Biden, İsrail'e yönelik eleştirileri artırıyor ve Gazze'ye yönelik tepkisini “aşırı” olarak nitelendiriyor.

Suzan

New member
Başkan Biden Perşembe günü İsrail'in Hamas'a karşı savaştaki eylemlerine yönelik eleştirilerini artırdı, Gazze'deki askeri operasyonları “aşırı” olarak nitelendirdi ve masum insanların acılarının “durması gerektiğini” söyledi.

Tahminen 1.200 kişinin ölümüne yol açan 7 Ekim Hamas terör saldırısına karşı İsrail'in misilleme hakkını güçlü bir şekilde destekleyen Bay Biden, Beyaz Saray'da gazetecilerle gece geç saatlerde yaptığı toplantıda saldırının boyutu ve süresi konusunda artan sabırsızlığını gösterdi. İsrail'in tepkisi.

Bay Biden, gizli belgeleri ele almasıyla ilgili özel bir danışman raporu hazırlamak için yapılan gürültülü oturumun sonunda sorulara yanıt olarak, “Bildiğiniz gibi Gazze'deki, Gazze Şeridi'ndeki tepkinin aşırı olduğuna inanıyorum” dedi. . “Gazze'ye insani yardım götürme konusunda çok ama çok kararlıyım” diye ekledi. “Açlıktan ölen birçok masum insan var. Başı belada olan ve ölen birçok masum insan var. Ve bunun durması gerekiyor.”

Ancak Orta Doğu'daki son olaylara ilişkin keskin bir değerlendirme sunarken bile, Mısır ve Meksika başkanlarının kafasını karıştırarak, yaşı ve hafızasıyla ilgili sorular arasında yardımcılarının kaçınmayı umduğu hatayı yaptı.

Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el-Sisi'ye atıfta bulunarak, “Sanırım bildiğiniz gibi Meksika Devlet Başkanı Sisi, başlangıçta insani yardım malzemelerinin içeri girmesi için kapıyı açmak istemedi” dedi. Meksika değil. “Onunla konuştum. Onu kapıyı açmaya ikna ettim. Bibi ile kapıyı İsrail tarafında açması için konuştum.”

Sayın Biden'ın yorumları, Bibi lakabıyla tanınan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun haftalardır özel olarak açık olan bir şeyi kamuoyuna açıklamasından duyduğu öfkenin giderek arttığını ortaya koyuyordu. Bay Biden, İsrail liderini, sağlık yetkililerinin Hamas kontrolündeki şeritte 27.000'den fazla insanın öldürüldüğünü söylediği Gazze'de sivil kayıpların önlenmesine daha fazla dikkat etmesi ve savaştan sonra bir Filistin devleti kurmayı düşünmesi yönünde çağrıda bulundu. üzerinde.

Bay Biden, Netanyahu'yu dizginlemesi için kendi partisinin ilerici kanadından gelen muazzam bir baskı altında. Protestocular artık düzenli olarak başkanın etkinliklerini engelliyor ve ona “Soykırım Joe” gibi isimler takıyor. Aynı zamanda 7 Ekim saldırısını önleyemediği için eleştirilere maruz kalan Sayın Netanyahu, Sayın Biden'ın sözde iki devletli çözüm çağrılarına karşı çıkarak sağ koalisyonunu ayakta tutmaya çalıştı.

Bay Netanyahu, son günlerde, Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken'in, çatışmalara daha uzun süre ara verilmesi karşılığında Hamas'ın elinde bulunan 100'den fazla rehinenin serbest bırakılmasını sağlamak amacıyla aracılar aracılığıyla Hamas'la bir anlaşma yapma çabalarını reddettiği ortaya çıktı. Bay Netanyahu, çarşamba günü Bay Blinken ile görüşmesinden kısa bir süre sonra Hamas'ın, karşılanması halinde “yalnızca başka bir katliama yol açacağı” şeklinde “gülünç taleplerde” bulunduğunu söyledi.

Hamas saldırısından bu yana geçen dört ay içinde Bay Biden, İsrail'e olan sarsılmaz desteğini ve masum İsraillilerin öldürülmesine duyduğu ortak öfkeyi vurgulayarak temkinli bir tutum izlemeye çalıştı ve bir yandan da Bay Netanyahu'ya itidal konusunda giderek daha fazla tavsiyede bulundu. Bir noktada İsrail'in “ayrım gözetmeyen” bombalamalarından şikayetçi oldu, ancak genel olarak görüşlerini kamuoyu önünde yumuşattı ve zaman zaman hükümetinin diğer üyelerinin daha eleştirel olmasına izin verdi.

Başkanın Perşembe akşamı durumu ele alma planı yoktu ve özel danışmanın raporu hakkında yorum yaptıktan sonra Beyaz Saray'daki diplomatik resepsiyon odasından ayrılırken bir muhabirin sorusu onu kürsüye dönmeye sevk etti.

Nüfusun büyük kısmının yerinden edildiği ve temel ihtiyaçlara son derece ihtiyaç duyduğu Gazze'ye daha fazla insani yardım götürme çabalarına dikkat çekti.

“Şimdi tüm çabamı bu rehine krizindeki ateşkesle başa çıkmak için harcıyorum” dedi. “Bu anlaşma üzerinde yorulmadan çalıştım” diye ekledi, çünkü bu “Gazze'deki çatışmalarda ve eylemlerde kalıcı bir duraklamaya yol açabilir.” Çünkü bence bu konuda bir gecikme olursa – ilk gecikme sanırım, Gazze'deki çatışmayı değiştirme ihtimalini artırabilmek için bunu genişletebiliriz.”

Ayrıca Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırıyı Amerika'nın İsrail ile Suudi Arabistan arasında normal diplomatik ilişkiler kurmaya yönelik çabalarını sekteye uğratmak için başlatmış olabileceğine inandığını söyledi. Pek çok kişinin bölgeyi etkilediğine inandığı bu proje değişebilir ancak İsrail'in aciliyetini zayıflatabilirdi. Filistin davası.

Bay Biden, “Ne söyleyeceğime dair hiçbir kanıtım yok” dedi, “ancak Hamas'ın ne olacağını anladığını ve bu olmadan önce onu parçalamak istediğini öne sürmek mantıksız değil.”

Victoria Kim Seul'den gelen raporlara katkıda bulundu.