Berk Oktay: Çocukken çok yaramazdım! Ezkaza meskeni yaktım

Tuncay

New member
Ankara doğumlu olan Berk Oktay, “Çocukken epey yaramaz bir çocukmuşsun ve hatta kazara konutu büsbütün yakmışsın” sorusu üzerine çocukluğuna dair anısını anlattı.

“ALEVİ SÖNDÜRMEYE ÇALIŞTIKÇA DAHA DA YAYILDI”
39 yaşındaki oyuncu, “bu biçimdelar dokuz yaşındaydım ve çocukken Bahçelievler’de tüm aile büyüklerimizle tıpkı sokakta otururduk. Bayram harçlıklarımın bir kısmıyla Kemal Sunal VHS kasetleri, geri kalanıyla mahalledeki büfeden havai fişek alırdım. Babam, meskendeki somyanın örtüsünün saçak iplerini yakarak eşitlerdi daima. Aslında babamın daha en başta yapmaması gereken bir şeydi. Ben de alışılmış büyüğümden ne gördüysem onu yaptım. Birebir biçimde iplikleri kısaltmaya çalıştıktan daha sonra gerimi dönüp sinema izlemeye başladım. Bir anda gerimden siyah dumanlar yükselmeye başladı. Alevi söndürmeye çalıştıkça daha da yayıldı. Çabucak koştum, kaçtım ve dışarı çıkınca konutun kapısı geriden kapandı. Anahtar da yoktu ve konut haliyle yanmış oldu. Konut de kiraydı üstelik. Babam bana kızmadı ve hatta akşam, o yanan somya üstünde havai fişekler patlatıp eğlenmiştik” dedi.

“UZLAŞAMAYACAĞIMIZ KONUSUNDA DA UZLKAŞMAK ÇOK ÖNEMLİ”
Berk Oktay, “En son ait sana neyi öğretti?” sorusunu, “Çok net bir şey söyleyeyim; şu anda fazlaca hoş giden bir bağım var. 40 yaşımın içerisindeyim. Sevgilim bana bir gün bir şey söylemiş oldu ve dediğini anlamam uzun sürdü. Herkese de bunu tavsiye edebilirim. ‘Uzlaşamayacağımız konusunda da uzlaşmamız lazım’ diye bir şey söylemiş oldu. Zira ben fikrini ziyadesiyle kabul ettirmeye çalışan ve dikte eden bir tanesiydim. Bana bu mevzuyu sabırla ve vakte yayarak güzelce öğretti ve bundan hayli memnun oldum. İnanın bu türlü ilgi de toparlanıyor, pek fazlaca şeyi başa da daha az takıyorsunuz. O kadar gerçek bir şey ki bu. Zira beşerler uzlaşamayabilirler. Sonuçta ben siyahım, o beyaz. esasen kadın-erkek apayrı canlılar. Beşerler birbirine fikrini dikte etmeye çalıştığı vakit bağlantılar bozuluyor. Dikte etmek yerine fikrini söylüyorsun, karşıdaki de fikrini söylüyor ve ‘tamam anlaşamayacağız bu konuda’ diyerek anlaşamadığın konusunda anlaşıyorsun. Bu sebeple uzlaşamayacağın konusunda uzlaşmak epeyce değerli diye düşünüyorum” formunda cevapladı.

“İSTANBUL’DAKİ TÜM AKANSLARDA BAHTIMI DENEDİM! HİÇ KİMSE İLGİLENMEDİ”
Ünlü oyuncu, “Modellik mesleğine 17 yaşında başlamışsın, modellik ile nasıl alaka kurdun?” sorusuna şu karşılığı verdi:
“Bilirsiniz 90’larda epeyce revaçta olan bir meslekti modellik. Ben Kenan İmirzalıoğlu, Burak Hakkı, Atilla Saral üzere ağabeylerimle büyüdüm ve daha sonrasında merak saldım. Annem de babam da sağ olsunlar hayli takviye oldular. İstanbul’daki tüm ajanslarda bahtımı denedim lakin hiç kimse ilgilenmedi en başta. 2001 yılında Best Model müsabakasına katıldım ve Uğurkan Erez ile İstanbul’daki defilelerde çalışmaya başladım. 2003’te Best Model birincisi olduktan daha sonra yurt dışı meslek serüvenim başladı. Milano, Güney Kore, Dubai ve Tokya’da uzun yıllar çalıştım. Tokyo’dan daha sonra meslek seyahatime İstanbul’da devam etmeye karar verdim. Bir arkadaşımın vesilesi ile Türker İnanoğlu ile tanıştım, Türker abi bana ‘Önce kamera ardını öğreneceksin’ dedi. Bu önerisi nitekim çok faydalı oldu. Yani ben biraz tersten gitmiş oldum. daha sonra esasen epeyce büyük isimlerle çalışma ve birfazlaca şeyi öğrenme fırsatım oldu. Oradan da oyunculuk mesleğim ilerlemeye başladı.”