Bu bölgede yetişmez dediler! 4 ağaçtan 50 kilo fıstık elde etti

erkan_623

New member
Eskişehir merkeze 51 kilometre uzaklıkta bulunan Mahmudiye ilçesinde emeklilik yıllarını yaşayan Üzeyir İtimat, bir unsur imza attı. Komşusunun yemesi için Şanlıurfa’dan kavrulmamış taze Antep fıstığı getirmesinin akabinde İnanç, kabuklarından çatlamamış olanları toprağa dikti. bir süre daha sonra topraktan filizlendiğini bakılırsan İnanç, Antep fıstığını yetiştirmeye karar verdi. Ortadan 5 sene geçtikten daha sonra ağaçtan Antep fıtığı alamayan İnanç, bir tanıdığı vasıtasıyla Şanlıurfa’dan getirilen çelikle aşılama yaptı. Birinci yılında ağaçlardan Antep fıstığı alan İnanç, meskeninin bahçesindeki 4 ağaçtan yaklaşık 50 kilogram eser alıyor. Üzeyir İnanç, şimdilerde ise meskeninin bahçesine Antep fıstığı ağaçlarıyla doldurup, ticaretini yapmaya hazırlanıyor.

TESADÜF OLARAK ÇIKTI VE ANTEP FISTIĞI OLDU

Komşusunun yemesi için verdiği kavrulmamış Antep fıstıklarını toprağa diken Üzeyir İtimat, filizlendiğinde şaşırdığını lisana getirdi. Birinci yıllarde Antep fıstığı ağacından randıman alamadığını ve aşılama yardımıyla fıstıkların çıktığını anlatan İnanç, “Ben daha evvel burada beyaz zambak yetiştiriyordum. Beyaz zambakları ekerken Şanlıurfa’dan komşumuz emekli Mehmet beyefendi gelirken bana bir tas kavrulmamış taze Antep fıstığı getirmiş. Ben de çatlak olanları yedim. Çatlamamış olanları toprağa diktim. Tesadüf olarak çıktı ve Antep fıstığı oldu. daha sonrasında 5 sene geçti ve baktım Antep fıstığı fazla vermiyor. Şanlıurfa’dan bir öğretmen düğüne gelmişti buraya. Bana dedi ki “bunları aşı yapmadan olmaz”. Babasına telefon etti ve Şanlıurfa’dan çelik getirdi. Getirdiği çelikleri 3 sene evvel aşı yaptık. Öğretmenin babası bana “3 sene daha sonra fıstık verir” dedi. Lakin benimkiler daha birinci yılında çıkmaya başladı. Bu sene 3’üncü yılı. Antep fıstığı bir sene fazlaca çıkıyormuş öbür sene daha az. Bu senede az çıkan dönemdeymiş fakat ona karşın bir daha de Antep fıstığı var” diye konuştu.

İKLİM KAİDELERİ ELVERİŞLİ DEĞİL DEDİLER

Mahmudiye’nin iklim koşulları Antep fıstığı yetiştirmeye elverişli olmamasına karşın fıstık ağacının soğuktan yahut sıcaktan etkilenmediğini belirten Üzeyir İtimat, ağaçları çoğaltacağını söylemiş oldu. Antep fıstığının randımanı yeterli olması konusunda ikazlarda bulunan İtimat, şunları söylemiş oldu: “Ne soğuktan etkilendi ne sıcaktan. Yalnızca bir sistemi var örneğin ben bilmiyordum. Çiçekteyken sulanırsa içi tane tutmuyor. Tam olgunlaşma devrine girdiği vakit sulanırsa bu biçimde tam tane tutuyor. Dikkat edilmesi gereken özellikler bunlar. Bende şu an 4 tane Antep fıstığı ağacı var. Bu ağaçları çoğaltacağım. Olmaz dendi ancak tesadüf olarak oldu ve bundan daha sonra da olacağına kanaat getirdik. Eriğin getirisi az olduğu için ağaçlarımı Antep fıstığına döndüreceğim. Eskişehir’e getirdim ve beşerler yok burada yetişmez diyor. Gelip görüyorlar ve “aynısı” deyip şaşırıyorlar.”

4 AĞAÇTAN 50 KİLO FISTIK ALDI

Meskeninin bahçesindeki 4 tane Antep fıstığı ağacından yaklaşık 50 kilogram fıstık aldığını aktaran Üzeyir İnanç, tadının epey hoş olduğunu söylemiş oldu. Dış kabuğunu betonun üstünde taşla ezerek soyduklarını söz eden İnanç, “Geçen sene 4 ağaçtan 3 teneke Antep fıstığı çıktı. Bize tadı fazlaca hoş geliyor. Kavurmadan yiyoruz. Konutta geçen seniçin bile kurumuş Antep fıstıkları var. Dış kabuğunu açmasını da öğrendik. Bize epeyce sıkıntı geliyordu lakin fazlaca sıradanmiş. Benim Antep fıstıkları az olduğu için soyma makinasına gerek yok. Kendimiz betonun üzerine döküp kaldırım taşını üzerinde gezdirip kabuklarını sıyırıp alıyoruz ve daha sonra da kurutuyoruz” dedi.

KAYNAK: İHA