Antibiyotik alerjisi yüzünden komalık oldu, 74 günlük tedavinin akabinde düzgünleşti

erkan_623

New member
Olay, 3 Ocak’ta Gaziantep’teki özel bir hastanenin Acil Servis Polikliniğinde yaşandı. Argümana nazaran 32 yaşındaki Sultan Cengiz, şiddetli bel ağrısı şikayetiyle hastaneye başvurdu. Tedavi öncesinde tabipleri uyaran Cengiz, antibiyotik ve penisiline alerjisi olduğunu belirtti. Tedavide bu noktaya dikkat edilmesi gerektiğini tabir eden Cengiz’e, antibiyotik içeren iğne yapıldı. İğnenin yapılmasından bir süre daha sonra kötüleşen Cengiz’in kalbi bedeninde şişlikler meydana gelmesinin akabinde durdu. Kalbi 30 dakika boyunca çalışmayan bayanın kalbi kalp masajıyla yenidendan çalıştırıldı. Hastanede tedavi altına alınan Cengiz, iyileşmeyince 5 Ocak’ta Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi.

44. günde reaksiyon verdi

Genel Ağır Bakım servisine alınan Cengiz, Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Hekim Gülden Kocager, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Halim Bayram ve Hiperbarik Uzmanı Tabip Mehmet Ali Kaplan’ın takibinde tedavi görmeye başladı. Komaya giren ve şuuru kapalı olan Cengiz’e, birinci vakit içinderda Hiperbarik Oksijen tedavisi uygulandı. 74 gün boyunca hekimlerin ihtimamla takip ettiği Cengiz, bir ay evvel ellerini ve ayaklarını oynatarak reaksiyon vermeye başladı.

Ağır Bakımdan alkışlarla uğurlandı

Antibiyotiğe alerji olmasından dolayı tedavisinde kullanılan ilaçlar ihtimamla belirlenen 2 çocuk annesi Cengiz, 74 günün akabinde güzelleşerek mevtten döndü. Ağır Bakım Servisinden kendisini düzgünleştiren grubun alkışlarıyla uğurlanan Cengiz, yeni hayatına merhaba dedi.74 günlük tedavi sürecini anlatan Hekim Gülden Kocager, hastanın alerjisini tetikleyebilecek hiç bir ilacı vermediklerini belirterek, sürecin kendileri için hayli şiddetli geçtiğini lisana getirdi.

Mevtten döndüm

Hastaneye birinci geldiği anda kendinde olmadığını aktaran Sultan Cengiz, 2 ay boyunca hiç bir şey hissetmediğini belirtti. Bir ay kadar evvel kendine geldiğini paylaşan Cengiz, “daha sonrasında süreç fazlaca düzgün bir biçimde geçti. Hekimler ve hemşireler benimle hayli düzgün ilgilendiler. Kendimi epey âlâ hissediyorum. Vefattan döndüm. Çok şükür şuanda hayattayım. En kısa vakitte ayağa da kalkacağım inşallah. 3 aydır ağır bakımda tedavi görüyordum. Kendimi hiç bir an bırakmadım. O yüzden de âlâ durumdayım” sözlerini kullandı.

İlaç alerjisinden dolayı kalbi duruyor

Tabip Gülden Kocager ise hastada yaklaşık 3 ay evvel kadar bir ilaç alerjisinden dolayı kalp durması gerçekleştiğini söylemiş oldu. Kalp durmasına bağlı olarak bir resütasyon süreci yaşandığını aktaran Kocager, 2 gün farklı bir hastanede tedavi görmesinin akabinde hastanın kendi hastanelerine sevk edildiğini söylemiş oldu. Hastanın yaklaşık 14 gün boyunca hiperbarik oksijen tedavisi gördüğünü söyleyen Kocager, “O süreç biraz sıkıntı geçti. Hasta entübe ve şuuru kapalı olduğu için hareketsiz bir biçimdeydi. Gözlerini bilinçsiz bir biçimde açıyordu. Hemşirelerde hastaya önemli takviye sağladılar. Hastada ufak bağlantılar fark edildiğinde tedavi daha düzgüne gitti. Hasta bize de reaksiyon vermeye başladı. Lakin fazlaca ağır hareketi yoktu. Bir ay kadar daha sonra hastanın elinde ve ayaklarında hareketlenme başladı. Hasta bizimle konuşmaya başladı. Ağzını oynatarak yavaştan konuşabildi” dedi.

Alerjisi olduğu için her ilacı veremiyorduk

Son bir ay içerisinde tedavi sürecinin hızlandığını kelamlarına ekleyen Dr. Kocager, “Şu anda ellerini ve kollarını oynatabiliyor fakat tam olarak yürüyemiyor. O yüzden hastayı bir fizik tedavi merkezine göndermeyi planlıyoruz. Çok şükür hoş bir sonuç aldık. Natürel ki Sultan’da epeyce çaba gösterdi. Tedavi sürecinde güzel olmak için çabaladı. Enfeksiyonla uğraş etmek güç oldu. Zira Sultan’ın antibiyotiğe alerjisi olduğu için her ilacı veremiyorduk. Enfeksiyon hekimimizde bu süreçte teğe bir ilgilendi. Alerjisini tetikleme ihtimali olan hiç bir ilacı vermiyorduk. Farklı ilaçlara geçmemiz gerekiyordu. Her ilaç tesir etmediği için ateşi oluyordu. Baya şiddetli bir müddetç geçirdik. Çok şükür hepsini Allah’ın müsaadesiyle atlattık. Genç hasta olduğu için hepimiz uygunlaşmasını istedik. Verilen bir ilaca karşı alerji gelişmesinden dolayı hastalanıyor. Çok şükür kalbi durmasına karşın hayata döndürebildik. Zira birtakım hastalar hiç dönemeyebiliyorlar” diye konuştu.

KAYNAK: İHA