‘Çirkin Kral’ ismini kim koydu

Suzan

New member
Köşe müellifi Doğan Hızlan köşe yazısında ‘Çirkin Kral ismini kim koydu’ başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Hızlan’ın bu haftaki yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Yılmaz Güney’in 38’inci mevt yıldönümünde, Küçükçekmece Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün takviyesiyle bir stant hazırlandı. Tahir Yüksel’in ‘Yılmaz Güney: Kaygısız Bir Ülke, Kaygısız Bir Dünya İçin…’ kitabı da bu standa eşlik ediyor. Yılmaz Güney ekseninde Türk sineması tarihi…

Tahir Yüksel’in ‘Yılmaz Güney: Kaygısız Bir Ülke, Kaygısız Bir Dünya İçin…’ kitabı, onu çeşitli taraflarıyla tanıtıyor. Kitabın tanıtımı için gönderdiği mektuptan satırlar:

“Saygıdeğer Doğan Ağabeyim merhaba, Yılmaz Güney standı kapsamında bir de kitabım yayımlandı. ‘Karanlıkta Işık Yılmaz Güney’ isimli kitabımın ikinci kısmının özeti üzere bir şey yaptım. Stant kitabı olduğu için görsel yanı biraz daha öne çıktı.”

Yılmaz Güney’in 38’inci mevt yıldönümünde, Küçükçekmece Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün takviyesiyle 9 Eylül-1 Ekim 2022 tarihleri içinde açılan standın kitabı. Küçükçekmece Belediye Lideri Kemal Çebi’nin Sunuş’u kitabın birinci sayfasında.

İkinci sayfada Yılmaz Güney’in bir yazısını okuyoruz:

“Kimdir incir kuşlarını, kumruları yok eden?

Kimdir kitapları yakan, türküleri, kol kola yürümeyi yasaklayan?

Kimdir erik ağaçlarından,

Kiraz ağaçlarından, ağaçların

Çiçek açmasından korkan…

Kim”

İçindekiler sıralaması:

* Yılmaz Güney-Çocukluk ve Gençlik senelerı

* Merhaba İstanbul

“Yılmaz Pütün, İstanbul’a gitmeye karar verdiğini bir mektupla Vedat Günyol’a bildirir. Demirtaş Ceyhun’la konuşur ve Vedat Günyol’a gideceğini söyler. Dar Flim’de dağıtım işine girer.”

* Ve… Sinema

Atıf Yılmaz Batıbeki, Yılmaz Güney’le tanışmasını, nasıl birlikte çalıştığını, ısrarını anlatıyor: “Yılmaz Güney’le ‘Bu Vatanın Çocukları’nda başlayan usta-çırak, daha sonra abi-kardeş münasebetimiz ortamızdan beklenmeyen ayrılışına kadar sürdü…”

* Vedat Türkali, Yılmaz Güney’in yükselişini, diğerlerinin halini lisana getiriyor.

* Birinci Tutukluluk ve Sürgün

* Yeşilçam’a bir daha Dönüş: “Ben 1958’de sinemaya geldiğimde ‘star sistemi’ alabildiğine hâkimdi. bu biçimdelar Ayhan Işık, Göksel Arsoy, Orhan Günşıray, daha öncelerinden de Eşref Kolçak kümesi sinemaya hâkimdi.”

* Ben Öldükçe Yaşarım: His Sağıroğlu’nun ‘Ben Öldükçe Yaşarım’ sinemasının çekimine dair anlattıkları…

* Berbat Kral: Tarık Dursun K.’nın bir görüşmede ona verilen unvanı yazdı. “Biroldukça ünlü sinema yıldızlarının durumu, hoşluk, nahoşluk kavramları tartışılırken Yılmaz Güney ne dedi: O hoş, ben çirkinsem…”

Çirkin Kral ismini o buldu. Üç gün daha sonra röportajı yayımlandı Milliyet’te, ‘Çirkin Kral’dı.

* Apo Gardaş-Abdurrahman Keskiner

* Boynu Bükük Öldüler

* ‘Ben Yılmaz Güney…’-Lütfi Ö. Akad

* Kızılırmak – Karakoyun

* Kurbanlık Katil-Ahmet Soner Kozanoğlu

* Direktör Yılmaz Güney-Nedim Otyam

* Hayalet Senaryocu-Aydın Engin

* Umut: Sinemanın Hazırlıkları

* Yarın Son Gündür-Ahmet Soner

* Acı, Ağıt, Umutsuzlar ve Baba

* Selimiye Günleri

* Zavallılar-Atıf Yılmaz Batıbeki

* Sürü: Sinemanın hazırlıkları…

‘Duvar’ sinemasının tarihini de bu kitapta okuyacaksınız.