1990’lı yılların fazlaca taraflı sesi: Harun Kolçak

Tuncay

New member
Tam ismi Harun Emin Kolçak olan Harun Kolçak, usta sinema sanatkarı Eşref Kolçak ile Özcan Kolçak’ın tek çocuğu olarak 15 Temmuz 1955’te İstanbul’da dünyaya geldi. Saint Benoit Fransız Lisesi’nde okurken basgitar çalmaya başlayan Kolçak, müzik tutkusu ağır bastığı için babasından müsaade alarak eğitimini yarıda bıraktı.

“MÜZİĞİN İÇİNE DOĞDUM”

Kolçak, bir röportajında küçük yaşlarından itibaren konutunda sanatla iç içe büyüdüğünü söz ederek, “Müziğin içine doğdum. Anneannem ud çalardı. Annem klasik Türk müziğiyle ilgiliydi. Yani konutlarda daima meşk edilirdi” demişti.

PROFESYONEL MÜZİK MESLEĞİNE 1977’DE BAŞLADI

Erkin Koray’ın 1977’de çıkan ‘Tutku’ albümüyle profesyonel müzik mesleğine başlayan Kolçak, tıpkı yıl basgitarist olarak Ferdi Özbeğen ve Zülfü Livaneli’nin stüdyo kayıtlarında yer aldı. Harun Kolçak, arkadaşlarıyla kurduğu kümeyle bir süre Galata Kulesi’nde sahne aldı, 1978’de ise İstek Silahlıpoda ve Nükhet Duru’nun ‘Ritm 68’ orkestrasının basgitaristi oldu.

Ankara’da vatani nazaranvini tamamladıktan daha sonra caza yönelen sanatçı, Aydın Esen, Neşet-Nükhet Ruacan ve Erol Pekcan ile çalışarak müzikal deneyimini arttırdı. Bu devir biroldukca ünlü ismin yer aldığı “Onno Tunç” orkestrasına katılan Kolçak, bu sırada orkestranın eşlik ettiği Sezen Aksu ile tanıştı ve Aksu’nun teşvikiyle müzik söylemeye başladı.

Bir röportajında “Onno beni orkestrasına aldığında hayatımda yeni bir kulvar açıldı” kelamlarıyla dönüm noktası yaşadığına işaret eden Kolçak, 7 yıl boyunca orkestrada basgitarist, vokalist ve solist olarak nazaranv yaptı. Sanatçı, orkestranın dağılmasının akabinde bir süre vokalist olarak yoluna devam etti.

‘GİR KANIMA’ MÜZİĞİYLE BÜYÜK ÇIKIŞ YAKALADI

Kolçak, Aşkın Işık Yengi ve Küme Periyod ile 1986 Eurovision Türkiye elemelerinde ‘Haydi Söyle’ isimli şarkıyı yorumladıktan daha sonra müzik piyasasında ismini duyurmaya başladı. Ünlü sanatçı, Zerrin Özer ve Aşkın Parıltı Yengi ile 1987’de yaptıkları düetle ‘Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması’ ve ‘Akdeniz Müzik Müsabakası’nda mükafata kıymet görüldü.

Onno Tunç ile hazırladığı ‘Beni Affet’ isimli birinci albümünde yer alan ‘Gir Kanıma’ isimli müziğiyle 1991’de büyük çıkış yakalayan Kolçak, 1993’te ‘En Büyük Aşk’ albümünü müzikseverlerle buluşturdu. Albümlerindeki birfazlaca müziğin kelam ve müziğini yazan ünlü sanatçı, 1994’te “Bendeniz” ismiyle tanınan Deniz Çelik ile ‘Biz’ albümünü, 1995’te ise ‘Yanımda Kal’ isimli albümünü çıkardı. Harun Kolçak, 1996’da Litvanya’da 13 ülkenin katıldığı ‘Müzikos Festivalis 96’da ‘Müptelayım Sana’ müziği ile ‘En Güzel İkinci Şarkıcı’ seçildi.

Pop rock biçimindeki ‘Teslim Oldum’ isimli dördüncü albümünü 1998’de çıkaran sanatçı, albümdeki 10 müziğin 7’sinin kelamlarına imza attı. Yaptığı her çalışmayla müzikseverlerin beğenisini kazanan Kolçak, 2000 yılında çıkardığı ‘Yaşasın’ isimli beşinci albümünün akabinde bir süre müziğe orta verdi.

“ÖLÜM HAYATTA BİRÇOK ŞEYE MANA KATIYOR”

Kolçak, televizyon dizilerinde de rol alarak, 1999’da ‘Aile Bağları’, 2002’de ‘Reyting Hamdi’ ile ‘Kurşun Asker’ ve 2012’de ise ‘Pis Yedili’ isimli üretimlerde oynadı. ‘Müzisyen’ isimli albümüyle “Kahin Aziz Malachy’ye nazaran Papalığın Sonu” kitabını 2006’da hayranlarıyla buluşturan sanatçı, 2010’da ise annesini kaybetmenin hüznünü yaşadı. Birebir yıl prostat kanseri olduğunu öğrenen Kolçak, gördüğü tedavinin akabinde kanseri yenerek, ‘bir daha Doğuyorum’ albümünü 2012’de yayınladı.

Kolçak, müzik hayatının 25’nci yılı anısına 2016’da ‘Çeyrek Asır’ı çıkardı. Sevilen müziklerine yer veren sanatkara albümde, Işın Karaca, İrem Derici, Tan Taşçı, Yaşar, Bedük, Kubat, Aşkın Işık Yengi, Tuğba Yurt, Umut Kuzey, Hakan Kahraman, Gülçin Ergül, Alişan Göksu, Gökhan Türkmen ve Zara eşlik etti. Büyük ilgi goren albümün ikincisi için de çalışmalara başlayan sanatkarın bu projesi vefatı ötürüsıyla yarım kaldı.

Prostat kanseri niçiniyle 2014’te de ameliyat geçiren Kolçak, bir açıklamasında hastalığıyla gayretini şu sözlerle anlatmıştı:
“Ölüm, hayatta biroldukca şeye mana katıyor. Ölümsüz olsaydık, birbirimize kıymet vermezdik. Dünyada, öleceğini bilerek yaşayan tek varlık insan. Bunu ötelemeyi de beceriyor insan. Hastalıkla, bu gerçekle yüz yüze geliyorsunuz. Kimi şeylerle yüzleşmek durumunda kalıyorsunuz. İki seçeneğim vardı: Ya acıya katılıp, kendimi yok etmek ya da yaşama dört elle sarılmaktı. Ben, içimdeki tanrısal güce sarılıp, sonuna kadar yaşamayı seçtim.”

Vejetaryen, hayvansever ve tabiat tutkunu biri olarak tanınan ünlü sanatçı, toplumsal medyadaki son paylaşımında, “Unutma, sen gelecek planları yaparken, hayat da kendi planlarını yapıyor” tabirlerine yer vermişti.

“UNUTMA SEN GELECEK PLANLARI YAPARKEN, HAYAT DA KENDİ PLANLARINI YAPIYOR”

Harun Kolçak, hastalığı mühletince sanata tutunmuş, kanseri de maneviyatı ile yendiğini söz etmişti. Haziran 2016’da hastalığı bir daha nükseden sanatçı, 19 Temmuz 2017’de tedavi gördüğü hastanede 62 yaşında hayata veda etti. Sanatkarın cenazesi, Bursa’nın Gemlik ilçesinde bulunan aile mezarlığına defnedildi.