Deniz Çatalbaş: Art Sokaklar’la büyüdüm

Tuncay

New member
SERCAN KISMET – Deniz Çatalbaş, profesyonel basketbol hayatını sonlandırdıktan daha sonra Best Model of Turkey yarışına katılmasıyla ömrü değişti. Tertipten ikinci olan Çatalbaş, Türkiye’nin en uzun soluklu projesi ‘Arka Sokaklar’a komiser yardımcısı Aslı karakteriyle dahil olarak, birinci dizi tecrübesini yaşıyor. Oyuncuyla, yeni işini, basketbol hayatını ve mesleğini konuştu.

– Profesyonel basketbol oynarken 2020 yılında Best Model of Turkey müsabakasına katılıp, spor ömrünüzü noktaladınız. Bu sonucu vermekte kuvvetlik çektiniz mi?

Aslında yarıştan bir sene öncesi kadar basketbol hayatımı sonlandırmıştım. Lakin yarış daha sonrası profesyonel spor hayatımın bittiğini idrak ettim. Çok fazla kuvvetlik çekmedim zira hoş ve yeni bir periyot için güzel bir başlangıç olduğunu biliyordum.

– Genç yaşınızda Euroleague’de forma giydiniz. Neler hissettiniz?

birinci vakit içinderda şunu söyleyebilirim. Basketbol hem zihinsel tıpkı vakitte bedensel açıdan sıkıntı bir branş. Buna karşın işini en uygun biçimde yapan bayanlarla o alanda buluşmak inanılmaz gurur verici bir durum. Bu niçinle o formayı giydiğimde kendimle nitekim gurur duymuştum.

– Büyük bir tertipte çaba etmek size ne üzere tecrübeler kazandırdı?

Bu tertip yardımıyla dünyayı gezebildim. Her ırktan, kültürden insan tanımak ve arkadaş olmak beni hayata fazlaca uygun hazırladı. Bu sayede küçük yaşta âlâ bir gözlemci olduğumu düşünüyorum. Farklı bakış açıları da daha esnek bir insan olmamı sağladı diyebilirim.

– Yarışa katılma fikri kimden çıktı?

Ailem ve arkadaşlarım bana daima denemelisin diyorlardı. O devir bünyesinde olduğum ajansta destekleyince, katıldım.

– İkinci olmanız hayatınızı nasıl değiştirdi?

Pandemi devrinden dolayı epeyce büyük değişimler olmadı. Lakin şahsi olarak tescilli olmak alışılmış ki farklı bir öz inanç veriyor. (gülüyor)

– Fenomen dizi ‘Arka Sokaklar’a bu dönem dahil oldunuz. Teklif gelince neler hissettiniz?

Çok heyecanlandım zira ben çocukluğumdan beri sporun ortasındayım. Bu niçinle de vücudumu yeterli tanıyorum ve rahat hareket edebiliyorum. Bu sebepten ötürü birinci tecrübemin daima aksiyon dizisi yahut sineması olmasını istedim. Hayal ettim ve oldu. (gülüyor)

– Ekranın en uzun soluklu projesinde yer almak nasıl bir his?

Çok itimat verici. Sahiden takımdaki her insanın kocaman bir aile olduğunu hissediyorsunuz. Bence bu niçinle 16 yıldır severek izlenen bir dizi. Benim için de epey keyifli burada olmak. Kendimi geliştirebileceğim ve beni olumlu istikamette etkileyen bir işin parçasıyım.

– Setin birinci günü nasıl geçti?

Heyecanlı ve gergindim. Heyecanımın en büyük niçini ise izlerken büyüdüğüm ve hayranlık duyduğum oyuncularla tanışmaktı fakat kestirim ettiğim üzere hepsinin gücü fazlaca hoştu.

– Dizide bir polise hayat veriyorsunuz. Nasıl çalışma yaptınız?

En epeyce yaptığım şey, birfazlaca polisiye dizi izlemekti. aslına bakarsanız Türkiye’nin fenomen dizisi ‘Arka Sokaklar’la büyüdüm. Bunun haricinde biroldukca yabancı projeyi izleyerek notlar çıkarttım. Âlâ oyuncuların sahnelerini bol ölçüde gözlemledim. Atış eğitimleri aldım.

‘Adım adım hareket eden biriyim’

– Oyunculukta maksatlarınız neler?

İlerisi için natürel ki tezli hedeflerim var. Lakin ben ömrümde adım adım hareket eden biriyim. O niçinle şu anda oyunculuktaki birinci maksadım hissettiğim her duyguyu seyirciye kalbinde hissettirebilmek…

– Modellik müsabakası için ömrünüzün dönüm noktası diyebilir misiniz?

Dolaylı yoldan diyebiliriz. Yarıştaki başarımdan daha sonra oyunculuğum için daha geniş kitlelerle tanıştım ve bu da bana basamak oldu.

– ömrünüzde biri var mı? Aşk sizin için ne söz ediyor?

Bu sorunun karşılığı benimle kalsın. (gülüyor) Lakin benim için aşk, duyulan şeyin doğruluğuna göre ilaçta olabiliyor, zehirde… İşte aşkı eşsiz yapan şey ise aslına bakarsanız bu. Gerçek mu yanlış mı, neye, ne vakit, aşık olacağımızı bilemiyor olmamız. (gülüyor)