8 çocuk annesi bayan lavanta yetiştiriciliği ile ilçenin gururu oldu

erkan_623

New member
Karaman’da yaşayan ve 2017 yılında eşini kaybeden 40 yaşındaki 8 çocuk annesi Saadet Dağdelen, çocukları ile güç vakit içinder geçirdiğini ve büyük çaba gösterdiğini tabir etti. Dağdelen anne ve babasından kalan bahçelerde lavanta yetiştirerek kendisinin ve çocuklarının gereksinimlerini karşılıyor.

İLÇE HALKINI LAVANTA YETİŞTİRİCİLİĞİNE TEŞVİK ETTİ

İlçe halkını lavanta yetiştiriciliğine teşvik eden Dağdelen, “Kışla köyünden çıktığımda 15 yaşındaydım. İki evlilik yaptım, sekiz çocuk annesiyim fazlaca şükür. İnanın fazlaca zorluklarla, hani çöplüklerden bez bularak, grup bularak doğuma gittim. Hurdaların ortasında çocuk büyüterek meydana geldik fakat devletimiz yanımızda, milletimiz yanımızda. İnsanın maksadı düzgün olduktan daha sonra her şeyi başarır, herkes yanında olur. Eşimle memnun olamadım nasip değilmiş, son eşim vefat etti lakin ben hayata o öldüğü gün başladım. Artık bütün yük omuzlarıma binmişti ve anne olarak çocuklarımı dağıtmak değil toplamam gerekiyordu. Evlatlık isteyen de oldu, para teklif eden de oldu. En sonuncu 2 günlüktü baba öldüğünde, kimliği bile yoktu. Bir insanın yaşayacağı en son şeyi yaşadım, mezardaki cesedi bile gördüm bir buçuk yıl daha sonra, çocuğumun kimliğini almak için. İnsan isteyince her şeyi yapabilir. İş bulamadığım, buhrana girdiğim bir günde Allah’ım ben ne yapabilirim, nereden başlayabilirim, sıfırdan bir hayata başlamam lazım, çocuklarıma gelecek sunmam lazım. İnternetten araştırırken lavantayı buldum. Ne yapabilirim fakat elimde tek fide alacak gücüm yok. Dedim ben Başyaylalıyım belediyemiz var, liderimiz var, giderim ona halimi anlatırım. Sağ olsunlar hepsinden Allah razı olsun. Fide paramıza takviye çıktılar, her yolda takviye çıktılar. Bin fide ile başladık, bu anaç fideliğimizi kurduk, artık çoğaltıyoruz artık. Şu anda 7-8 bin ortası fidem var dikilmiş biçimde. Bahçeler kendime ilişkin, annemden, dedemden sağ olsunlar. Ailem baktılar artık pes etmeyeceğiz lavantada yanındayız dediler. Her bir lavantam da benim çocuğum oldu artık. Biz öyleyiz çocuklarımla yaptık, son dikimlerimizi çocuklarımla yaptık. Bir tane personel bulmayalım anne biz yaparız dediler. Çocuklarımla nitekim her gün gerekirse bahçeye gittik, her gün emek çektik, anneciğim yevmiyeci bulmayalım biz yaparız ve yaptık, başardık, daha düzgününü yapacağız. Bu bir birinci oldu, inşallah Başyayla halkı lavantaya uyanacak. Biz Türk bayanıyız, çocuğumuza da bakarız, lavantayı da yaparız, her şeyi yaparız. Burası Türkiye her şey yetişir” dedi.

SAADET HANIMIN YAPTIĞI BAYANLARIMIZA ÖRNEK OLUR

Başyayla Belediye Lideri Ahmet İpek ise “Saadet bayanı tebrik ediyorum. Sahiden ilçemizde bilhassa müteşebbis bir bayan olarak ön plana çıkıyor. Lavanta ilçemizde fazlaca yaygın olmamakla bir arada, geleceği parlak, geleceği olan bir dal. Bilhassa Saadet hanım bu hususta inşallah yaptıklarıyla ilçemiz ve köylerimiz bayanlarına örnek olur. 6, 7 çocuğa bakıyor sahiden kendisini kutluyorum, tebrik ediyorum. Kendi uğraşlarıyla, emekleriyle çalışan bir kardeşimiz. Bizler her ne kadar fazlaca istediğimiz ölçüde takviye olamasak da elimizden geldiği kadar dayanak olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

KAYNAK: İHA