21 yaşındaki Rümeysa kanserle çabası sırasında embriyolarını dondurdu

erkan_623

New member
İstanbul’da yaşayan Rümeysa Sağır liseye gittiği senelerda epilepsi nöbetlerine emsal ataklar geçiriyordu ve kolunda uyuşma hissediyordu. Doktora gittiğinde bu durumun ruhsal olabileceği söyleniyordu. Bir yanda epeyce ağır bir çalışma programıyla üniversiteye hazırlanan Rümeysa Sağır yaşadığı sıhhat sorununu ikinci plana atıyordu. Zira önceliği hayalini kurduğu Vücut Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na girebilmek, yetenek imtihanlarından muvaffakiyetle geçebilmekti. İmtihana günler kala kolundaki uyuşma arttı ve MR çektirdi. Çıkan sonuç hayatını alt üst etti. Bedenindeki tümör sebebiyle acil ameliyat olması gerektiği söylendi ve patoloji kararıyla yumuşak doku kanseri teşhisi konuldu.

DONDURDUĞUM EMBRİYO HAYATA BAĞLIYOR

Kanser olduğunu öğrendiği andaki ıstırabının epey büyük olduğunu söyleyen Sağır, “Arkadaşlarım üniversiteye giderken ben hastanede kanserle uğraş ediyordum. Alacağım kemoterapi ve ışın yumurtalarıma ziyan vereceği için yumurtalarımı dondurmam önerildi. Eşim Kaan o senelerda sevgilimdi ve yumurtalarımı dondurmam için beni ikna etti ancak kâfi olgunlukta yumurta bulunamadığı için bu süreci yaptıramadım. Süratlice tedavime başladım, kemoterapi aldım. Artık hastalığım stabil duruma gelmişti. Denetimlerimi ihmal etmiyordum. Beni hiç bir durumda yalnız bırakmayan, en büyük destekçim Kaan ile 3 Nisan 2021’de evlendik. Her memnun çift üzere bizim de bebek hayalimiz vardı ve yumurtalarımın durumunu öğrenmek için test yaptırdım. Aldığım kemoterapilerle rezervim epey süratli düşmüştü ve tabipler doğal yolla çocuk sahibi olabilmemin hayli güç olacağını söylemiş oldu. Bebek hayalleri kurarken son gittiğim denetimde hastalığımın yine nüksettiğini öğrendim. Hiç vakit kaybetmeden embriyolarımızı dondurmak istedik ve Prof. Dr. Ebru Öztürk’e ulaştık. Elde edilen 1 embriyomuz şu anda dondurulmuş olarak bekliyor. Ameliyat sürecimin akabinde inşallah anne-baba olacağımız günler gelecek. Hastalığımı birinci öğrendiğimde kendimi mevte terk etmiştim ancak artık dondurduğumuz 1 embriyo beni hayata bağlıyor. Güya beni bekleyen bir bebeğim varmış üzere hissediyorum” dedi.

TEDAVİ daha sonraSI DONDURULAN EMBRİYO İLE BEBEK SAHİBİ OLUNABİLİR

Kanser tedavisindeki gelişmelerin genç hastalarda üreme sıhhatini gündeme getirdiğini ve son senelerda yapılan araştırmaların yüz güldürücü olduğunu söyleyen Bahçeci Tüp Bebek tabiplerinden Bayan Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Ebru Öztürk, “Kanser teşhisi konulan hastalarda üreme sıhhatini korumak maksadıyla bekar hastalara yumurta ya da over dokusunun dondurulması, evli hastalara ise embriyo dondurulması uygulanabilir. Kanser tedavisi tamamlandıktan daha sonra çözülen yumurta ya da embriyolarla gebelik sağlanabilir. Rümeysa’nın da daha evvel uygulanan kemoterapisi sebebiyle yumurtalık rezervi epey azalmıştı. Buna karşın biz uygun tedavi ile 3 yumurta topladık ve dondurulma kalitesinde bir embriyo yakaladık. Hastamızın yaşının küçük olması bu embriyo ile makul bir gebelik talihi sağlayacaktır. Artık dileğimiz bir an evvel Rümeysa’nın sıhhatine kavuşması” diye konuştu.

EMBRİYOLAR -196 DERECEDE KORUMA EDİLMELİ

Embriyolar laboratuvarda vitrifikasyon ismi verilen sistem yardımıyla özel sıvılar ve teknikler kullanılarak dakikada 10 bin santigratlık bir ısı düşüşü sağlanarak dondurulur ve kullanım vaktine kadar da -196 derecede koruma edilir diyen Prof. Dr. Ebru Öztürk, “Bu kadar düşük bir sıcaklıkta maddeyi oluşturan moleküller neredeyse hareketsiz hale geliyor. Gebelik sağlanma vakti geldiğinde de uygun kit ve protokoller kullanılarak embriyoları çözüyoruz yani hayata kaldıkları yerden devam etme süreçlerini başlatıyoruz. Dikkat edilmesi gereken konulardan birisi dondurma ve çözme süreçlerinde yüksek muvaffakiyet sağlanması için süreçlerin son derece ihtimamlı biçimde ve bilimsel bilgiler eşliğinde yapılması gerektiği. Aksi biçimde süreç sırasında embriyo üzerinde yaratılabilecek çok gerilim ortamı kimi hücrelerin yahut hatta embriyonun tamamının canlılığının yitirilmesi ile sonuçlanabilir” açıklamasında bulundu.

KAYNAK: DHA