2 aylıkken üvey annesi asitle yüzünü yaktı! Afrikalı çocuk Türkiye’de tedavi olacak

erkan_623

New member
Afrika’da yetimhanede kalan 7 yaşındaki Ebınezer Santos Nhaga (Eby), çabucak hemen 2 aylıkken teze nazaran, ruhsal problemleri olan üvey annesi tarafınca yüzüne asit gibisi yanıcı husus dökülerek görme yetisini kaybetti. Bunun üzerine harekete geçen milletlerarası yardım kuruluşları, Ebınezer Santos Nhaga’yi göz ameliyatı için Türkiye’ye getirdi. Türkiye’ye getirilen küçük çocuğun ameliyatını yapacak olan Prof. Dr. Ümit Vücut, sol gözünde ışık olduğunu ve önümüzdeki Çarşamba günü yapacakları ameliyatla bir umudun olduğu muştusunu verdi.

TÜRKİYE’NİN SIHHAT ALT YAPISI ÇOK UYGUN

Küçük çocuğun sıhhatine kavuşması için Türkiye’ye getirildiğini belirten Prof. Dr. Vücut, “Eby’nin geçirdiği kaza, yani âlâ niyetle mi berbat niyetle mi onu bilmiyoruz. Gözüne sirke ile bir şey sarıldı diyorlar fakat alkali mi asit mi tam bilmiyoruz lakin sonuçta bir kimyasal yanık hayatış. Ve daha sonrasında da Eby, yetimhanede büyümüş. Memleketler arası yardım kuruluşları onun için bir deva aramışlar. Türkiye’ye getirdiler. Türkiye’nin sıhhat alt yapısı başka ülkelere fazlaca daha yeterli. Hem göz kapakları, hem göz yüzeyi, hem göz küresi ile ilgili gerek işlevsel gerekse kozmetik olarak gözün bütün katmanı ile ilgili sıhhat alt yapısı Türkiye’de epey iyi” dedi.

EBY’NİN SOL GÖZÜNDEKİ IŞIK HİSSİ BİZİM İÇİN UMUT KAYNAĞI

Eby’in sol gözünde ışık olduğunu ve bunun bir umut olduğunu aktaran Vücut,” Eby, sağ gözünü kaybetmiş, sol gözü güya bir ışık görüyormuş üzere tanım ediyor. Alışılmış Eby’nin bağlantısı fazlaca uygun değil, yanlış anlamadıysak sol gözünde bir ışık hissi var. Ve bu bizim için bir ışık, umut kaynağı. Şayet kapaklarını güzelce açar sağlam bir göz küresi ortaya çıkarırsak görme bahtı olur. Yüzde 100 görmekten bahsetmiyorum. Yani hiç görmeyen birisi yüzde 10 bile olsa bu onun için âlâ olur. Bir umut var. Daima birlikte goreceğiz“ tabirlerini kullandı.

EBY İÇİN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ

Prof. Dr. Vücut, “Biz epey hasta görüyoruz. Bilhassa yurt haricinden hayli sorunlu hasta geliyor. Eby, şimdiye kadar gördüklerimizden herbiçimde en güç olanı. Türkiye bu mevzuda epey güzel, sıhhat turizmi açısından biz ülke olarak epeyce düzgün bir noktadayız. Ben Eby’nin gerçek yere geldiğini düşünüyorum. Ne kadar neyi başaracağız bilmiyorum onu vakit gösterecek. Eby için her şeyi yapacağız” diye konuştu.

KAYNAK: İHA