21 yaşındaki kız kardeşi karaciğerini verdi, hayata bu biçimde tutundu

erkan_623

New member
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde, 15 yıldır orta verilen canlıdan canlıya karaciğer nakline bir daha başlandı. 4 yıldır karaciğer yetmezliği yaşayan hastaya kız kardeşinin karaciğerinin yarısı nakledildi. Özel bölümde çalışan 24 yaşındaki Bilal Yağmurcan yaklaşık 4 yıl evvel karaciğeri ile ilgili rahatsızlıklar yaşamaya başladı. 5 ay evvel de karaciğer nakli bulunmasına ait karar verildi.

PEK ÇOK KIYMETLİ HOCANIN KATKISI VAR

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi Murat Gündüz ile operasyona giren ve operasyon sürecinde katkıda bulunan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Organ Nakil Kısmından Doç. Dr. Tolga Akçam, Doç. Dr. Abdullah Dava, Doç. Dr. İsmail Cem Eray, Doç. Dr. Gökhan Sarıtaş, Gastroenteroloji Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedef Kuran, Ortopedi Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi beraberinde el cerrahisi ve mikro cerrahi uzmanı Doç Dr. Melih Bağır, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özalevli, bir daha birebir kısımdan Tabip Öğretim bakılırsavlisi Demet Tuncay, Araştırma nazaranvlisi Burcu Bozoğlu, ile Yan Kol Asistanı Melih Abit operasyon daha sonrası taburcu basamağına gelen kardeşler ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi Murat Gündüz, yaptığı açıklamada “seneler evvel merhum Prof. Dr. Haluk Demiryürek hocamızla başlayan karaciğer nakli sürecimiz hocamızın müsaadeden giden bedelli hocalarımızla hayli daha ileri noktaya taşınmıştır” tabirini kulandı.

TEKRAR BAŞLAMAK İÇİN UZUN MÜHLET ÇALIŞMALAR YAPILDI

Kadavradan nakillerin yanı sıra yaklaşık 10 yıl daha sonra canlıdan canlıya karaciğer nakillerine de bir daha başlamış olmanın gururunu yaşadıklarının altını çizen Gündüz, bu operasyonda emeği geçen tüm grup arkadaşlarına teşekkür etti. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Organ Nakil Kısmından Doç. Dr. Tolga Akçam ise canlıdan canlıya karaciğer nakillerine bir süre orta verdiklerini lakin bir daha başlama konusunda uzun müddettir çalışmalar yaptıklarını belirterek, bilhassa kadavradan nakiller konusunda da organ bağışının ehemmiyetine vurgu yaptı. Başarılı bir operasyonla kız kardeşten ağabebir daha karaciğerin yarısını naklettiklerini lisana getiren Akçam, hastaların taburcu basamağına geldiklerini de kelamlarına ekledi.

KAYNAK: İHA