yani hala yaşadığımız bu aksiliklerden ders çıkarmayan beşerler var bu ülkede. Bunun bana siyaseten hiç bir ziyanı yok lakin bu ülkeye ziyanı var. Bizim toplumumuz vicdanlıdır. Mağduru görür, mağdura katkı sunmak, takviye olmak ister. Umarım bu yanlıştan dönecek. Her Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı üzere ben de bu ülkede hukukun ve adaletin üstünlüğüyle bu mahkemenin yanlışsız sonucu vereceğine inanıyorum, inanmak istiyorum