Babasının anısını yaşatmak istedi! Antikacıya çevirdi

erkan_623

New member
yıllar evvel Bulgaristan’da iktidara gelen komünist rejim idaresinden kaçan ve Türkiye’ye sığınan Birol ailesi, birlikteinde Bulgaristan’da tarım için kullandıkları aletleri de getirdi. Ortadan geçen senelerda aileye ilişkin bir sandıkta kapalı biçimde duran eşyalar, Mehmet Birol’un emekli olduğu günlerden daha sonra Beylikdüzü’nde işletmeye başladığı kıraathanede yinedan gün yüzüne çıktı. Babasının anılarına sahip çıkmak ve gençlere eski jenerasyonların ömürlerini anlatmak maksadı ile Birol’un yaklaşık 12 yıl evvel sergilemeye başladığı aletler ise kıraathaneyi ziyaret eden müşterilerin ilgi odağı oldu. Ortadan geçen senelerda antika ve eski eşyalara ilgisi artan Birol ise, babasından kalan aletlerin haricinde farklı bir kısım daha oluşturarak eski saat, telefon ve çakmak üzere aletleri de sergilemeye başladı. Gelen müşterilerin getirdiği eşyalar ile birlikte standının yaklaşık 150 kesime ulaştığını belirten Birol ise, ‘yaşamımın sonuna kadar bu işe devam edeceğim’ diyerek bu işe verdiği değeri bir kere daha belirtti.

BULGARİSTAN’DAN KAÇIP TÜRKİYE’YE GELDİLER

Antika ve eski aletlerin kendisi için değerli epeyce kıymetli bir hal aldığını belirten Birol, “Babamlar, Bulgaristan’da komünist rejim iktidara geldikten daha sonra kaçıp Türkiye’ye geldiler. Kendileri çiftçi olduğu için ellerinde bulunan tırpan olsun, orak olsun buna benzeri eşyalarını da getirdiler. Bende emekli olduktan daha sonra kıraathane açtım ve dedim ki ‘Bu antika eşyalar meskende sandıkta duracağına kıraathanede dursun hem manzara olsun birebir vakitte babamın anısı yaşasın’. ondan sonrasında tabi kıraathaneye gelen arkadaşlarında güzeline gitti ve onlarda ellerindeki antika ve eski eşyaları getirmeye başladı. Hepsini kıraathanede sergiliyoruz ve büyük ilgi topluyor, bakılırsanler fotoğraf çektiriyorlar. Hatta kimilerinin fazlaca güzeline gidiyor gelip bana ‘şu eşyayı bana verir misin’ diyor. Tabi bende bunların babam tarafınca Bulgaristan’dan getirildiğini, anısının olduğunu ve kıraathaneye bir hoşluk kattığını belirterek reddediyorum” diyerek kıraathanesinde başlatmış olduğu antika standının kıssasını anlattı.

150 MODÜL SERGİLENİYOR

Kendisi için antika ve eski eşyaların bir tutku haline geldiğini tabir eden Birol, “Antika ve eski eşyaları biriktirmek hoşuma gidiyor. Babamın eşyalarından başka olarak eski para, saat, telefon vb. eşyalar da biriktiriyorum. Birinci başta kendime ilişkin birkaç modül eski para, saat ekledim. Tabi bu durumu nazarann arkadaşlar da kendi meskenlerinde bulunan eşyaları getirdiler. Ben bu işe yaklaşık 12 sene evvel babamın getirdiği 100 kadar modül başladım ve şu anda 150 kadar kesime ulaştım. Bundan daha sonra da eski eşya ve antika getiren olursa kıraathanemde sergilerim” dedi.

KAYNAK: İHA