Birinci yeşil elektrik sertifika süreci jeotermalden

Zeytin

Global Mod
Global Mod
Mehmet KARA

Türkiye elektrik bölümünün, iklim değişikliğiyle çaba eksenli güç dönüşümü istikametinde kritik adımlardan biri atıldı.

Güç Piyasaları İşletme Anonim Şirketi (EPİAŞ) tarafınca işletilen güç borsası bünyesinde kurulan Yenilenebilir Güç Kaynak Garanti (YEK-G) Sertifikaları Pazarı açıldı. Yeşil Elektrik Borsası olarak da nitelendirilen YEK-G Pazarı’nda birinci eşleşme 5 MWh’lik jeotermale dayalı elektriği temsil eden sertifikalarda geçekleşti.

Her bir MW için bir kod

Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, YEK-G sisteminin yüzde yüz yerli imkanlarla, blokzincir teknolojisi kullanılarak oluşturulduğunu vurguladı. Üretilen her bir MW elektrik üretimine karşılık özel bir kod tanımlanacağını belirten Dönmez, bu biçimdece sistem bilgi doğruluğu ve takibinin sağlanacağını kaydetti.

Yadırganan elektrik borsası

Bakan Dönmez, YEK-G’nin etraf hassasiyetlerinin arttığı bir ortamda sürdürülebilir bir gelecek vizyonunun eseri olarak ortaya çıktığını kaydetti. AB’nin yayınladığı Yeşil Mutabakat’a da dikkat çeken Dönmez, “İlerleyen devirde YEK-G, AB’nin karbon vergisi yükümlülükleri ve sonda karbon vergisine karşılık kullanılabilecek. Kaynak ifşası ve bunun belgelendirilmesiyle yenilenebilir güç üreticilerimiz için yeni bir ihracat kapısı olacak. YEK-G şirketlerimiz için yeni bir kar kapısı olurken, bizim için de güçte merkez ülke Türkiye gayemize yönelik değerli bir adım daha olacak. Türkiye’nin yurtdışına açılan yeni gümrük kapılarından biri de adeta YEK-G olacak” tabirini kullandı.

YEK-G prestij kazandırır

Yenilenebilir güç kullanmasının belgelendirilmesiyle şirketlerin yurtiçi ve yurtharicindeki muadillerine göre rekabet açısından daha kuvvetli bir pozisyona geleceklerini aktaran Güç Bakanı Fatih Dönmez, “Sosyal sorumluluk, etraf şuuru ve karbon ayak izinin azaltılmasına yönelik atılan bu adım, şirketlerimizin marka bedellerine de olumlu katkılar sunacak, prestij idaresinde de kıymetli bir enstrüman olacak” diye konuştu.

Tüketici, elektriğin kaynağını bilecek

Yenilenebilir güç teşviki ve geliştirilmesi ismine YEK-G ile kıymetli bir adım atıldığını anlatan Fatih Dönmez, “YEK-G uygulamamız gönüllülük aslına dayanacak, üreticilerimize ve tüketicilerimize kullandıkları elektriğin kaynağını seçme alternatifi sunuyoruz. bu biçimdece yeşil güç kullanmasının şuurlu bir seçenek hale gelmesini sağlayacağız. Özetle tüketiciler artık satın aldığı elektriğin kaynağını bilecek. Bunu bir sertifikayla ispat edecekler” dedi.

127 santral YEK-G kapsamında

Bugün (21 Haziran 2021) itibariyle YEK-G sistemine 100 şirket kayıt yaptırdı. Bu iştirakçilerden 53’ü üretim, 47’si tedarik lisansına sahip. YEK-G sistemine üreticilere ilişkin 127 yenilenebilir güç santrali dahil oldu. YEK-G’de, devreye alındığı üç haftalık süreçte 5,2 TWh’lik YEK-G evrakı ihraç edildi.

Okumaya devam et...