Yüksek tansiyon niçiniyle gitti! Milyonda bir görülen kitleyi aldırdı

erkan_623

New member
Hastaneye başvuran 52 yaşındaki Ayşen Bozkurt’ta, yapılan tetkikler kararı sol böbrek ve böbrek üstü bezi ortasına yerleşmiş, tansiyon yüksekliğine niye olan unsur salgılayan 6 santimetrelik, milyonda bir görülen kitle saptandı. Bunun üzerine Bozkurt, Eskişehir Kent Hastanesi Üroloji hekimleri Op. Dr. Coşkun Kaya ve Doç. Dr. Aykut Aykaç’ın yaptığı dünyada sayılı merkezde yapılan bir usulle laparoskopik ameliyatla sıhhatine kavuştu. Tansiyon ilaçlarına artık gereksinimi kalmayan hasta ameliyattan daha sonraki 2’nci gün konutuna uğurlandı.

2 SAATLİK OPERASYONLA 6 SANTİMLİK KİTLE ÇIKARILDI

Eskişehir Kent Hastanesi Üroloji tabibi Op. Dr. Coşkun Kaya, operasyonu şöyleki anlattı: “52 yaşındaki bayan hastamızın yapılan tetkiklerinde böbrek üstü bezinin komşusunda 6 santimetrelik bir kitle saptandı ve bize yönlendirildi. Yapılan analizlerde, bu kitlenin olağan olmadığı ve tansiyon yüksekliğine niye olan bir hormon salgıladığı tespit edildi. Genelde bu çeşit hormon salgılayan kitleleri böbrek üstü bezinde görürüz. Lakin incelediğimizde alışageldik olmadığı ve farklı bir yerde konumlandığı, daima kitaplarımızda az bir kitle olarak isimlendirilen paragandionoma ismi verilen bir kitle olduğunu tespit ettik. Dünya’da bu çeşit kitlelerin genel olarak açık ameliyat ile alınması gerektiğini belirten bir görüş olduğunu gördük. Zira kitlenin için adrenalin hormonuyla dolu oluyor. Dokundukça bedene salgılanması ile hastanın vefatına yol açabilecek seviyede tansiyon krizine niye olabileceği yazıyordu. Dünya’daki sayılı merkezde bu kitlenin laparoskopi dediğimiz kapalı yolla de alınabildiğini gördük. Bunun üzerine son senelerda bilhassa böbrek üstü cerrahisine yönelik artan laparoskopi tecrübemizle bu hastamızın ameliyatını yapmaya karar verdik. Anestezi esnasında kitleye her dokunduğumuzda biroldukça unsur salgılanmasıyla tansiyon krizi yaşasak da anestezi takımımızla birlikte hoş çalışmamızla hiç bir düşünce oluşmadı. 2 saatlik bir operasyonla 6 santimetrelik kitleyi yaklaşık 4 santimetrelik yara yerinden çıkarttık. Kitlenin yeri de epey değişikti. Kitle böbrek toplar ve atar damarının epey yakınındaydı. Kitleden geriye rastgele bir dokunun kalmaması için böbreğin arterini bağlamak ve hatta böbreği almak zorunda kalabilirdik. Bunu biz ameliyattan evvel hastamıza anlattık. Allah’a şükür o denli bir şeye gereksinimimiz olmadı. Böbreği ve böbrek üstü bezini koruyarak hiç bir ziyan vermeden kitleyi büsbütün dışarı çıkarttık. Ameliyatın ikinci günündeyiz, hastamız katiyetle tansiyon ilacı almıyor. Daha evvel yaşadığı şeker sorunları de ortadan kayboldu.”

TANSİYON YÜKSEKLİĞİNİN EN BÜYÜK niçinİ DENETİMSİZ TUZ KULLANIMI

Tansiyon yüksekliğinin yalnızca kalpten kaynaklanmayabildiğini, biroldukça faktörü olduğunu vurgulayan Op. Dr. Coşkun Kaya. “Bunların en büyük ve şekillendirilebilen sebebi denetimsiz tuz kullanmasıdır. Çok ölçüde tuz kullanmamanıza, kalp tabibine gitmenize, biroldukca ilaç kullanmanıza karşın hala tansiyon yüksekliğiniz devam ediyorsa kesinlikle dahiliye, nefroloji, endokrin uzmanlarına danışmalısınız. Tansiyon yüksekliğinin böbrek yahut böbrek üstü bezindeki bir kitleden kaynaklı olup olmadığını araştırmakta yarar var” teklifinde bulundu.

AMELİYAT OLDUĞUMDAN BERİ İLAÇLARIMI KULLANMADIM

Başarılı operasyon daha sonrasında sıhhatine kavuşan Ayşen Bozkurt, “Op. Dr. Coşkun Kaya’ya müracaat ettiğimde yüksek tansiyondan dolayı 2 sefer anjiyo olup gelmiştim. Daima kalpten şüphelendiler. Anjiyolarım pak çıktı. Kalbimde hiç bir sorun çıkmadı. En son böbreğimde olabileceğine karar verdiler. Tabiplerimiz bu ameliyatı yapmaya karar verdiler. Çok şükür dünden beri geziyorum. Tuvalet gereksinimimi kendim karşılıyorum, dolaşıyorum, rahatlıkla kalkıyorum. Şu anda rastgele bir sorunum yok. Ameliyat olduğumdan beri insülin ve tansiyon ilaçlarımı kullanmadım. Rastgele bir ıstırabım yok. Her şey güzel seyrediyor. İnşallah bu biçimde devam eder. Tansiyonum 24’e kadar çıkıyordu. bu biçimde da kalp krizi geçiriyorum zannediyorlardı. 6 ay ortayla daima anjiyo oluyordum. sonrasındasında kalple ilgisinin olmadığı ortaya çıktı” diye konuştu.

KAYNAK: İHA