Bu nasıl karışıklık

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybeden biri kadın 2 kişinin cenazeleri karıştı. Karışıklık, ölen bayanı son sefer görmek isteyen aile bireylerinin tabutu açmasıyla ortaya çıktı.

Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde dün hayatlarını kaybeden Naciye Şentürk (71) ile Bülent Ö.’nün cenazeleri karıştı. Naciye Şentürk geçirdiği kalp krizi kararı, Bülent Ö. ise koronavirüsten niçiniyle hayatını yitirdi. Karışan cenazeleri fark eden Naciye Şentürk’ün yakını Ramazan Gedik, durumu toplumsal medyadan paylaşarak bu olaya reaksiyon gösterdi.

Gedik, bayan ve erkek cenazelerinin karışmasının affedilir bir yanılgı olmadığını belirterek, “Cumartesi gecesi yakınım Naciye Şentürk, kalp krizi geçirdi. Kaldırıldığı Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde vefat etti. Bizler de sabah cenazemizi almaya geldiğimizde morgda açıp bakmak istedik. Açtığımızda bize verilen cenazenin Naciye Şentürk olmadığını gördük. Bizim cenaze 71 yaşındaki Naciye Şentürk olması gerekirken tabutta olan 30’lu yaşlarda genç bir erkekti. Şaşırıp kaldık” dedi.

Tabutun ortasındaki cenazenin kendilerine ilişkin olmadığını anladıklarını ve çabucak gorevlilerle bağlantıya geçtiklerini anlatan Gedik, “İlgililere durumu izah ettik. Oradaki morg vazifelisi arkadaş, ‘hayır, bu cenaze sizin’ dedi. Bülent Özer’in yakınları bizdilk evvel bizim cenazemizi alıp defnet etmek üzere ayrılmışlardı. Çabucak ambulans sürücüsünü arayıp, durumu izah ettik. Bizi beklemelerini söylemiş olduk. Ve kendi cenazelerini de denetim etmelerini söylemiş olduk. Bize bırakılan cenaze Covid hastasıymış. Aile bu yüzden kendi sıhhatini tehdit etmemek için denetim etmeden teslim almış. Biz de kendi cenazemiz diye rahat bir biçimde morga girdik. Bu affedilmeyecek bir yanılgı. Sonuç itibariyle mezarlığa gelip cenazeleri değiştirdik” diye konuştu.

Gedik, olayın peşini bırakmayacağını ve hukuksal yollara da başvuracaklarını söz ederek, “Hastanenin başhekimiyle görüştüğümüzde mevzuya inanamadığını söylemiş oldu. Başhekim, ‘Olayın üzerine gidip sorumlular hakkında gerekli süreçleri yapacağım’ dedi. Ben bu işin peşini bırakmayıp, sonuna kadar yasal yoları deneyeceğim. Bugün bu yanlışı düzeltmezsek yarın daha önemli sıkıntılar ortaya çıkabilir” diye konuştu.

Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Erdal Aktük ise cenazelerin karışmasıyla ilgili, misyonlu hakkında gerekli süreçlerin başlatıldığını deklare etti.