“Başrol müzik”

Tuncay

New member
Sibel Can, Hakan Altun ve Hüsnü Şenlendirici, Kanal D’de ekrana gelen ‘Şarkılar Bizi Söyler’le her hafta milyonların konutlarına konuk oluyor. Üç değerli müzisyen ile yeni yıl vesilesiyle buluştuk; programlarını, dostluklarını ve 2022’den beklentilerini konuştuk.

– ‘Şarkılar Bizi Söyler’le her hafta milyonların meskenine konuk oluyorsunuz. Programa başlarken bu kadar sevileceğini kestirim etmiş miydiniz?

Hakan Altun: Aslında en evvel biz sevdik programı, zira başrolde daima müzik var. Müziğe, müzisyene, üretenlere, yorumlayanlara önceliği hürmet olan bir program olarak tasarlandı. Bildiğimiz fakat bir türlü denk gelemediğimiz yapıtları konuklarımızla icra etmemize vesile oldu. Biz her manada içimize sinen bir iş yapınca izleyenler de sevdi diye düşünüyorum.
Hüsnü Şenlendirici: Açıkçası programın başarılı olacağını kestirim ediyordum. Zira hem ekranda görünen birebir vakitte görünmeyen kamera ardındaki takım hayli âlâ. İşini âlâ yapan beşerler bir ortaya gelince ortaya da düzgün iş çıkıyor. Düzgün programlar izleyicide karşılığını buluyor bence.
Sibel Can: ‘Şarkılar Bizi Söyler’ programı, tam da kapanmaların olduğu devirde başladı. her insanın meskenlerine olmak zorunda olduğu bir devirde, bir müzisyen olarak onlara bir an olsun nefes aldırabilmek için program teklifini kabul ettim. Biraz da bu sorumluluk şuuruyla başladığımız ‘Şarkılar Bizi Söyler’, izleyici tarafınca epeyce sevildi. Onların sevgisi, ilgisi ve takdiri ile de devam ediyoruz.

– Her hafta izleyici karşında olmak nasıl? Bu programın hayatınızdaki yerine dair neler söylersiniz?

S.C.: Ben müziklerin olduğu her yerde kendimi inanılmaz keyifli hissediyorum. Her hafta müzikseverlerin konutlarına arşivlik bir programla konuk olmak bence epeyce kıymetli. Bizim ortak lisanımız müzikler. Benim yakın etrafım epey yeterli bilir ki; çalışmayı seviyorum ve işime aşık birisiyim. Bu programın da artık ömrümde bir yeri var ve epey keyifli…
H.Ş.: Her hafta izleyici karşısında olmak heyecan verici. Bergama’daki konutumu kapattım, programın çekimleri için süreksiz olarak İstanbul’a taşındım. İster istemez oluyor bu biçimde değişiklikler. Her ne kadar memleketimi özlesem de bu durumdan şikayetçi değilim.
H.A.: Ben kameralara epeyce sıcak değilimdir. Program yardımıyla alıştım. Her hafta canlı performans sergilediğimiz sahnelere çıkmaktan biraz daha heyecanlı bulunmasına karşın ulaşamadığımız biroldukça sevenimize televizyon aracılığıyla ulaşmış oluyoruz, bu hayli değerli. Her hafta televizyonda olmak aramızdaki araları ortadan kaldırıyor.

– Üç sanatçı bir ortada olunca programa dair beklenti de büyük olmuştur. Birinci vakit içinder bu sizi korkuttu mu?

H.Ş.: Hem Hakan Abi’nin tıpkı vakitte Sibel Hanım’ın sahne performanslarını güzel bildiğim için benim de beklentim yüksekti. Umarım bu beklentilere karşılık verebiliyoruzdur.
H.A.: Üçümüz de müzisyen olduğumuz için önceliğimiz müzikal açıdan doyurucu bir program çıkarmaktı. Birinci dönemde ustalara hürmet çerçevesinde başladık ve hem teknik tıpkı vakitte içerik manasında takımca en düzgününü gönlümüzü koyarak yapmaya çalıştık. Kalpten gelen, içten olan her şey gibi… ‘Şarkılar Bizi Söyler’in de karşılığını bulduğunu düşünüyorum.
S.C.: Kendi alanında fazlaca sevilen, sağlam ve sarsılmaz mesleği olan üç müzisyeni bir ortaya getirmek fikri aslına bakarsanız baştan epey gerçek bir formüldü. İzleyicidilk evvel bizim kendimizden beklentimizi karşılamamız gerekiyordu. En başından beri, keyif almaya ve keyif vermeye odaklandık. Hakan Türkiye’nin en pahalı sanatkarlarından, Hüsnü ülkemizi dünya çapında temsil eden epey değerli bir müzisyen, ikisi de fazlaca değerli bedeller… bir arada olmaktan ve ortaya bu programı çıkarmaktan dolayı fazlaca keyifliyiz.

– Her hafta başka bir konseptle izleyici karşısına çıkıyorsunuz. Bu seçimleri neye nazaran belirliyorsunuz?

H.A.: En başta da belirttiğim üzere başrol müzik! Müziğin her çeşidi bizi öbür dünyalara, bilmediğimiz hislere götürme kuvvetine sahip. Aslında müzik tipleriyle insanı ve beşere dair birfazlaca kıssayı de öğrenmiş oluyoruz. Öykülere ve beşere merakımızdan çıkıyor konseptler.
S.C.: Ben program öncesinde konserlerimde de duayen sanatkarların müziklerini söylemiş olduğim kısımlar yapıyordum. Konserlerimde bu kısımlara dinleyicilerim de alışmıştı ve artık beklenir olmuştu. Bunu televizyona taşımak fikri hayli âlâ karşılık buldu. Programın her etabında varım, konseptlere, repertuvar sıralamasına karar verme sürecine dahilim.

– Hakan Altun rahatsızlığından dolayı bir süre ekranda olamadı. O süreç sizler için nasıldı?

H.Ş.: Bu hoş yürüyüşe üç kişi başladık. Onun eksikliği bizim için anlatılamayacak kadar büyüktü lakin elimizden geldiğince bunu izleyicilerimize hissettirmemeye çalıştık.
S.C.: Hakan Altun, epeyce bedel verdiğim bir müzisyen. Çekimler sırasında rahatsızlaşınca, tüm grup olarak hastaneye onunla gittik ve güzel olduğundan emin olana kadar da oradan ayrılmadık. bir süre dinlenmek ve kendini toparlamak istedi. O süreçte de daima sıhhat durumu ile ilgili bilgiler aldım. Onsuz program yapmak, biraz eksik hissettirdi. Zira yola birlikte çıkmıştık. Lakin bir daha döneceğini bildiğimiz için içimiz rahattı.

– Üç dev isim muvaffakiyetlerinin sırlarını nasıl anlatır?

H.Ş.: Yanıt soruda saklı bence. Üç dev isim bir ortaya gelince muvaffakiyet da geliyor aslına bakarsanız.
S.C.: Hepimizin ortak aşkı müzik…

– Türkiye’de bir devir müzik programları neredeyse yapılmıyordu, son senelerda ise artış oldu. Sizce bunun niçini nedir?

S.C.: Müzik dünyanın ortak lisanı ve güzelleştirici bir yanı olduğu da yadsınamaz. Geçtiğimiz bu çetrefilli periyotta, herkes beğenilen bir seda ile nefes almak gereksiniminde. Biz müzisyenler de, müzikseverler de keyifli olduğu sürece devam edecek.
H.Ş.: Son devirlerde pandeminin de tesiri ile meskenlerinde kalmak zorunda olan insanların bu biçimde programlara gereksinimi varmış demek ki… Bu muhtaçlığı da epeyce âlâ bakılırsan üretimcimiz Polat Yağcı da elini taşın altına koyarak işin mimarlığını yaptı.

‘Eskiden polemikler vardı, artık birlik olma şuuru arttı’

– Evvelce müzikçiler içinde fazlaca sık polemikler olurdu. Artık dayanışma olduğunu düşünüyor musunuz?

H.Ş.: Diğerlerini bilemem ancak bizim üçümüzün içindeki dayanışma ortada…
S.C.: Evvelden polemikler fazlaca fazlaydı ve tahminen de bunun bir tanıtım stratejisi olduğu düşünülüyordu. Ancak günümüzde, bunun yerine birlik olma şuuru arttı ve ortak lisanın müzik olduğu daha fazlaca hatırlandı. Bence hoş de oldu.

– Müzikte kral ve kraliçe polemiği var. Sizce pop müzik ve arabeskte bölümün kral ve kraliçesi var mı?

S.C.: Ben gönlünü müziğe vermiş her insanın o tacı hak ettiğini düşünüyorum.
H.A.: Bu soruya ne yanıt verilirse polemik olur. Ben her şeydilk evvel müzisyenim. Sıfatları yakıştırmayı sevmediğimi beni tanıyan herkes bilir.
H.Ş.: Bunlar epeyce nispi kavramlar.her insanın hükümdarı da, kraliçesi de kendi kalbinde…

– Yeni kuşak müzikçilerden kimleri beğeniyorsunuz?

H.Ş.: İşini güzel yapan ya da yapmaya çalışan herkesi beğeniyorum.
S.C.: O kadar fazlaca ki, hangisini saysam… Müzik tipi ayırt etmeden hepsini dinlerim. Yeni kuşak müzikçilerden birçoklarını da kendi sahnemde ve programımızda ağırlamaya devam ediyorum.

‘Biz de kendimize nazaran zorluklar yaşadık’

– Aranızdaki en komik, en eğlenceli ve en duygusal kim?

H.Ş.: En komiğimiz Hakan Abi, en duygusalımız ise Sibel. Ben de bir Şenlendirici olarak eğlendirici nazaranvini üstleniyorum sanırım.
H.A.: Hepsi üçümüzde de var…
S.C.: Ben üçümüzün de ekranda kimyasının tuttuğunu düşünüyorum. Aldığımız geri dönüşler de bu istikamette.

– Pandemi sürecinden müzisyenler ziyadesiyle etkilendi. Sizler yaşadığınız zorluklardan bahseder misiniz?

H.Ş.: Tüm dal için olumsuz geçen bir devir oldu. Hepimiz kendimize bakılırsa zorluklar yaşadık. Umarım tekrar bu biçimde bir müddetç yaşamayız.
S.C.: Daima söylerim; hayatımın sonuna kadar sahnede olmak ve müzik söylemek istediğimi. Bu mecburî orta hepimize fazla geldi. Lakin küresel bir salgın yaşıyoruz ve daha sonrası için bu devrin geçmesini bekledik ve sabrettik.

‘Yeni yıla sahnede gireceğiz’

– 2022’den beklentileriniz neler?

S.C.: 2022 yılının herkes için evvel sağlıklı ve bol sevinçli geçmesini diliyorum. Yeni yılda tüm dünyanın müzikle iç içe, eğlenceli bir yıl geçirmesini temenni ediyorum.
H.Ş.: Her şeyin başı sıhhat, bunu hepimiz hayli düzgün anladık. Sağlıklı bir yıl diliyorum.
H.A.: 2020’den beri yakamızı bırakmayan Kovid-19 manevi olarak hepimizi hayli yıprattı. Milyonlarca beşerde travmalar yarattığını, insanların hudut sistemlerinin bozulmasından, yansılarından ve öfkelerinden anlayabiliyoruz. Ferdî olarak dikkat eder, üstümüze düşeni yapabilirsek kurtulacağımıza yürekten inanıyorum. 2022’den herkes üzere benim de beklentim ve dileğim sıhhat.

– Yeni yılı nasıl geçireceksiniz?

S.C.: Yeni yıla sahnede gireceğim. Nasıl girerseniz tüm yıl o denli geçermiş…
H.Ş.: Ben İstanbul’da bir otelde sahne alacağım. esasen biz müzisyenlerin mukadderatı yeni yıla sahne üzerinde girmek.
H.A.: Ben de yeni yılı Ankara’da sahnede karşılayacağım. Geçtiğimiz yıl pandemi ötürüsıyla evdeydik, bu sene fazlaca şükür sahnede olacağım.