Çocuklarda çok utangaçlığa dikkat

semaver

Active member
Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi konu hakkında değerli bilgiler verdi.Çocukların kimileri yeni bir ortama girmek ya da tanımadığı bireylerin olduğu ortamlarda tek başına olmak konusunda ağır derecede dert ve huzursuzluk yaşarlar.

Psikolojide bu duruma “sosyal kaygı” denir.Sosyal derde sahip olan çocuklar, utangaçlığın ötesine geçen çok bir dert hissiyle hareket eder.Buna bağlı olarak da bilhassa toplumsal ortamlarda utanç verici bir duruma düşmekten ya da yargılanmaktan fazlaca korkarlar.Aşırı utangaç ve çok utangaç bir çocuğun aklından geçenler;“ Ya benimle alay ederlerse, ya beni dışlarlarsa, ya beni oyunlarına almazlarsa” üzere kendiyle ilgili değersizlik niyetleridir. Bu kanılar toplumsal ortamda ve durumlarda artar ve çocuk ağır dert yaşar, korkusundan dolayı kaçınma davranışları gösterir. Yani online derslerde kamerasını açmaktan kaçınan, marketten yanlış eser aldığında bunu kasiyere söylemekte zorlanan, kendisine verilen sunumu tahtada sunarken kan ter ortasında kalan bir çocuğunuz var ise çocuğunuz ”Sosyal telaş bozukluğu” yaşıyor olabilir. Benim de toplumsal korku yaşayan çocuğum var bu biçimde ne yapabilirim diyorsanız; En tesirli yaklaşımınız çocuğunuzu sık sık toplumsal ortamlara maruz bırakın ve korktuğu şey ile yüzleşmesini sağlayın fakat bunu birden bire değil kademeli olarak yapın.

Çocuğunuza başlangıçta küçük sorumluluklar verin, daha epeyce parka bahçeye gdolayın, arkadaş edindirin, bakkaldan ekmek aldırın, garsondan mendil istetin… Yani çocuğunuzu daha fazlaca sosyalleştirin ki çocuğunuz toplumsallaşmaktan korkmasın, benlik algısını yükseltsin. Ancak herşeydilk evvel siz kendi korkularınızdan çocuğunuzu koruyun ki çocuğunuz özgüvenini geliştirebilsin.
Hibya Haber Ajansı