Bu kere de oradaki AKM’ye göz dikildi

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
İzmir, Konak’ta bulunan Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi (AKM), bu kentin en değerli kültür ve sanat kuruluşlarından biridir. Bu bina, her biri 650 kişilik iki büyük salonu, 340 kişilik tiyatrosu ve büyük resepsiyonların yapılabileceği geniş fuayeleri ile İzmirliye hizmet sunmaktadır. Bunların yanı sıra, daima dolu olan 500 metrekarelik sanat galerisinde açılan fotoğraf, heykel ve seramik stantları ile sanat hayatındaki değerli bir boşluğu doldurmaktadır.

İzmir’in kültür ve sanat hayatı bu simge merkez yardımıyla soluk almakta, İzmir’e dışarıdan gelenler için AKM değerli bir ziyaret noktası olmaktadır.

Ancaaak… AKM şimdilerde bir tehdit altında!

İçişleri Bakanlığı’nın bu merkeze göz diktiği ve burayı Emniyet Müdürlüğü’nün kullanmasına vermek istediği tarafında söylentiler var. Kentin hudut uçlarının uyarılması demek olan bu biçimdesi söylentiler niçiniyle İzmir’de her insanın dikkati AKM’ye çevrilmiş durumda. Hele de binanın etkinliklere kapatılması ve akabinde da statiğinin ve zelzeleye dayanıklılığının altı kişilik bir teknik takım tarafınca incelenmiş olması, İzmirlileri bir çok korkutmaya başladı.

CUMHURBAŞKANLIĞI BAĞLANTI BAŞKANLIĞI BİNASI

İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün yanlışsız dürüst bir binaya muhtaçlığı olduğu bir gerçek. Zira şu andaki binaları hakikaten de yetersiz. esasen bu niçinledir ki, yeni bir binanın yapılması için İçişleri Bakanlığı tarafınca daha evvel bir karar alınmış ve binanın nerelere yapılabileceği de belirlenmiş.

Hazır karar verilmişken ve Emniyet Müdürlüğü’nün gereksinimlerine uygun bir bina yapılması mümkünken, bir kültür ve sanat yeri olan- üstelik Büyük Atatürk’ün ismini taşıyan- İzmir Atatürk Kültür Merkezi’ne göz dikilmesini insanın aklı almıyor. Kaldı ki İzmir’de, ne işe yaradığını bilemediğimiz diğer binalar var.

Şayet, Sayın İzmir Valisi, valiliğin çabucak yanı başında bulunan Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı binasına bir göz atarlarsa sanıyorum ne söylemek istediğimi anlayacaklardır. Artık cüret ederek görüşünü Sayın Cumhurbaşkanı’na aktarabilir mi, bilmiyorum.

E.Ü REKTÖRÜNÜN PARAYA GEREKSİNİMİ OLABİLİR Mİ

Ne, AKM’nin bağlı olduğu Ege Üniversitesi, ne de İçişleri Bakanlığı yahut İzmir Valiliği tarafınca bir açıklama yapılmadığı için İzmirliler dedikodulardan mana çıkarmaya çalışıyor.

Ege Üniversitesi’nin paraya olan muhtaçlığı niçiniyle, AKM’nin öteki kurumlara geçeceğinden kelam ediliyor. Fakat ben Ege Üniversitesi Rektörünün paraya muhtaçlığı olduğunu sanmıyorum. Şayet paraya gereksinimi olsaydı, E.Ü ortasındaki otoparkların büyük kısmını üniversitenin şirketi olan ÜNTAŞ’ın elinden alarak Rizespor’un eski liderine ilişkin bir şirkete, şaibeli bir ihale ile verir miydi. (Bu büyük ‘kıyak’ niçiniyle E.Ü, milyonlarca liralık bir gelirden oldu.)

İktidarın, Atatürk’ün ismini yok etmek için bu biçimde bir şey yapacağını söyleyenlere de katılmak istemiyorum. Bu kadar da ‘kör gözüm parmağına’ olmaz, diye düşünüyorum. Lakin bunu bir fırsata çevirmek isteyenler vardır bulunabilir.

İZMİRLİYİ EN HASSAS YERİNDEN VURMAK MI

İzmir’de bulunan kültür ve sanat kuruluşları ile bunlara ilişkin binaların sayısı ne yazık ki, İzmirlinin kültürü ile paralel değil, olması gerekenden çok daha az! Bu AKM binası İzmir’deki kültür merkezleri ortasında en büyüğü ve en epey kullanılanı.

bu biçimde bir binayı kültür ve sanat etkinliklerinden arındırıp polisin oturduğu bina haline getirmek yalnızca İzmirlilere değil, emniyet teşkilatına da haksızlık olacaktır.

Bakınız niye; Atatürk Kültür Merkezi, neredeyse Konaktaki Saat Kulesi kadar bilinen bir adrestir.

bu biçimde bir kültür ve sanat merkezinin bir polis merkezine dönüştürülmesi yalnızca sanat ve kültüre sıcak bakanları değil, orada oturacak olan polislerimizi de rahatsız edecektir. Aslında bunun dedikodusunun yapılıyor olması bile daha şimdiden polisleri rahatsız etmektedir. Halkın her kısmı ile sıcak bağlantı kurmak için usuller geliştirmeye çalışan emniyet teşkilatını kültür ve sanatın merkezine ‘işgalci’ üzere yerleştirmek, reaksiyonlara niye olacağından buna en epey polis teşkilatımız üzülecektir.

İzmir’deki AKM’yi, nitekim de Emniyet Müdürlüğüne çevirmek isteyenler var ise onlara şunu açıklıkla söylemek gerekiyor; Lütfen AKM’ye dokunmasınlar!

Zira:

AKM, İzmir kültür ve sanat hayatının buluştuğu değerli adreslerden biridir…

AKM; Konaktaki Saat Kulesi üzere İzmir için büyük manalar taşıyan bir kültür varlığıdır…

Ve de AKM, Atatürk’ün isminden da aldığı güçle, tüm İzmirlilerin kalbinde özel bir yer edinmiştir…

Suat Çağlayan