ATO: Pandeminin etkilediği iktisada uzun tatil sakinliği yaşatılmamalı

Zeytin

Global Mod
Global Mod
Kurban Bayramı tatilinin, bayram öncesindeki 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü tatiliyle birleştirilebileceğinin gündeme geldiğine işaret eden Ankara Ticaret Odası (ATO) İdare Şurası Lideri Gürsel Baran, uzun tatil müddetinin üretim ve ihracatı yavaşlatarak ulusal gelirin artışını engelleyeceğini vurguladı.

Salgın sürecinde alınan önlemler ve kısıtlamalar doğrultusunda biroldukça kesimin ticari faaliyetini sürdüremediğini hatırlatan Baran, kademeli olağanlaşma süreciyle kepenklerini açan işletmelerin birikmiş ödeme ve öteki yükümlülükleri için toparlanma süreci yaşadığına dikkat çekti.

Baran, “bir daha ekonomik çarkını döndürebilmek için kepenklerini kaldıran üyelerimizi yeni bir uzun tatil süreciyle karşı karşıya bırakmak, ticaret hayatını, üretimi ve ihracatı sekteye uğratarak ülke iktisadının olumsuz tarafta etkilenmesine niçiniyet verebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Ekonomiye ziyan vermeyecek biçimde planlanmalı”

Turizm kesiminin sorunlu bir müddetç yaşadığına işaret eden Baran, şu sözleri kullandı: “Turizm dalı ülke iktisadının ana gelir alanlarından biri. Salgın hastalıktan en epeyce turizm ve başka hizmet bölümü etkilendi. Kademeli normalleşmeyle birlikte turizm kesiminde de canlanma başladı. Yabancı turistlerin gelmesiyle bir arada kesim kısa müddette toparlayacaktır. Bayram tatilinin iç turizmin canlanması açısından faydalı olduğu herkes tarafınca biliniyor. Fakat, bu sürecin ticari hayat, üretim ve ihracat dikkate alınarak, tüm kesitlerin eşit derecede yarar sağlayacağı bir müddetde tutulması üretim, istihdam ve vergi gelirlerinin devamlılığı açısından yarar sağlayacaktır.”

Baran, ticaret ve endüstride iş hacimlerini etkileyen uzun bayram tatillerinin çalışanların da işe yönelik konsantrasyonlarını bozduğunu belirterek, tatil müddetlerinin ülke iktisadına ziyan vermeyecek biçimde planlanması gerektiğini bildirdi.

Okumaya devam et...