6 Eylül kuralları… Aman dikkat…

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Türkiye salgınla çabada yeni bir periyoda giriyor. 2021-2022 eğitim-öğretim yılı 542 gün daha sonra bir daha tam vakitli olarak ağır önlemlerle başlıyor. Öğrenciler okullarına kavuşma heyecanı yaşarken, eğitimin aksamaması için biroldukça alanda yeni düzenlemeye geçildi.

İçişleri Bakanlığı, Sıhhat Bakanlığı ve Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeler ile önlemlere ahengi artırmak, hadise artışının önüne geçmek ve aşılamaya teşvik için hayatın her alanında yeni devir yarın prestijiyle başlıyor. Düzenlemelerde 18 yaş altı ise küçüklerin PCR testi verme mecburiliği bulunmayacak.

EĞİTİM: AŞILANMAYAN HAFTADA 2 KERE PCR VERECEK

Akşam gazetesinin aktardığına nazaran, öğretmenler, eğitim çalışanı ile öğrenci ile temasta bulunan, servis, kantin ve yemekhane çalışanları aşılarını tamamlamadıysa hafta 2 gün negatif sonuçlu PCR testi verecek. Veli ve öğrencilerden PCR testi istenmeyecek.

Okullara ziyaretçi alınmayacak. Girmek zorunda olan veliler HES kodunu gösterecek. Servislerde her öğrencinin oturacağı koltuk aşikâr olacak, asla değişmeyecek.

Üniversitelerde de aşı olmayan akademik işçi ve öğrencilerden haftada bir kere negatif sonuçlu PCR testi istenecek.

ULAŞIM: AŞISIZA SEYAHAT YASAK

Uçak, tren ve kentler ortası otobüs seyahatinde yarından itibaren aşı takvimini tamamlamamış yahut hastalığı geçirmemiş yolculardan son 48 saat ortasında yapılmış negatif PCR testi istenecek. Kent içi ulaşımı HES kodu ‘risksiz’ olmayan kullanamayacak.

TOPLUMSAL HAYAT: NEGATİF OLMAYANA KONSER YOK

Konser, tiyatro, sinema üzere toplumsal alanlara girişte ya aşı pasaportu gösterilecek ya da son 48 saat ortasında yapılmış negatif sonuçlu PCR testi ibraz edilecek. Aksi biçimde bu etkinliklere iştirake katiyen müsaade verilmeyecek.

İŞ HAYATI: HAFTADA 1 TEST

Çalışma Bakanlığı’nın genelgesiyle iş hayatına Kovid düzenlemesi geldi. Bu kapsamda aşı olmayan personellerden yarından itibaren haftada bir defa PCR testi yaptırmaları istenecek.

SPOR: MAÇA GİRİŞ YASAK

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle aşı takvimini tamamlamamış yahut hastalığı geçirmemiş şahıslar maçlara alınmayacak. Gerekli kaideleri taşımayan bireyler stadyumlara giremeyecek. Giriş turnikelerinin olduğu alanlarda özel güvenlik bakılırsavlilerinin yanı sıra kolluk işçisi de gorevlendirilecek. Kural ihlali yapılırsa bireylere ve kulüplere yaptırım uygulanacak.

OKUL ETRAFLARINDA ARALIKSIZ KONTROL

İçişleri Bakanlığı, yeni eğitim-öğretim periyodunda 1054 okul kolluk nazaranvlisi, 22 bin 772 inançlı eğitim uyum bakılırsavlisi ve 19 bin 569 kolluk çalışanı okulların güvenliğinden sorumlu olacağını bildirdi. Öte yandan, İŞKUR tarafınca uygulanan “Toplum Faydasına Program” dahilinde 10 bin özel güvenlik nazaranvlisi de okulların güvenliğini sağlayacak. Genelgeye nazaran okulların giriş-çıkış saatlerinde devriye grupları, okul etrafında denetim yapacak. Öğrencilere sigara ve alkollü içecek satan iş yerleri hakkında süreç yapılacak. Olayların kayıt altına alınması için manzaralar okul idareleri tarafınca izlenecek.

YOĞUNLUĞA HAZIR

İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürlüğü Vilayet Laboratuvar Koordinatörü Doç. Dr. Cemal Kazezoğlu, yarın başlayacak PCR testi zorunluluğuna 14 laboratuvar ile hazır olduklarını deklare etti:

“14 laboratuvarımızda günlük 70 bin test yapabiliyoruz. Özelleri de dahil ettiğimizde İstanbul’da günlük test kapasitesi 120-150 bin. Sonuç çıkma mühleti de 4-6 saate indi. ötürüsıyla bir sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum.”