Demokratların oy vermesiyle Ukrayna yardım tasarısı Temsilciler Meclisi'ndeki kritik engeli ortadan kaldırdı

Suzan

New member
Temsilciler Meclisi, Cuma günü, Ukrayna, İsrail ve diğer Amerikan müttefikleri için uzun süredir askıda olan bir yardım paketini onaylama yönünde çok önemli bir adım attı; Demokratlar, tasarıyı Temsilciler Meclisi'nin tamamında değerlendirilmek üzere Cumhuriyetçi muhalefetin ötesine itmek için önemli oylar sağladı.

316-94'lük oylama, Meclis'in yardım paketini kabul etmesinin önünü açtı ve paketin her bir kısmı Cumartesi günü ayrı ayrı oylandı. Ancak her biri farklı koalisyonlardan iki partinin de desteğiyle alınan bu tedbirlerin kabul edilmesinde şüphe yoktu; bu da Cuma günkü tedbirlerin mevzuatın geçerli olacağının önemli bir göstergesi olduğunu gösteriyor.

Tarihsel olarak düz bir parti çizgisi oyu olan tasarıyı dikkate alma kuralı, Cumhuriyetçilerden ziyade Demokratların desteğiyle geçti, ancak aynı zamanda GOP oylarının çoğunluğunu kazandı ve bu da tasarının Aşırı sağ muhalefetin bir dizi derin muhalefetine rağmen kabul edildiğini açıkça ortaya koydu 95,3 milyar dolarlık pakete her iki partiden de geniş destek veriliyor.

Oylama, sağdan şiddetli muhalefetle karşı karşıya kalan Başkan Biden'ın temel önceliği olan Ukrayna'nın Rus saldırganlığına karşı mücadelesini finanse etme çabası açısından büyük bir zaferdi. Bu, Cumhuriyetçi Parti içindeki tecrit güçlerine karşı bir zaferdi ve büyük ölçüde geçen yılki işlevsizliğiyle tanımlanan Kongre'de iki partili uzlaşmanın önemli bir anıydı.

Ancak bu ancak, partisinin itirazlarına rağmen planı hayata geçirmek için kendi işini riske atan Meclis Başkanı Mike Johnson'ın, Temsilciler Meclisi adetlerini önemli ölçüde ihlal ederek, konumunun daha da tehlikeye girmesiyle ilgili olarak Demokratlara itirazda bulunmak zorunda kalmasından sonra gerçekleşti. yasanın oylanması ve kabul edilmesi için yol.

Temsilciler Meclisi'nde Demokratlar, tedbiri kendi destekleri olmadan geçirmek için yeterli Cumhuriyetçi desteğinin olmadığı netleşene kadar oylarını geri çektiler ve ardından “evet” oyları yağmaya başladı. Sonuçta 165 Demokrat, tedbire destek veren 149 Cumhuriyetçiden daha fazla oy verdi.

Massachusetts'ten Temsilci Jim McGovern, “Demokratlar bir kez daha salondaki yetişkinler olacak ve Cumhuriyetçilerin nihayet durumun ciddiyetini ve harekete geçmemiz gereken aciliyetin farkına varmalarına çok sevindim” dedi. Temsilciler Meclisi Seçim Kampanyası Kuralları Komitesi. “Ama burada lanet işini yaptığın için hiçbir ödül almıyorsun.”

Bay McGovern, Ukrayna'ya yardım ulaştırılmasındaki uzun gecikmeden “uzlaşmayı reddeden MAGA azınlığını” sorumlu tuttu. Ancak Demokratların yasayı ilerletmek için gerekli oyları sağladığını çünkü “burada küçük partizanlıktan çok daha fazlası söz konusu” dedi.

Bu Kongre sırasında Cumhuriyetçiler, kritik bir konuyu ele alacak herhangi bir yasayı geçirmek için Temsilciler Meclisi Demokratlarının oylarına güvenmek zorunda kaldıkları ikinci seferdi. Bunu geçen yıl, borç tavanı yasasını askıya alacak ve feci bir federal temerrüdü önleyecek bir oylamaya izin vermek için yaptılar. Bu oylamada 29 Cumhuriyetçi kurala karşı oy kullandı. Cuma günü 55 Cumhuriyetçi kendi konuşmacılarının gündemine karşı oy kullandı.

Cumhuriyetçilerin ayrıca birçok önemli yasayı geçirmesi için Demokratlara ihtiyacı vardı. Bunlar arasında hükümeti finanse etmeye yönelik çeşitli harcama önlemleri ve Pentagon'un kürtaja erişim, transseksüel bakımı ve ırksal çeşitlilik ve katılım politikalarına yönelik kısıtlamalara karşı aşırı sağcı bir isyanın ardından yıllık savunma tasarısı yer alıyor.

Birçok Cumhuriyetçi Cuma günü Ukrayna ve İsrail'e yardım gönderilmesini öngören yasa tasarısının lehinde konuştu. Teksas Cumhuriyetçisi ve kurallar paneli başkanı Temsilci Michael Burgess, Biden yönetiminden önceki yardım parasının nasıl kullanıldığı ve Ukrayna'daki çatışmayı sona erdirmeye yönelik uzun vadeli hedefleri hakkında daha fazla bilgi sağlamasını istediğini söyledi.

Cumhuriyetçilerin hesap verebilirlik için baskı yapmaya devam edeceğini söyledi ancak şunu kabul etti: “Bugün bir devrilme noktasındayız. Yardım eksikliği ileride bize çok daha pahalıya mal olabilir ve bunun gerçeğe dönüşmesini istemiyorum.”

Ancak Cumhuriyetçi Parti'nin az bir çoğunlukla büyük bir güce sahip olan aşırı sağ kanadı tasarıya karşı çıktı.

Tasarının en sesli muhaliflerinden biri olan ve Bay Johnson'ı devirmek için oy kullanmakla tehdit eden Kentucky Cumhuriyetçi Temsilcisi Thomas Massie, “Konuşmacının sınırlarımızı güvence altına almak yerine Demokratlarla yabancı savaşları finanse etmek için bir anlaşma yaptığından endişe duyuyorum” dedi. bu nedenle.

Kendi partisinin üyelerinin muhalefetini atlatmak için Bay Johnson paketi üç parçaya böldü ve Muhafazakarlar adına anlaşmayı daha da tatlandırmak için dördüncü bir yasa tasarısı ekledi.

Kural, Bay Johnson'ın stratejisi açısından çok önemliydi çünkü farklı koalisyonlar tarafından desteklenen İsrail'e ve Ukrayna'ya yardım konusunda ayrı oylamalara izin veriyor, ancak daha sonra yasa koyucuların olumlu ya da olumsuz oy vermesine gerek kalmadan bunları birleştiriyor Tasarının tamamının oylanması gerekiyor.

Bu da onu milletvekillerinin dış yardım paketinde karşılaştıkları tek ya hep ya hiç oyu haline getirdi ve birçok açıdan planın bireysel bölümlerine ilişkin oylardan daha önemli hale getirdi. Tedbir ayrıca, TikTok'un Çinli sahibi tarafından satılmasını veya uygulamanın ABD'de yasaklanmasını gerektiren bir yasa tasarısı da dahil olmak üzere bir tatlandırıcı paketi de içeriyor.

Teksaslı sağcı Cumhuriyetçi Temsilci Chip Roy, kurala karşı çıkarken, “Bunların hepsi önceden pişirilmişti” diye öfkelendi. “Bu yüzden Başkan Biden ve Chuck Schumer bunu övüyor.”

Cuma günkü kritik oylama, Meclis Kuralları Komitesindeki Cumhuriyetçilerin de yasayı komiteden Meclis katına taşımak için Perşembe gecesi geç saatlerde Demokratların oylarına güvenmek zorunda kalmasından sonra geldi. Komitede kuralı engellemeye çalışan aşırı sağcı milletvekilleri (Bay Massie, Bay Roy ve Güney Carolina'dan Temsilci Ralph Norman) buna karşı çıktılar çünkü bu, öncelik alması gerektiğini söyledikleri katı sınır güvenliği hükümlerinin oylanmasına izin vermeyecekti Ukrayna'ya yardım fazla.

Cuma günü kabul edilen kurala göre Cumhuriyetçilere Ukrayna'ya sağlanan finansmanın sıfırlanması veya sınırlandırılması yönünde iki seçenek verilecek, ancak bu çabanın başarısız olması bekleniyor.

Catie Edmondson raporlamaya katkıda bulunmuştur.