Yeşim Salkım: Gereğince evlendiğimi düşünüyorum

Tuncay

New member
Sanat hayatına birfazlaca hit sığdıran, oyunculuk mesleğiyle de beğeni toplayan Yeşim Salkım, Milliyet Instagram hesabından canlı olarak yayınlanan ‘Melis Baştuğ ile Haftanın Konuğu’ programına katıldı.

Bade Derinöz ile ortak çalışmanız olan ‘Niye Hayat’ geçtiğimiz ay çıktı. Müzik derin mana içermekte.
Benim için Bade fazlaca değerli, kendisinin bana armağan ettiği kesim Türkiye’nin ortasından geçtiği bir durumu anlatıyor. Kesinlikle ‘Niye Hayat’ deriz ve gün içerisinde de daima yine etmeye başladık. Hepimizin hayatında giriş, gelişme ve sonuç var. Ben diyorum ki; gözyaşının rengi yoktur, yaşadığımız tüm acılar aşağı üst birebirdir. Bu müzik da biraz bu biçimde. Bade şunu epeyce âlâ anlatmıştır; ben hayatla hengamesini epey âlâ sürdüren ve fazlaca da hoş cilveleşen bir kadınmışım.

Giriş, gelişme, sonuç kısımlarından hangisini ömrünüzden çıkarmak isterdiniz?
hiç birini çıkartmak istemezdim. ömrümün her evresinde bir şeyler öğrendiğim için kendiyle barışmış, kendini savunabilen, empati kurabilen, birtakım şeyleri ardında bırakabilen, anneliği önemseyen biri oldum. Ben bu kıvama acılarla, yaşadığım hoşluklarla, aşkı uğruna paralanıp daha sonrasında hiç bir şey yokmuş üzere gerimi dönüp çekip giderek geldim. Şahane bir ömrüm oldu. her insanın ömrü üzere benim hayatım da bana özel ve hayatımı fazlaca seviyorum.

Projeleriniz, yaptığınız evlilikler ve dobra açıklamalarınız daima konuşuldu. kuvvetli bayan profiliniz ve dobra tarafınız daima beğenildi. Hayatta kalma gayreti sizi ne kadar yordu?
Çok yordu. ‘Sen yanmazsan, ben yanmazsam nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa’ demiş eskiler. Merhum Cem Karaca ve Barış Manço yaşıyor olsaydı haksızlıklara karşı susarlar mıydı? Ben artık 50 yaşında bir bayanım ve 30 yıldır bu işi yapıyorum, gördüğüm yanlışı ve doğruyu 50 yaşında söyleyemeyeceksem hangi yaşta söyleyeceğim? Olduğunca doğal ve ben olarak yaşıyorum zira kendimi buldum. Bu saatten daha sonra kimseye ziyanım dokunamaz. Yalnızca ‘yapma, yazık sana, günah’ derim zira ben o yollardan geçtim.

Evvelce nelere daha fazlaca sonlanıp, artık nelere daha fazlaca gülüyorsun?
Toplumsal bir devlete epeyce inanıyorum. Ülkemle ve mesleğimle alakalı olan birden fazla yerde gerçekten epey sinirleniyorum. Sizin mesleğinizi biri gelip de yapmaya kalktığında, işi bu olmadığı için kızıyorum. Herkes işini kabul etse, herkes işini yapsa, herkes işinde başarılı olmaya çalışsa daha güzel olur. Birinin yerine oynamak fazlaca hadsizce bir davranış ve insanlığa hiç yakışmıyor. Bu büsbütün kapitalizm ile ilgili bir durumdur. Oturup bütün kitapları okuduğunuz vakit kapitalist sistemin toplumları nasıl bir bozguna uğrattığını bakılırsabilirsiniz.

Toplumsal medya kullanmasın artmasıyla bir arada gerçeklik algısı da değişmeye başladı. Beşerler olduklarından daha epey görünmek istedikleri biçimde kendilerini yansıtmaya çalışıyor. Ülkü kimlik yaratma gayreti ve hoş görünme dileği insanları estetik yaptırmaya yönlendiriyor. Estetik akımı ülkemizde de önemli manada yaygınlaştı.
Her hanımın hoş olduğuna inanıyorum. Allah bizi hoş yaratmış, aslında kendimizi nasıl kabul ettiğimizle ilgili alakalı bir şey. Daha çocuk yaşta denilen kızların bu kadar estetik merakı epeyce yanlış. Herkes birebir geziyor, her insanın gözleri tıpkı bakıyor, tıpkı giyiniyorlar, makyajla denize giriyorlar. Muhakkak bir yaşa geldiğinde kendinle ilgili net kararlar alıp 55’inden daha sonra bir yarım yüz gerdirme tahminen yaptırırsın. Bu ortada yakın bir vakitte kendi eserimi çıkartıyorum. Yazın yüzünüzü, cildinizi koruyacak tek bir kremle günü kurtaracağınız ve bir daha tek bir kremle güneşten korunacağınız, ‘benim cildim güzelmiş’ diyeceğiniz… Aslında hoş olan cildinizi ortaya çıkartacağım.
Bu dünyayı bayanlar kurtaracak, bizim birbirimize fazlaca muhtaçlığımız var, kavgamızı gürültümüzü bir kenara kaldırıp ‘gel hoş kardeşim, imece yordamı şu işe bir el atalım’ dersek her şey hallolur. Bizim vicdanımız, tabiatımız, vücudumuz bir erkeğinkiyle farklı. Biz doğurganlık özelliğimizle dünyaya geliyoruz, çocuk sahibi olmamız gerekmiyor, herkese bakabiliyoruz.
Büyük bir kaos yaşıyoruz, dünya olarak büyük bir oyunun içerisindeyiz. İki sefer koronavirüs geçirmiş bir hanımım, inşallah bugünleri atlatıp gerçekleri daha rahat konuştuğumuz bir vakitte oturup, daima birlikte nitekim bunları konuşalım.

Koronavirüsün etkilediği dalların başında müzik ve cümbüş geliyor. Kesim çalışanları bir yıldır para kazanamıyorlar.
Kimseye bir hadsizlik ve terbiyesizlik yapmak istemiyorum, tek söyleyebileceğim vatandaş olarak haklarımızı bilmemiz gerektiğidir. Biz vatandaşlık dersinin okutulmadığı bir ülkedeyiz.
Ben Ulusal Eğitim Bakanı olsaydım imtihanları kaldırırdım. Yarışmak âlâ bir şey değil, bütün kaos insanları kendi içerisinde yarıştırmaktan gelir. Kolej ve paralı eğitimin olmaması gerekiyor, bu ikili standardın olmasını istemiyorum. her insanın çocuğu âlâ eğitim almayı hak ediyor, bugün bütün kolejlere baktığınızda kendi içerisinde yarışıyor, kendi puanlarını yükseltmeye çalışıyorlar. İnsan eşitliliği hak ediyor.

bir daha evlenmeyi düşünür müsünüz?
Gereğince evlendiğimi düşünüyorum. Beş defa evlendim ancak ömrümdeki flörtlerim hayli azdır. Ben flörtöz ruhlu bir bayan değilimdir. Altı yıldır hayatımı bekar sürdürüyorum. Ufak tefek denemelerim oldu ancak biz ona ‘deneme yanılma’ diyoruz.
Ben 16 yaşında ‘hanımın İsmi Yok’ kitabıyla büyüdüm. His Asena’ya koştur koştur gidip kitabını imzalatmaya çalışmış, yıllar daha sonra da ‘Bir gün seninle röportaj yapacağım’ demiş, daha sonrasında röportaj yapıp Bayanca mecmuasına kapak olmuştum. Zira ben onun öğrencisiyim. Ayrıyeten feminist bir hanımım, bayanların hakları olduğuna inanan, hanımın istediği saatte sokağa çıkabileceğine, istediği erkeğe aşık olabileceğine ve aşkı bittiğinde de gidebileceğine, anne ve baba baskısı olmadan yaşaması gerektiğine, ‘elalem ne der’ dünyasından büsbütün uzaklaşılması gerektiğine inanıyorum. Freud’un epey hoş tezidir; bir insanın size ne yaptığını unutabilirsiniz lakin bir insanın size ne hissettirdiğini asla unutamazsınız.

Ruhsal ve fizikî şiddete hiç maruz kaldınız mı?
Bu ülkede ruhsal şiddete maruz kalmayan ne bayan var, ne erkek. Çok ağır bir fizikî şiddete maruz kalmadım lakin buna yeltenen erkekler oldu. Ben denetimli bir hanımımdır ve karşımdaki beşere nasıl bir bayan olduğumu epeyce güzel anlatırım. Bende erkeğe karşı bir teslimiyet yoktur, ömrümün hiç bir devrinde ne başında, ne de sonunda hiç bir erkeğe teslim olmadım.

“Sekiz yıllık eşiniz Hakan Eratik’ten niye ayrıldınız?” sorusu üzerine “Biz de beklemiyorduk. İnan bana niye boşandık ben de bilmiyorum” demiştiniz. Ortadan yıllar geçti, artık sebebini biliyor musunuz?
Evlilik epey sıkıntı bir karar. 30-40 sene evliliğini sürdürmüş ve bir arada yaşlanan çiftlere epey hürmet duyuyorum. Merhum anneannem ‘evlilik yaşlılıkta gerekli’ kederi. Gençken mesleğimizi yapıp, ayaklarımızı sağlam yere basıp ve aşikâr bir yaştan daha sonra hayatımızın erkeğini bulup birlikte yaşlanmamız lazım. Zira evlilik gençlikte değil, yaşlılıkta gerekli. niye ayrıldık sorusuna ise ‘iyi ki ayrılmışız’ diyorum. Zira tıpkı meskenin içerisinde düşman üzere yaşamaya başlayacaktık, artık ise hayli güzel arkadaşız. Ayrıldığım eşime hala epey hürmet duyuyorum, hakikaten epey âlâ bir baba ve hakikat seçim. Dipnot olarak şunu da söylemek istiyorum; eş bir gün masraf, lakin düzgün bir baba seçin, çocuğunuzu birlikte büyütün ve sevin.