Senato Ukrayna ve İsrail'e yönelik yardım tasarısını onaylayarak Biden'a gönderdi

Suzan

New member
Senato Salı gecesi ezici bir çoğunlukla Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a yönelik 95,3 milyar dolarlık yardım paketine nihai onayı vermek üzere oy kullandı, bu paket Başkan Biden'a gönderildi ve ABD'nin Rusya'ya karşı mücadelede Kiev'i desteklemeye devam edip etmeyeceği konusunda aylardır süren belirsizliğe son verildi. saldırganlığı destekler.

Oylama, Meclis'in sağdan gelen muhalefet nedeniyle neredeyse raydan çıktığı Capitol Hill'de zorlu bir yolculuğun ardından cumartesi günü orantısız bir çoğunlukla kabul ettiği tedbire iki partiden de yankılanan desteği yansıtıyordu. Senato'nun 79'a 18'lik oyu, yasa koyucuları yasayı imzalayıp kanun haline getirebilmek için hızlı hareket etmeye çağıran cumhurbaşkanına zafer kazandırdı.

Ve bu, ABD'nin uluslararası düzeni korumada ve değerlerini dünya çapında dayatmada öncü bir rol oynamaya devam edip etmeyeceği konusunda soruları gündeme getiren olağanüstü bir siyasi destanı da kapattı.

“Dünyanın her yerindeki müttefiklerimiz son altı ay boyunca Kongre'yi izlediler ve kendilerine aynı şeyi sordular: En önemli anda Amerika bir araya gelecek, partizanlığın merkezkaç etkisinin üstesinden gelecek ve durumun ciddiyetini artıracak güce sahip olacak mı? New York Demokratı ve Çoğunluk Lideri Senatör Chuck Schumer Salı günü şunları söyledi. “Bu gece, tarihin dikkatli gözleri altında, Senato bu soruyu gürleyen ve yankılanan bir 'evet' ile yanıtlıyor.”

Oylamadan dakikalar sonra yaptığı açıklamada Bay Biden, tasarıyı imzalayacağını ve “bu hafta Ukrayna'ya silah ve teçhizat sevkiyatına başlayabilmemiz için yarın masama ulaşır ulaşmaz Amerikan halkına ulaşacağını” söyledi.

“Kongre, ulusal güvenliğimizi güçlendirmek ve dünyaya Amerikan liderliğinin gücü hakkında bir mesaj göndermek için yasa tasarısını kabul etti: Kararlılıkla demokrasi ve özgürlüğün yanındayız, tiranlık ve baskıya karşı duruyoruz” dedi.

Temsilciler Meclisi paketi Cumartesi günü dört bölüm halinde kabul etti: ABD'nin üç müttefikinin her biri için bir tedbir ve muhafazakarlar için anlaşmayı yumuşatmayı amaçlayan ve TikTok'un ülke çapında yasaklanmasına yol açabilecek bir hüküm içeren bir tedbir. Tasarı Senato'ya tek bir paket halinde sunuldu ve kabul edilmesi için yalnızca tek bir evet veya hayır oyu gerekiyordu.

Ukrayna'ya sağ kanadından destek verilmesi konusunda şiddetli bir muhalefetle karşı karşıya kalan Meclis Başkanı Mike Johnson, herhangi bir unsura yönelik muhalefetin bütünü raydan çıkarmasına izin vermeden, çeşitli destek koalisyonlarını çekecek şekilde Meclis yasasını yapılandırdı. Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçilerin çoğunluğu Kiev'e yapılacak yardımı reddetti.

Tasarının bileşenleri Şubat ayında iki partinin de desteğiyle Senato'dan geçen yasa tasarısıyla neredeyse aynı. Buna Ukrayna için 60,8 milyar dolar dahildir; İsrail için 26,4 milyar dolar ve Gazze dahil çatışma bölgelerindeki sivillere insani yardım; Hint-Pasifik bölgesi için ise 8,1 milyar dolar.

İranlı ve Rus yetkililere yönelik yeni yaptırım turlarını da içeren gevşeme paketine ek olarak Meclis, başkana Ukrayna hükümetinden 10 milyar dolarlık ekonomik yardım geri ödemesini talep etme talimatı veren hükümler ekledi. Bu, eski Başkan Donald J. Trump'ın Kiev'e yapılacak her türlü yardımın krediye dönüştürülmesi yönündeki çağrısına bir göndermeydi. Ancak tasarı, cumhurbaşkanının 2026'dan itibaren bu kredileri affetmesine izin veriyor.

Şubat ayında Senato'dan geçen yardım tasarısına karşı çıkan dokuz Cumhuriyetçi bu kez tasarıya destek verdi. Oklahoma'dan Senatör Markwayne Mullin Salı günü oyunu değiştirip bu kez yasayı ilerletmeyi kabul ettiğinde, Kentucky Cumhuriyetçisi ve azınlık lideri Senatör Mitch McConnell Senato'da ona olumlu yanıt verdi.

Mullin, Newsmax'te tasarıya verdiği desteği açıklayarak, “Tasarının yüzde 75'i, yani toplam finansman ABD'de kalıyor” dedi. “Birçok insanın farkına varmadığı şey bu. Bu savunma sanayimize gidiyor; Bu cephanemizi yenilemek için.”

Ukrayna'ya yardıma karşı çıkan 15 aşırı sağcı Cumhuriyetçi senatör tasarıya karşı oy kullandı. Tedbire karşı çıkan ancak kararın son taslağını oylamayan üç Cumhuriyetçiden biri olan Alabamalı Senatör Tommy Tuberville, Kongre'nin “sona erme şansı olmayan bir savaşın sürdürülmesini finanse etmeye devam etmek için acele ettiğini” savundu. olumlu sonuç.”

Tuberville, “Ukrayna hazinesine daha fazla para koymak yalnızca çatışmayı uzatacak ve daha fazla ölüme yol açacaktır” dedi. “Beyaz Saray'da, Pentagon'da ya da Dışişleri Bakanlığı'nda hiç kimse bu mücadelede zaferin neye benzediğini açıklayamıyor. İki yıl önce ilk yardım dilimini gönderdiğimizde bu mümkün değildi. Bu çılgınlığa son vermek için Ukrayna ve Rusya ile birlikte çalışmalıyız.”

Üç liberal, Oregon'dan Demokrat Senatörler Jeff Merkley ve Vermont'tan Peter Welch ile Vermont'tan bağımsız Bernie Sanders da tedbire karşı çıktı. Hükümetin Gazze'deki kampanyası onbinlerce insanı öldürüp orada kıtlığa yol açarken, İsrail'e daha fazla saldırı silahı gönderilmesini destekleyemeyeceklerini söylediler.

Sanders, “Şu anda kendimizi İsrail'in ABD askeri yardımını ABD'nin Filistinlilere insani yardım ulaştırmasını engellemek için kullandığı saçma bir durumda buluyoruz” dedi. “Bu çılgınlık değilse ne olduğunu bilmiyorum. Ancak bu aynı zamanda ABD yasalarının da açık bir ihlalidir. Bu gerçek göz önüne alındığında, bugün bu tartışmayı yapmamamız gerekir. Bırakın 9 milyar doları koşulsuz göndermeyi, İsrail'e mevcut askeri yardıma devam etmek bile yasa dışıdır.”

Ancak her iki partiden senatörlerin büyük çoğunluğu tasarıyı destekledi ve Senato liderleri, özellikle Temsilciler Meclisi'nde Ukrayna'ya yapılan yardıma yönelik muhalefet göz önüne alındığında, yasanın geçişini bir zafer olarak gördü.

Aylardır, Bay Johnson ve Temsilciler Meclisi'ndeki sağcı Cumhuriyetçiler, Bay Biden ABD'nin Meksika sınırında göçü kısıtlayan sert önlemleri kabul etmedikçe Ukrayna'ya yardım yapmayı düşünmeyi reddetmişlerdi. Senato Demokratları bu yıl, yardımı daha sert sınır kontrolü hükümleriyle birleştiren bir yasa tasarısını onayladığında, Trump bunu reddetti, Cumhuriyetçiler ise doğrudan reddetti.

Daha sonra Senato, Ukrayna, İsrail ve Tayvan için herhangi bir göç önlemi olmaksızın kendi 95 milyar dolarlık acil yardım yasasını kabul etti ve Temsilciler Meclisi üzerindeki aynı şeyi yapması yönündeki siyasi baskıyı artırdı. Haftalardır Bay Schumer ve Bay McConnell'in Bay Johnson'a mesajı aynıydı: Senato tasarısını geçirin.

Usule ilişkin oylamadan önce Salı günü Senato'da yaptığı uzun açıklamalarda McConnell, Kongre'nin yardım paketini onaylamasını “Amerikan kararlılığının, hazırlıklılığımızın ve liderlik etme irademizin bir testi” olarak nitelendirdi. Partisindeki muhalifleri azarladı ve “bir asma köprü kurma fantezisine kapılanları” eleştirdi.

McConnell, “Hata yapmayın: Ukrayna'ya meşru müdafaa silahlarının ulaştırılmasındaki gecikmeler, Rus saldırganlığını yenme umutlarına zarar verdi” dedi. “Tereddüt ve tereddüt, karşılaştığımız zorlukları daha da artırdı. Bugünkü eylemin gecikmiş olmasına rağmen işimiz burada bitmiyor. Amerika'nın kararlılığına olan güven bir gecede yeniden sağlanamayacak. Demokrasinin cephaneliğini genişletmek ve yenilemek sadece sihirle gerçekleşmiyor.

Ukraynalı yetkililer yasanın yaklaşan geçişini memnuniyetle karşıladılar.

Ukrayna Parlamentosu Sözcüsü Ruslan Stefanchuk, sosyal medyada Kiev'deki toplantı odasında milletvekillerinin Amerikan bayrakları taşıdığı bir fotoğraf yayınlayarak “ABD'ye ve Ukrayna yardım tasarısını destekleyen Temsilciler Meclisi'nin her üyesine teşekkürler” dedi. Senato'dan da benzer bir karar bekliyoruz.”

Sayın Stefanchuk, “ABD, Rus saldırganına karşı mücadelemizde Ukrayna halkının yanında duran stratejik bir ortak olmuştur ve öyle kalacaktır!”

Fotoğraf, Cumartesi günü Temsilciler Meclisi'nde Demokratların yardım tasarısına oy verirken Ukrayna'nın minyatür bayraklarını salladığı sahneyi anımsatıyordu. Bay Johnson ve diğer Cumhuriyetçiler tarafından azarlandılar, onlar bunu görgü kurallarının ihlali olarak nitelendirdi ve salonda yalnızca Amerikan bayraklarının sergilenmesi gerektiğini söyledi.

Lara Jakes Roma'dan gelen raporlara katkıda bulundu.