11 yaşındaki Iraklı küçük kız doğuştan sedef hastasıydı, İzmir’de sıhhatine kavuştu

erkan_623

New member
Irak’ta yaşayan 11 yaşındaki Bana Asaad’ın ailesi, çocuklarının 6 aylıkken başlayan sedef hastalığının ilerlemesi niçiniyle tedavi arayışına başladı. Irak’ta aldıkları tedavinin yetersizliği niçiniyle ülke haricinde Bana’ya şifa arayan aile, evvel çocuklarını Hollanda’da bir daha sıhhatine kavuşturmak istedi. Fakat, Hollanda’daki tedavi fiyatlarının yüksekliği ve randevu kahrı niçiniyle diğer arayışlara yönelen aile, yakınlarının sayesinde İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Araştırma Uygulama Hastanesine başvurdu. Hastanenin, deri hastalıkları (dermatoloji) kısmına fotoğrafları gönderilen hastanın acil olarak yatışının yapılmasına karar verildi.

DOĞDUĞU GÜNDEN BUGÜNE UĞRAŞ EDİYORDU

Doğduğu günden bugüne sedef hastalığıyla gayret eden Bana’nın birinci tedavisinde, bedeninin büyük bir kısmında sedef hastalığı niçiniyle yaralar oluştuğu, enfeksiyon kaptığı, ayakta durmakta zorluk çektiği ve beslenme yetersizliği niçiniyle değerli oranda kilo kaybettiği tespit edildi. Doç. Dr. Hasret Özbahçıvan’ın takibinde tedavisine başlanan Bana, sedef hastalığının oluşturduğu yaralardan kurtuldu, uygulanan fizik tedavi ile bir daha hareket etmeye başlayarak sıhhatine bir daha kavuştu. Iraklı Bana Asaad, “Kendini nasıl hissediyorsun?” sorusuna “Sağlığıma bir daha kavuştuğum için hayli memnunum. Burada kendimi epey güzel hissediyorum. Arkadaşlarımın yanına gidemiyordum, hiç bir şey yapamıyordum, artık hayli yeterliyim. Dışarı çıkmak istiyorum, okulumu ve arkadaşlarımı fazlaca özledim. Beni burada tedavi ettikleri için hemşirelere, tabiplere fazlaca teşekkür ediyorum. Beni hiç yalnız bırakmadılar” dedi.

“ÖLÜMCÜL OLABİLECEK ENFEKSİYONLAR”

Bana Asaad’ın doğduğundan bugüne sedef hastalığıyla uğraş ettiğini söyleyen hastanın takibini yapan Doç. Dr. Hasret Özbahçıvan, “Bana bize birinci geldiğinde halk içinde sedef hastalığı olarak bilenen psoriasis rahatsızlığının 6 aylıkken başladığını ve daima şiddetlendiğini öğrendik. Bana’yı gördükten daha sonra evvel yatışını planladık. Birinci geldiğinde bedeninin tamamını kaplayan hayli yaygın bir sedef hastalığı vardı. Ayrıyeten hastalığa bağlı olarak epey şiddetli bir eklem tutulumu ve bu eklem tutulumundan dolayı hareket kısıtlılığı yaşıyordu. Eklemlerde hal bozuklukları ve ağrılarının yanı sıra epeyce ağır bir beslenme sorunu, düşük kilo sorunu yaşıyordu. bununla birlikte tıpkı zamandaride hem idrar yollarında bakteriyel mantar enfeksiyonları tespit ettik. Bana, daima ağlıyor ve korkarak tepki veriyordu. Öncelikle mevcut enfeksiyonlarını denetim altına aldık, daha sonrasında beslenme problemlerini ve bağırsaklarında gelişen sorunlarını çözdük. Bana, neredeyse sepsis tablosu olarak söz edebileceğimiz, ölümcül olabilecek enfeksiyon tablosuna girmek üzereydi. Enfeksiyon tablosunu denetim altına aldıktan daha sonra sedef hastalığı ve eklem tutulmalarının tedavisine başladık. Hastanemizin öteki kısımlarının takviyesiyle çabucak hemen 11 yaşında olan Bana, uyguladığımız tedavilere karşılık verdi. Eklem ağrıları, kan tablosundaki bozuklar ve ateşi düştü, kilosunu toparlamaya başladı. Bizi artık gülerek ve keyifli bir biçimde karşılıyor. Fizik tedavi ile bir arada eklemlerini, ellerini, bacak açıklıklarını biraz daha rahat kullanabiliyor. Taburculuk etabına yanlışsız ilerliyoruz, Bana’yı her vakit takip etmeye, izlemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

KAYNAK: İHA