AKP’li Ömer Faruk Akbulut’un şirketi, milyonlarca liralık toplumsal yardım ihalesini kazandı

semaver

Active member
AKP’li Ömer Faruk Akbulut’un şirketi, milyonlarca liralık toplumsal yardım ihalesini kazandı AKP’li Beykoz Belediyesi’nin milyonlarca liralık toplumsal yardım maksatlı besin alışveriş kartı alım işi ihalesini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) AKP’li meclis üyesi Ömer Faruk Akbulut’un ortağı olduğu Metropal Kurumsal Hizmetleri AŞ kazandı. AKP’li Ömer Faruk Akbulut, beraberinde Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Mütevelli Heyeti üyesi. Şirketle ilçe belediyesi içinde 5 milyon 523 bin 360 lira üzerinden kontrat imzalandı. İlçe belediyesinin geçen yılki kart ihalesini de birebir şirket almış, süreçte yaşanan usülsüzlükler CHP’nin 2020 yılı kontrol şerh raporuna girmişti.

Beykoz Belediyesi Toplumsal Yardım İşleri Müdürlüğü 23 Şubat’ta “‘Sosyal yardım hedefli besin yardım alışveriş kartı alım işi” ihalesi açtı. 2 teklifin verildiği ihaleyi Akbulut’un ortak olduğu Metropal Kurumsal Hizmetler Anonim Şirketi kazandı. Şirket ile belediye içinde 5 milyon 523 bin 360 lira üzerinden 24 Mart’ta mukavele imzalandı. 24 Mart’ta başlayan iş, 31 Aralık’ta sona erecek. İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına nazaran Akbulut, kelam konusu şirketin ortağı görünüyor.

USULSÜZLÜK TESPİTİ

Beykoz Belediyesi Toplumsal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün, 3 Temmuz 2020 tarihinde “sosyal yardım gayeli besin yardım alışveriş kartı alımı” ihalesini de birebir şirket almıştı. Akbulut’un şirketi, tek geçerli teklifi vermişti. CHP’li meclis üyesi Cemal Sataloğlu 2020 yılı kontrol raporuna koyduğu şerhte kelam konusu ihale sürecine ilşkin usulsüzlüklere yer vermişti. Kelam konusu şirket İstanbul’da biroldukça ilçe belediyesinden ihale aldı.