8 Mart’ta 8 bayan drone pilotu Dünyada birinci sefer Gaziantep’te yarıştı

erkan_623

New member
Dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanan 8 Mart Dünya Bayanlar Günü için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, milletlerarası bir aktifliğe konut sahipliği yaptı. Pilot Event iş birliğinde birinci defa Gaziantep’te gerçekleştirilen Women’s World Drone Cup’ta, 8 farklı ülkelerden gelen şampiyon bayan drone pilotları yarış parkurunda kıyasıya gayret etti. Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi’nin bahçesinde hazırlanan parkurda yarış öncesi seyircilere drone kullandırılırken, pilotların akrobatik uçuşlarını First Person View (FPV) aracılığıyla öbür bir deyişle pilotun gözünden anbean takip etme fırsatı verildi.

OYUNCULARIN PERFORMANSI GÖZ DOLDURDU

Uzay, havacılık ve teknoloji alanında toplumda farkındalık oluşturmak, çocukları ve gençleri havacılık ve uzay hususlarında araştırma yapmaya özendirmek ve bayan başarılarına dikkat çekmek için organize edilen aktiflikte yarışmacıların performansı göz doldurdu. Yarışta performansıyla İtalyan Luisa Rizzo birinci olurken onu sırasıyla Rus Natalia Astakhova, Güney Koreli Gayeon Mo ve Amerikalı Leslie Camarena izledi.

ENGELLİ SPORTMEN RİZZO: BU SPORU BİLHASSA SEÇTİM

İtalya ismine gayret eden engelli pilot Luisa Rizzo, 3’üncü sefer Türkiye’ye geldiğini tabir ederek, “Yarışmadaki rakiplerim epeyce süratliydi bu yüzden bir orta kaybedeceğimi düşünerek endişelendim. Omuriliğimden kaynaklanan rahatsızlığımdan dolayı bedenimi fazla hareket ettiremiyordum. Bu yüzden ellerimin ön planda olduğu bir spora yönelmek istedim. Bundan dolayı da parmakları epeyce süratli çalıştırmayı gerektiren ve gözleri hayli süratli hareket ettirmeyi gerektiren bu sporu tercih ettim.” dedi.

RUS YARIŞMACI ASTAKHOVA: BİRİNCİ KERE GAZİANTEP’TE BAYAN RAKİPLERİMLE MÜCADE ETTİĞİM İÇİN MEMNUNUM

Müsabaka daha sonrasında kanılarını aktaran Rus yarışmacı Natalia AstakHova, inanılmaz bir müsabaka olduğunu lisana getirerek, “6 yıldır drone müsabakalarına katılıyorum. Biroldukca ülkede yarıştım fakat bu müsabakalarda rakiplerim daima erkekler olmuştu. Erkeklerle yarıştığımda bütün erkekler epey süratli olduğundan dolayı kendimi epey rahat hissedemiyordum. Şu anda birinci sefer bayanlar içinde bir müsabaka yapıldığından dolayı fazlaca memnunum. Bu müsabakanın 8 Mart’ta yapılması da bu aktifliği başka bir özel kılıyor.” diye konuştu.

13 YAŞINDAKİ ELA PERFORMANSIYLA DİKKAT ÇEKTİ

Birinci sefer bu sene drone yarışlarında yer alan 13 yaşındaki Türk atlet Ela Çetinkol ise deneyimli rakiplerine karşı umut vadeden performansıyla dikkatleri üzerine çekti. Çok heyecanlı olduğunu anlatan Çetinkol, karşılaşmalarda elinden gelenin en düzgününü yaptığını aktardı. Seyircilerden Zişan Gülhan da 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’nde yapılan bu yarışın hayli manalı olduğunu aktararak, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bayanlara özel yapılan bu tertip için teşekkürlerini tabir etti. Yarışları izlerken çok heyecanlandığını belirten Gülhan, her bir yarışmacının parkurda fazlaca yeterli uğraş ettiğini lisana getirdi.