AKP’nin kanun teklifine AKP’li Ramazan Can’dan itiraz: ‘Bu taleplerin sonu yok’

semaver

Active member
AKP’nin kanun teklifine AKP’li Ramazan Can’dan itiraz: ‘Bu taleplerin sonu yok’ TBMM Adalet Kurulu’nda, ‘Avukatlık Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ iki gün süren görüşmeler sonunda kabul edildi. Komitede stajyer avukatın sigortalı bir işte çalışmasına imkân veren husus tartışıldı.

Gazete Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin haberine nazaran; teklifin hususları üzerinde yapılan görüşmeler sırasında, AKP Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, stajyer avukatın öteki bir işte sigortalı çalışmasına imkan sağlayan birinci hususta sorunlar olduğuna dikkat çekerek, kanun teklifinin TBMM Genel Şura görüşmelerine kadar üzerinde çalışma yapılması gerektiğini kaydetti.

AKP’Lİ CAN: “BU TALEPLERİN SONU YOK”

Hukuk fakültelerinin sayısında yaşanan artış ve ardından hukuk öğrencilerinin gereğince yetişemediğini işaret eden Ramazan Can, bu açığın en azından stajda kapatılması gerektiğine inandığını söylemiş oldu.

Can, “Bizim staj etabında, bilhassa adliyelerde ve barolarda dirseğimizi çürütmemiz lazım, terimizi akıtmamız lazım” diyerek şunları tabir etti:

“O devir yanılgılar yapılabiliyor. Görüyorsun duruşmada nerede oturacağını bilemeyen avukatları. Stajdaki gerekli dayanağı almadığından dolayı bu noktadayız. Artık, insani olarak düşünüyoruz; ben devlet memuruyum, bana staj imkânı verilsin; bu insani. daha sonrasında işin içerisine nafaka boyutu giriyor yani ben nafakamı nasıl temin edeceğim? Güzel makûs işte bir ekmeğim var. Arkadaşlar, bunun sonu nereye gidiyor biliyor musunuz? Artık yarın diyecek ki; ‘Ben sıhhat memuruyum, hemşireyim ya da polisim, avukat da oldum. bu biçimde kurum içi bir yükselme imtihanı açın ya da benim takımımı verin ya da benim diğer kurumla…’ diyecek.

BİR İLERİ BASAMAĞINDA ŞU OLACAK: ‘EFENDİM, BEN ARABULUCULUK YAPIYORUM, UZLAŞTIRICILIK DA YAPIYORUM. E, AVUKATLIK NİÇİN YAPMAYAYIM?’

Bu da nitekim mantıklı bir talep. Yarın bunlar da gelecek. Biz bunu taşeronlarla ilgili maddede gördük arkadaşlar. Bu taleplerin sonu yok. Bu talepler şu an yasal ve makul de görülebiliyor fakat beklenen önümüzdeki şeylere de bakmamız lazım. ötürüsıyla bu manada hayat bir risktir, siyasi tercihler de risktir; memuriyette de tercihler risktir. Ya avukatlık, ya hâkimlik, ya savcılık ya da memuriyete devam edeceksin. Madem sen memur olmak “avukatlık” sıfatını almak istiyorsun, biz sana bir fiyatsız müsaade hakkı verdik; git, yap, gel.”

“GENEL HEYETE KADAR ÇALIŞMA YAPMAMIZ LAZIM”

Can, avukatların diğer iş yapıp yapmamasıyla ilgili, bağdaşıp bağdaşmamayla ilgili bu yüzden sorunlar olduğuna dikkat çekti, “Bütün bunlarla ilgili -en azından Genel Kurul’a gelene kadar- bir çalışma yapmamız lazım diye düşünüyorum ben” dedi.

“AK PARTİLİ CAN’IN AÇIKLAMALARI HUSUSUN KURULA GETİRİLME GAYESİNİ ORTADAN KALDIRDI”

Kurulda konuşan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, AKP’li Ramazan Can’ın açıklamalarının, birinci unsurun komiteye getirilme gayesini ortadan kaldırdığını tabir etti, “Ona bile sorulmadan, onun bile görüşü alınmadan at imzayı, gönder buraya, olmaz” dedi.

Kanun teklifinde yer alan birinci unsurda avukatlığın alternatif iş haline getirildiğini kaydeden Bülbül, “Bu hususla her ne kadar bu konumlarda bulunan ve avukatlık stajı yapmak isteyen bireyler için olumlu üzere görünse de avukatlık mesleğinin prestijini azaltan bir düzenleme. “İkinci işi avukatlık” manasına gelecek bir düzenleme. Avukatlık stajı mesleğin başlangıcıdır. Avukatlık stajı bir kurs ya da sertifika programı değildir. Siz bu durumda bir kurs, bir sertifika programı hâline getiriyorsunuz stajı. Avukatlık stajının özüyle bağdaşmayan bu düzenleme, mesleği bir alternatif iş hâline getirecektir. Bir stajyer avukat en azından ulaşım ve yemek sarfiyatını karşılayabilsin diye giysi mağazasında satış danışmanlığı da yapabilir, bir lokantada garson da olabilir” diyorsunuz arkadaşlar” değerlendirmesinde bulundu.

“STAJYER AVUKATLARIN DEVLETE MALİYETİ 1 MİLYAR”

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan da stajyer avukatların sigortalı bir işte çalışmasına imkan sağlamak yerine staj müddeti boyunca taban fiyat ödenmesini önerdi. Stajyere ödenecek taban fiyat maliyetinin 1 milyar 275 milyon lira olduğunu belirten Aydoğan, “Yargısal gelirlerden de hisse ayırarak minimum fiyat öderseniz kimse kimsenin kapısında kul olmayacak, köle olmayacak” diye konuştu.

Komitede muhalefetin Adalet Bakanlığı tarafınca stajyer avukata taban fiyat ödenmesine yönelik teklifi, AKP ve MHP’li milletvekilleri tarafınca reddedildi.

“TBB’NİN DENETİM SİSTEMİ OLUŞTURMASI MÜMKÜN DEĞİL”

Düzenlemede yer alan birinci husus üstündeki görüşmelerin akabinde Türkiye Barolar Birliği (TBB) Genel Sekreteri Veli Küçük kelam aldı. Türkiye’de şu anda 25 bin 884 stajyer avukat olduğuna dikkat çeken Küçük, şunları kaydetti:

“Staj devrinin verimli, başarılı ve hukuk fakültesi eğitimi periyodunda alınan ayrıntıların yaşama geçmesi noktasında tesirli, ağır ve tecrübeye açık bir çerçevede oluşması hayli değerli. Düzenlemenin 1’inci unsuru bu manada fazlaca önemli ölçüde sıkıntılar yaratabilecek içerik taşımaktadır. Sigortalı çalışma ögesinin en olumsuz hâliyle konsantrasyon ve staja odaklanma noktasındaki ögelerin tamamını ortadan kaldıracağını düşünmekteyiz. Hangi işlerin stajın yapısına, stajın mahiyetine uygun olup olmadığı ve yaşamsal manada, fiiliyatta da sorun yaratacağı noktasında baroların kıymetlendirme yapabilme, denetim düzeneği oluşturabilme imkânının da epey sıkıntı olacağını hatta mümkün olamayacağını söz etmek istiyorum.”

Adalet Komisyonu’nda kabul edilen Avukatlık Kanunu teklifi, önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek.