Beylikdüzü’nde şiddet uygulayan kocasını öldüren bayana 15 yıl mahpus

semaver

Active member
Beylikdüzü’nde şiddet uygulayan kocasını öldüren bayana 15 yıl mahpus Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanık Binnaz Kırış ile taraf avukatları hazır bulundu.

Duruşma salonunda kelam hakkı verilen sanık Binnaz Kırış, “Ben evlilik ömrüm boyunca dayağa, şiddete maruz kaldım. Çocuklarımın gözünün önünde daima bana şiddet uyguladı. Eziyet etti. Beni ailemle, çocuklarımla tehdit etti. Tekraren beni aldattı. Ses çıkardığımda da bir daha dayak yiyen ben oldum. Keşke bunlar yaşanmasaydı, pişmanım. Ben onu asla öldürmek istemedim, bir anlık oldu” dedi.

KARAR ÇIKTI

Mahkeme heyeti, oy oldukçaluğu ile sanık Binnaz Kırış’a “Haksız tahrik altında eşini taammüden öldürme” cürmünden yeterli hal indirimi uygulayarak 15 yıl mahpus cezasına çarptırılmasına karar verdi.

ÜYE HAKİM KARŞI OY KULLANDI

Mahkeme heyetinde bulunan üye hâkim kararda karşı oy kullanarak olayda görgü şahidi olmadığından belge içine alınan net kesin raporların detaylı değerlendirilmesinin mecburî olduğunu belirtti. Bu durumda atışın bitişik atış olduğu sabit olduğundan alınan swap izlerinin sonuçları her bir kişi için başka farklı alındığından bu raporların gözetilerek maktul tarafından bir daha detayı alınmamış doku, tırnak, kıl vs. incelemelerinin yapılması ve hükümdilk evvel kıymetlendirilmesi sebebi öne sürülerek muhalefet şerhi koydu.

İDDİANAME

İddianamede 29 Aralık 2019’da sanık Binnaz Kırış’ın eşi Ferhat Kırış’ı kendisine şiddet uyguladığı sebebi öne sürülerek öldürdüğü tarafında polise ihbarda bulunulduğu açıklandı. İddianamede, sanığın eşi olan maktulü silahla başından bir el ateş etmek suretiyle haksız tahrik altında taammüden öldürdüğü değerlendirilmesinde bulunularak, Binnaz Kırış’ın ‘Haksız tahrik altında eşini taammüden öldürme’ kabahatinden 18 yıldan 24 yıla kadar mahpusla cezalandırılması isteniyordu.