Afganistan'daki bir patlama onu neredeyse öldürüyordu. Şimdi bu onun Senato'ya adaylığına ilham veriyor.

Suzan

New member
Sam Brown Afgan çölünde alevler içinde ve dizele batırılmış halde yatarken ölmek üzere olduğunu fark etti.

Eylül 2008'di ve o zamanlar ABD Ordusunda teğmen olan Bay Brown, müfrezesini Taliban tarafından pusuya düşürülen askerlere yardım etmeye yönlendirmişti. Sonra Humvee'si yol kenarındaki bir bombaya çarptı. Bir yangın patlaması ve sarsıcı bir gürültü Bay Brown'un hayatını sonsuza dek değiştirdi.

“Kandahar Çölü'nün toprağında yüz üstü yattığımı, alevleri söndürmek için üzerime toprak küreklemeye çalıştığımı ama nafile olduğunu ve kendi kendime şöyle düşündüğümü hatırlıyorum: 'Ben ölürsem ne olur Bay? Brown, Haber'a verdiği röportajda bunu hatırladı. “Ve sonra kelimenin tam anlamıyla yaşama isteğinden vazgeçme kararını verin.”

Ama hayatta kaldı. Patlamada da yaralanan bir asker arkadaşı, Bay Brown'ı kurtardı ve müfrezesi, hastaneye tahliye edilene kadar ilk yardımı yaptı. Teksas'taki bir yanık ünitesinde, üç yıllık iyileşme süreci boyunca 30'dan fazla ameliyat geçirdi ve bu durum onda kalıcı yara izleri bıraktı.

Şimdi, sağlık nedenleriyle kaptanlıktan emekli olan 40 yaşındaki Bay Brown, bu döngünün en rekabetçi Senato yarışlarından biri olması beklenen yarışta bir Demokrat olan Senatör Jacky Rosen'a meydan okumak isteyen önde gelen Cumhuriyetçilerden biri. Odanın kontrolüne karar verir. Bay Brown, kampanya duraklarında dramatik hikayesi üzerinde durmuyor, bunun yerine birçok Nevadalı tarafından şiddetle hissedilen ve eşiğinde olan enflasyona odaklanıyor. Ancak, iyi finanse edilen bir görevliye karşı eyalet çapında bir kampanya düzenlemek için gereken parayı toplamaya çalışırken, deneyimi, destekçilerine yaptığı çağrının merkezinde yer alıyor.

E-postalarında sıklıkla “Tanrı gerçektir. Neredeyse onunla tanışıyordum” ve “Vücudumu havaya uçurdular ama ruhumu asla yok edemeyecekler.” Başkan Biden'ın “ateşli” tavrıyla ilgili manşetleri kendi yanık izleriyle karşılaştırdı. “Ateşli bir şey görmek ister misin dostum? Kelimenin tam anlamıyla yanıyorum”, yaralı yüzünün bir fotoğrafını içeren bir e-postayı okudu. “Ateşin içinde duracağım. Alevlere katlanacağım.”

Ve Bay Brown'un göreve aday olma konusunda ilham aldığını, çünkü tıpkı bir askerin onu Afganistan'da kurtardığı gibi, en kötü anlarında acı çeken insanlara yardım etmek istediğini söyledi.

“Şu anda ülkemizde çok fazla umutsuzluk görüyorum” dedi ve ekledi “ve bu Senato yarışına, ihtiyaç duyduğumda beni kurtarmaya gelen birinin yardımına ve onayına sahip olduğum perspektifiyle giriyorum.” en.”

2022 Nevada Cumhuriyetçi Senato ön seçimlerinde başarısız olan ve hiçbir zaman seçilmiş bir göreve gelmemiş olan Bay Brown, Bayan Rosen gibi zorlu bir rakiple karşı karşıya kalabilir. Kampanyası, Bay Brown'ın eyalette nispeten kısa bir süre geçirdiğini (2018'de Dallas'tan Reno'ya taşındı) ve son 12 yılda gerçekleştirdiği çeşitli startup, kar amacı gütmeyen kuruluş ve danışmanlık görevlerini savunurken iki partili kimliğini de vurgulamayı amaçlıyor. Ordudan ayrıldıysa Nevada halkına yardım edecek en iyi kişinin o olduğunu düşünmeyin.

Demokratlar özellikle Bay Brown'un geçmişte kürtaja karşı olduğunu ve tutumunu yumuşatmaya yönelik son girişimlerini vurgulamaya istekli. (Eyalet anayasasında kürtaj erişimini kutsallaştıracak bir tedbirin Kasım ayında oylanması bekleniyor ve ulusal çapta Demokratlar, son seçimlerde konunun siyasi önemi konusunda heyecanlandılar.)

Nevada Cumhuriyetçi Parti'nin eski başkanı Amy Tarkanian, yine de Bay Brown'un, acı verici bir ön seçimden kaçınarak Nevada'nın genel seçmenleri için fazla aşırı görülen diğer yeni adayların bazı tuzaklarından kaçınıyor olabileceğini söyledi.

Mali ve anketlerde büyük bir farkla önde olan (anketler, 11 Haziran ön seçimlerinde çift haneli rakamlarda oy aldığını gösteriyor) Bay Brown, rakipleriyle yapılan bir tartışmayı atladı. Bazı topluluk etkinliklerine katılmış olmasına rağmen, kampanya yolunda her yerde bulunmuyordu. Şubat ayında, Las Vegas'taki Nevada Cumhuriyetçi Kulübü öğle yemeğinde konuklara, para toplamak için ülke çapında seyahat ederken eyalette nispeten az sayıda kampanya etkinliği düzenlediğini itiraf etti. (Geçen çeyrekte 2,4 milyon dolar toplayan kampanyası toplamda 20 milyon dolar toplamayı hedefliyor.)

Bay Brown'un yaptığı şey, kürtaj konusundaki söylemini değiştirmek de dahil olmak üzere, yalnızca muhafazakar seçmenlere değil, genel seçimleri etkileyebilecek bağımsızlara da hitap etmekti. Son aylarda Bay Trump'a övgülerini daha yüksek sesle dile getirse de kendisini eski Başkan Donald J. Trump'a çok fazla bağlamaktan da kaçındı.

“Sanırım devreye girip 'Hayır, ben buna inanıyorum' diyen bir Cumhuriyetçinin olması canlandırıcı. Bayan Tarkanian, “Aşırı sağın gürültüsüne boyun eğmeyeceğim” dedi.

Başlıca rakipleri ve Bayan Rosen'in kampanyası bundan daha az etkilendi. Bay Brown, Bay Trump'ı desteklemek için Ocak ayına kadar bekledi; bu, sağın gözünden kaçmayan bir gecikmeydi.

Ana adaylardan biri ve Trump'ın İzlanda büyükelçisi Jeff Gunter, “Başkan Trump'ın adını zar zor söylüyor” dedi. “Bu da dolandırıcılığın bir parçası; seçmenlere onun bir şekilde başkanı desteklediği izlenimini vermek, ama gerçekte öyle değil.”

Bay Brown son zamanlarda Bay Trump'a ve kendi muhafazakar destekçilerine verdiği desteği daha yüksek sesle dile getiriyor; OAN ve Newsmax gibi televizyon ağlarında ve sağcı komplo teorisyeni Wayne Allyn Root'un podcast'inde yer alıyor. Brown, “Başkan Trump'ın politikaları bana göre açıkça Amerikalıları bugün olduğundan çok daha iyi bir konuma getirdi” dedi. Cumartesi günü Reno'da düzenlenen bir kampanya mitinginde gazetecilere “aşırı muhafazakar” olduğunu söyledi.

Bay Trump yarışı onaylamadı, ancak sosyal medya sayfası Truth Social'da Bay Brown'a olan coşkusunu gösteren birkaç fotoğraf paylaştı. Bir gönderide “Demokratlar Nevada'da Trump-Brown'un ortak biletinden korkuyor!” yazıyordu. (Bir Cumhuriyetçi olan Nevada Valisi Joe Lombardo, Bay Brown'ı onayladı.)

Demokratlar, kürtaj konusunda hiçbir ılımlı dilin seçmenleri görüşlerinin gerçekten değiştiğine ikna edemeyeceğini söylüyor.

Bayan Rosen'in kampanyasının sözcüsü Johanna Warshaw, “Sam Brown'ın sicili, çalışkan Nevadalılara zarar verecek aşırı bir MAGA gündemini zorladığını gösteriyor” dedi.

Bay Brown, Dallas'ta yaşarken 2014 yılında Teksas Yasama Meclisine adaylığı sırasında, tecavüz veya ensest istisnası olmaksızın 20 haftalık bir kürtaj yasağını destekledi ve geçmişte eyalet çapındaki bir yasağı destekleyip desteklemeyeceğini söylemeyi reddetmişti. prosedür. Senato'daki ilk yarışının ardından, kürtaja yüksek sesle karşı çıkan muhafazakar bir Hıristiyan grubu olan İnanç ve Özgürlük Koalisyonu'nun Nevada bölümünün başkanlığını kısa süreliğine yaptı.

Son zamanlarda pozisyonunu netleştirmeye çalıştı. Eşi Amy Brown, Şubat ayında NBC News'e verdiği röportajda, 24 yaşındayken planlanmamış bir hamilelik yaşadığı sırada kürtaj yaptırma yönündeki zor ve duygusal kararını anlattı. O röportajda Bay Brown, eyalet çapındaki bir yasağı desteklemeyeceğini söyledi, Nevada'nın 24 haftaya kadar hamilelikte kürtaj yapılmasına izin veren mevcut yasasını kabul etti ve tecavüz, ensest ve annenin hayatına ilişkin istisnaları destekledi.

The Times'a verdiği bir röportajda bu pozisyonunu yineledi ve kürtajın eyaletlere bırakılması gerektiğine inandığını söyledi; bu Bay Trump'ın da benimsediği bir duruştur.

Bay Brown, “Nevada yasalarını değiştirmek için hiçbir şey yapamam ve Nevada yasalarını değiştirmeye de çalışmıyorum” dedi ve şunu ekledi: “Federal kürtaj yasağını desteklemem.”

Bazı Cumhuriyetçiler, Bay Brown'un hâlâ seçmenlerin sadece hayat hikayesini değil, bu ve diğer konulardaki tutumunu bilmesini sağlaması gerektiğini öne sürdü.

Bayan Tarkanian, “İnsanlar onunla tanıştıkça veya toplantılarda onu dinledikçe, askeri hikayeden daha fazlası olması gerektiğini anlıyorlar” dedi. “Ve kendisi ikinci bir seçime katılacak kadar uzun süredir Nevada'da bulunuyor, oysa Jacky Rosen sanırım 40 yılı aşkın bir süredir Nevada'da.”

Bay Brown'un kampanyası, kripto para birimi kadar ezoterik konular da dahil olmak üzere çok çeşitli konulardaki duruşunu özetlediğini ve askeri geçmişinin ötesinde geniş bir deneyime sahip olduğunu, işletme diplomasına ve bir eczane sosyal yardım yöneticisi olarak çalıştığı zamana atıfta bulunarak savundu. gazilerin ilaçlarını almalarına yardımcı olan bir şirket.

Kampanya, yüksek benzin fiyatları ve konut maliyetleriyle mücadele eden Nevadalılara yardım etmek için çok az şey yaptığını öne süren Bayan Rosen için yarışı bir referanduma dönüştürmeyi umuyor.

Yine de başarısı sonuçta kişisel hikayesinin seçmenlerde yankı uyandırıp yankı bulmamasına bağlı olabilir. Nevada'daki Cumhuriyetçi siyasi strateji uzmanı Jeremy Hughes, Bay Brown'un “Seçim Günü her seçmenin bileceği bir mesajı iletme yeteneğine sahip” dedi. “Seçmenlerin Sam Brown'ın askerlik hizmetindeki fedakarlığına dair benzersiz anlayışının onu kazanmaya yetip yetmeyeceği açık bir soru olacak.”