ABD ordusu Gazze'ye yardım operasyonlarında yeni aşamaya giriyor

Suzan

New member
Amerika Birleşik Devletleri, savaşlar veya doğal afetler sırasında sivillere yiyecek, su ve diğer insani yardımları sağlamak için tarihsel olarak ordusunu kullanmıştır. Pentagon'un duvarları Haiti, Liberya, Endonezya ve diğer sayısız ülkedeki bu tür misyonların fotoğraflarıyla süslenmiştir.

Ancak ABD'nin, ABD'nin örtülü desteğiyle, bombalanan insanlara bu tür hizmetleri sağlamaya çalışması nadir görülen bir durumdur.

Başkan Biden'ın ABD ordusuna Gazze Şeridi açıklarında, yardımların deniz yoluyla ulaştırılmasına olanak sağlayacak yüzer bir iskele inşa etme emri verme kararı, Amerikan askerlerini insani yardım hikayelerinde yeni bir aşamaya getiriyor. İsrail'in Gazze'de kullandığı silahları ve bombaları gönderen ordu, şimdi de kuşatma altındaki bölgeye yiyecek ve su gönderiyor.

Yüzen iskele fikri, Bay Biden'ın Gazze'ye insani yardım yardımını onaylamasından bir hafta sonra geldi ve yardım uzmanları bunu yetersiz bularak eleştirdi. Yardım uzmanlarına göre yüzen iskele bile bölge sakinlerinin kıtlığın eşiğinde olduğu bölgede yaşanan acıları hafifletmeye yetmeyecek.

Bununla birlikte üst düzey Biden yetkilileri, ABD'nin Gazze'de bombalanan Filistinlilere insani yardım sağlamaya çalışırken İsrail'e de kullandığı mühimmatları sağlamaya devam edeceğini söyledi.

Yani Pentagon her ikisini de yapıyor.

Onlarca yıldır Ordu Mühendisler Birliği, birliklerin nehirleri geçebileceği, malzemeleri boşaltabileceği ve diğer askeri operasyonları yürütebileceği yüzer havuzlar inşa etmek için savaş mühendislerini kullandı. Pentagon sözcüsü Tümgeneral Patrick S. Ryder Cuma günü yaptığı açıklamada, Norfolk, Virginia yakınlarındaki Langley-Eustis Ortak Üssü'nde bulunan Ordunun Yedinci Ulaştırma Tugayı'nın (Keşif Birimi) inşaatta yer alan kilit askeri birimlerden biri olacağını söyledi. Gazze için yüzen İskeleler.

General Ryder, iskelenin Gazze Şeridi açıklarında bir askeri gemiyle birlikte inşa edilip birleştirileceğini söyledi. Savunma Bakanlığı yetkilileri, geminin özellikle kıyı menziline girmesi durumunda silahlı refakatçiye ihtiyaç duyacağını belirterek, geminin korunmasını sağlamak için çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Bir ABD Ordusu yetkilisi, bu tür operasyonların genellikle istenen konumun kıyısındaki büyük bir gemiyi ve geminin yanında bir bekleme alanı olarak kurulan “roll-on-roll-off-boşaltma tesisi”ni (büyük bir yüzer havuz) içerdiğini söyledi. Rıhtıma taşınan veya yerleştirilen yük, daha küçük askeri botlara yüklenerek karada demirli geçici bir iskeleye veya geçit yoluna nakledilir.

1.800 metre uzunluğundaki iki şeritli geçici geçit, Ordu mühendisleri tarafından inşa edilecek, iki yanında römorkörler bulunacak ve kıyıya sürülecek veya “bıçaklanacak”. Daha küçük askeri teknelerdeki kargo daha sonra geçit yoluna ve kıyıya taşınabilir.

General Ryder Cuma günü, ordunun Gazze'ye Amerikan çizmeleri veya paletleri koymadan barajı inşa edip kıyıyı delebileceği konusunda ısrar etti. Gemiyi Doğu Yakası'ndan alıp iskele ve deniz duvarını inşa etmenin 60 gün kadar süreceğini ve yaklaşık 1000 ABD askerinin görev alacağını söyledi.

Bir savunma bakanlığı yetkilisi, gemi açık denizde vardıktan sonra yüzer havuz ve geçidin inşasının yaklaşık 7 ila 10 gün süreceğini söyledi.

General Ryder, “Bu, ABD'nin yalnızca Gazze'ye yardım götürmenin en uygun yolu olan kara yoluyla yol açma ve genişletmeye değil, aynı zamanda hava desteği sağlamaya da odaklanmaya yönelik adli çabalarının bir parçası” dedi.

Yüzen iskelenin “günde iki milyondan fazla öğün” teslimatına olanak sağlayacağını söyledi. Gazze Şeridi'nde yaklaşık 2,3 milyon insan yaşıyor.

General Ryder, ne havadan yardımların ne de yüzer iskelenin, İsrail'in engellediği karadan yardım ulaştırmak kadar etkili olamayacağını kabul etti. General Ryder, “Kara yoluyla yapılan yardımın miktarında önemli bir artış görmek istiyoruz” dedi. “Bunun yardım almanın en uygun yolu olduğunu anlıyoruz.”

Ancak şunu da ekledi: “Beklemeyeceğiz.”

Yetkililer, ABD'nin koridorun inşası, finansmanı ve bakımı için bölgesel ortaklar ve Avrupalı müttefikleriyle birlikte çalışacağını belirterek, proje fikrinin Kıbrıs'tan kaynaklandığına dikkat çekti.

Perşembe günü, BM'nin Gazze'deki insani yardım ve yeniden yapılanma koordinatörü Sigrid Kaag, Biden'ın duyurusunu memnuniyetle karşıladı. Ancak Güvenlik Konseyi'ne brifing yaptıktan sonra gazetecilere konuşarak şunları ekledi: “Aynı zamanda yardım edemem ama tekrarlayamıyorum: Hava ve deniz arazinin yerine geçmiyor ve kimse aksini söylemiyor.”

ABD'nin eski Suriye büyükelçisi Robert Ford bir röportajda, Biden'ın şu ana kadar Gazze'de gösterdiği insani çabaların “ABD'deki bazı insanların kendilerini iyi hissetmelerini sağlayabileceğini” söyledi. Ancak şunları ekledi: “Bu, çok büyük bir yaraya çok küçük bir yara bandı koymaktır.”

Yetkililer, insani yardımın Gazze'ye yaklaşık 210 deniz mili uzaklıktaki Kıbrıs'ın Larnaka kentinde toplanmasının beklendiğini söyledi. Bu, İsrailli yetkililerin önce sevkiyatları kontrol etmelerine olanak tanıyacak.

Yetkili, derme çatma limanın başlangıçta ordu tarafından işletileceğini, ancak Washington'un sonunda ticari olarak işletilmesini beklediğini söyledi.

Yetkililer, deniz yoluyla ulaştırılan yardımların kıyıdan Gazze'ye nasıl taşınacağı konusunda ayrıntılı bilgi vermedi. Ancak yardımların bir kısmı, Gazze'de 32 milyonun üzerinde yemek servis eden kar amacı gütmeyen World Central Kitchen'ın kurucusu İspanyol şef José Andrés tarafından dağıtılıyor.

Planlar hakkında bilgi alan iki diplomat, limanın Gazze kıyısında, İsrail güçlerinin büyük bir kontrol noktası kurduğu Gazze Vadisi sınır kapısının hemen kuzeyinde inşa edileceğini söyledi.

Ancak temel sorunlar çözümsüz kalıyor. Yardım çalışanları, yardımları kamyonla ulaştırmanın Gazzelilere tekneyle taşımaktan çok daha verimli ve uygun maliyetli olduğunu söylüyor. Ancak İsrail'in Gazze'nin güneyindeki ağır bombardımanına ve kara çatışmalarına rağmen kamyonlar hâlâ mal teslim edemiyor.

Yardımların deniz yoluyla ulaştırılması da teslimatlara eşlik eden kaosu engellemeyebilir.

Sağlık yetkilileri, geçen ay Gazze'de aç sivillerin yardım kamyonlarından oluşan bir konvoya saldırması, izdiham yaratması ve İsrail askerlerinin kalabalığa ateş açması sonucu 100'den fazla kişinin öldüğünü söyledi.

ABD ordusu, daha önceki çatışmalarda, hatta ABD'nin doğrudan dahil olduğu savaşlarda bile Orta Doğu ve Güney Asya'ya havadan yardım göndermişti.

2014 yılında Başkan Barack Obama, askeri uçakların kuzeybatı Irak'taki çorak dağlık bölgede mahsur kalan on binlerce Ezidi'ye yiyecek ve su bırakmasını emretti. Etnik ve dini bir azınlığa mensup olan Ezidiler, soykırım tehdidinde bulunan militanlardan kaçıyorlardı.

2001 yılında Başkan George W. Bush, İngiliz ve Amerikan birliklerine Afganistan'daki Taliban'a saldırma ve ülkenin uzak bölgelerinde mahsur kalan sivillere günlük erzak bırakma emri verdi.