Ahmet Ümit: Nobel’i bana vermezler

Suzan

New member
Haber Küresel ekranlarında yayınlanan Buket Aydın ile Yüz Yüze programının bu haftaki konuğu, yeni kitabı Bir Aşk Masalı ile kitapseverlerle buluşan şair ve müellif Ahmet Ümit oldu. Canlı yayında değerli açıklamalarda bulunan Ümit, “Nobel hayalim yok, esasen bana vermezler” dedi.

Haber Küresel ekranlarında yayınlanan Buket Aydın ile Yüz Yüze programının bu haftaki konuğu şair ve muharrir Ahmet Ümit oldu.

Programdan öne çıkan açıklamalar özetle şu biçimde:

Geçmişte yapıp pişman olduğum epey şey var. Artık olsa asla arbede etmem, insanları farklı görüşlerde oldukları için ötekileştirmem. Bugün olsa Sabah gazetesinde röportaj vermem.

Muhtemelen artık bir Türk müellife Nobel Edebiyat Ödülü’nü vermezler. esasen istemiyorum. Orta Doğulu olanlar, bir otoriteye karşı direnebiliriz lakin sanat konusunda bize epey farklı bakıyorlar. Avrupa’nın bize bakışı, dürüst değil. Türkiye’yi göçmenler konusunda bir baraj ülke olarak görmek istiyorlar. Bizim olduğumuz yerde kalmamızı isteyen bir Avrupa var. Benim ismimin Ahmet olması bile sorun. Avrupa’da İslamofobi epeyce fazla. Entrika yazdıkça daha sakin bir adam oldum. Dedektif olmak istemem. Biroldukça şey anlatıyorum, niye dedektif olayım?

TÜRK EDEBİYATININ EN DUAYEN İSMİ YAŞAR KEMAL’DİR

Türk edebiyatının en duayen ismi Yaşar Kemal’dir. Nazım Hikmet, fazlaca değerli bir kişiselyettir. Halide Edip Adıvar, bayan müellifler içinde kişiliğine de hayranlık duyduğum değerli bir isimdir. Adalet Ağaoğlu, Sevgi Shalbukil, Tezer Özlü hayli öncü insanlardır. Bayanlar, geri planda tutulur fakat kayayı patlayan incir üzere geliyorlar. Halide Edip’in hayatı Türkiye’deki bayanların örnek alması gereken bir bayandır.

Hercul Pairot ya da Sherlock Holmes ile bizim bir alakamız yok. Komiser Nevzat bizden biri. Başkomiser Nevzat bir muhteşem kahraman değil. Benim okurlarımın birçok, “Bu kitapta Nevzat var mı?” derler.

BEHZAT Ç İLE BAŞKOMSER NEVZAT ÇOK FARKLI

Behzat Ç ile Nevzat epeyce farklı. Nevzat, İstanbullu. İstanbul olmadan Nevzat düşünülemez. Behzat Ç. ise Ankaralı. İkisi epeyce farklı. Bunları karşılaştırmak üzere olur. Karakterleri yazarken onlarla özdeşleşmeniz gerekiyor, bu da kimi vakit acı verici olabiliyor.

Cinayet, cinnet ve öfke haliyle olabilir. İkincisi ise son derece planlı ve çıkarı için oluyor. kimi vakit de tesadüf kararı oluyor. Ben asla cinayet işlemem diye bir şey yok. O yüzden her vakit sakin olmak lazım. Türkiye bir cinnet toplumu. Zira insani pahalar ortadan kalktı, yerine, “nasıl olursa olsun ayakta kal” ideolojisi geldi. İstanbul, yırtıcı bir ormana dönüştü ve ortasında en dehşetli hayvan olan insan dolaşıyor.