8 yaşındaki Ezel Ali matematik alanında dünya birincisi oldu

erkan_623

New member
Merkez Yenişehir İlkokulu 2’nci sınıf öğrencisi Ezel Ali Altın, girdiği matematik olimpiyatlarında aldığı ödüllerle dikkati çekiyor. Türkiye’de Kanguru Matematik Derneği’nin koordinatörlüğü üstlendiği Singapur ve Asya Okulları Matematik Olimpiyatı’na (SASMO) 25 ülke 26 bin 335 iştirakçi ile online katılan Ezel Ali Altun, 1’inci sınıflarda dünya birinciliğiyle, altın madalyanın sahibi oldu. Müsabakanın ikinci evresi olan Singapur Matematik Meydan Okuması Yarışması’na da katılan (SİMOC) Ezel Ali, 180 ülkede bütün matematik ve akıl oyunları müsabakalarında dereceye girip, 28 bin 760 birinci sınıflarda dünya üçüncülüğünü, kadro oyunlarında ise ikincilik ve 2 gümüş madalya kazandı. Ezel Ali, geçen günlerde de online düzenlenen Amerika Matematik Oyunları’nda da ise dünya üçüncüsü oldu.

YAŞININ ÇOK ÜSTÜNDE SORULAR VARDI

Oğlunun 5,5 yaşından bu yana pedagog eşliğinde çalıştığını belirten matematik öğretmeni anne Gülşen Tan, “Dikkat dağınıklığı diye gittiğimiz fakat pedagogumuzun ısrarla ‘bu çocuk özel bir çocuk’, ‘bu çocuğu yönlendirmemiz gerek’ diyerek oğlumuzu keşfetti. Birinci sınıftan itibaren Kanguru Matematik Derneği’nin her yıl çeşitli kısımlarda düzenlediği çeşitli yarışlardan olan Singapur Matematik Olimpiyatları’nda dünya birincisi oldu. 26 ülkeden 26 bin öğrencinin katıldığı bir müsabakaydı. Kuvvetli bir müsabakaydı. Yaşının epey üstünde sorular vardı. Bir üst kademe olan SIMOC’a davet edildi. Singapur’a davet aldı ama biz pandemi sebebi ile gidemedik. İmtihan da online gerçekleşmek zorunda kaldı. Kanguru Matematik Derneği’nin Türkiye temsilcisi çocuğumuza sahip çıktı. Onunla bir arada 7 saat süren bir imtihana girdi. 3 basamaklı olan imtihanda, birincisi müsabakalarda dereceye girmiş öğrencilerin olduğu Matematik Olimpiyatı’ydı. Bunda dünya 3’üncüsü oldu. İkincisi akıl oyunlarıydı. Bunda da kadroca dünya 2’ncisi oldular. Matematik master oyunlarında da kadroca dünya 2’ncisi oldular. Kadrosunda 8 farklı ülkeden öğrenciler vardı. Ezel Ali onlarla İngilizce bağlantı kurdu. bu biçimde olunca çocuğun lisan yeteneği de ortaya çıkmış oldu. Çocuğum hem de burs kazandı. Biroldukca avantaja sahip oldu, özgüveni arttı” dedi.

ÜLKEM İSMİNE ÇOK MEMNUNUM

Müsabakalara öbür velilerin de ilgi göstermesi için istekli olarak çalıştığını söz eden Gülşen Tan, “Bu çeşit müsabakalara başka velilerin de ilgilenmesi için Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü ile ortak bir çalışma yürütüyoruz. Hem bir anne, hem bir veli, öğretmen olarak bu işin yaygınlaştırılması taraftarı olduğum için de istekli olarak rehberlik yapmaya çalışıyorum. Zira matematik şuurunun ülkemizde yaygınlaştırılmasını istiyorum. Bunun bir örneği olarak da oğlumu gösteriyorum. Oğlum her vakit için matematiği eğlenceli buluyor. Günlük yalnızca 1 saat ders çalışıyoruz. Farklı matematik soruları çözmeye çalışıyoruz. Son olarak 30 bin öğrencinin katıldığı Amerika Matematik Olimpiyatları’nda da dünya 3’üncüsü oldu. Hem Mersin ismine, hem ülkem ismine epey memnunum. Şayet pandemi olmasaydı biz Singapur’a gidip Türk bayrağı açacaktık. Bu hayli büyük bir gurur” diye konuştu.

HEKİM OLACAĞIM

Muvaffakiyetini anne ve öğretmenlerine borçlu olduğunu söyleyen Ezel Ali, matematiği fazlaca sevdiği için sistemli olarak çalıştığını belirterek, “Annem ve öğretmenlerim yardımıyla ben çalıştım ve birinci oldum. Bundan daha sonra epey çalışıp tabip olacağım. Johns Hopkins Üniversitesi’ne gideceğim. En düzgün tabipler orada ben de orada çalışacağım” sözünü kullandı.

KAYNAK: DHA