Afgan önderin kızı konuştu: Atatürk’ün kelamını dinleseydi…

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Sürgünde hayatını kaybeden Afganistan Hükümdarı Emanullah Han’ın kızı Prenses India, DW’ye röportaj verdi.

“AFGANİSTAN’I MODERNLEŞTİREMEDİ”

Han’ın kızı olan ve Roma’da yaşayan Prenses India yaptığı açıklamada, 10 yıl tahtta kalan babasının niye Afganistan’ı çağdaşlaştırmayı başaramadığını söylemiş oldu.

“ATATÜRK, BABAMA…”,

Afgan halkının, Türk halkı üzere olmayı hak ettiğini belirten Han’ın kızı, “Babam ile Mustafa Kemal Atatürk içinde büyük bir dostluk varmış. Atatürk, babama epey âlâ bir tavsiyede bulunmuş. O da; Afganistan’ın kuvvetli bir orduya sahip olmasıydı. Lakin babam tahminen de onu dinlemedi.” dedi.

“niçin GÜÇLÜ ORDUYA GEREK DUYAYIM”

India, babasının Atatürk’ün tavsiyesine cevabında “kuvvetli bir orduya niye gerek duyayım. Halk beni seviyor.” tabirini kullandığını aktardı.

Emanullah Han’ın, halkını fazlaca sevdiğini ve bunun karşılıklı olacağına inandığını lisana getiren Prenses India, Afgan ordusunun var olduğunu fakat Türk ordusu üzere kuvvetli olmadığını belirtti.

“ATATÜRK’Ü KARDEŞ OLARAK GÖRÜYORDU”

“Babam, Atatürk’ü bir kardeş olarak görüyordu.” diyen India, kelamlarını “Atatürk öldüğünde babam, Türkiye’ye gönderdiği telgrafta ‘Bana başsağlığı dileyin, zira ben bir kardeşi kaybettim.’ demiş.” halinde sonlandırdı.