Yeni geçiş garantili yol geliyor… Bu sefer Euro’yla

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Türkiye’de, geçiş garantisi verilen ve dolar üzerinden muahedeleri yapılan otoyollar tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Sözcü Gazetesi müellifi Çiğdem Toker, bugünkü köşesinde, yeni yapılacak bir otoyol projesine 45 bin araç garantisi verildiğini ve garantiye temel para ünitesinin ise bu sefer Euro olduğunu kaydetti.

“SÖZLEŞMENİN TOPLAM MÜDDETİ 16 YIL OLARAK PLANLANIYOR”

Toker, yazısının “Yeni ‘kara delik’te 45 bin araç garantisi” başlıklı kısmında şu tabirleri kullandı:

“Bütçe açığı yükselirken, iktidar, her biri başka kara deliğe dönüşen yap-işlet-devret projelerinden vazgeçmiyor. İhale tarihi 13 Temmuz’dan 17 Ağustos’a ertelenen otoyol projesi de bunlardan biri.

Çeşmeli-Erdemli-Silifke-Taşucu Otoyolu Projesi’nin Çeşmeli-Kızkalesi Kısmı’ndan kelam ediyorum. Daha evvel teklif gelmediği için, son olarak da münasebet açıklanmadan ertelenen ihalede geri sayım başladı.

Birkaç hafta evvel, bu otoyolun bilinmeyen tutulacak mukavelesinin şimdiden hazır edildiğini duyurmuştum. Ulaştığım yeni ayrıntıları paylaşayım:

– 52 km uzunluğundaki Çeşmeli-Kızkalesi Otoyolu için Karayolları Genel Müdürlüğü günlük 45 bin araç garantisi verecek. (Çift tarafta verilecek bu garantide araç başı geçiş fiyatını çabucak hemen öğrenemedim.)

– Garantiye temel para ünitesi Euro olacak.

– Kontratın toplam mühleti 16 yıl olarak planlanıyor. Bunun 3 yılı imal, 13 yılı işletme mühleti olacak. Öteki otoyol projelerinde olduğu üzere otoyol inşaatı, belirlenen mühletten (3 yıl) evvel bitirilirse artan mühlet, işletme müddetine eklenecek.

– İşletme yılı otoyolun işletmeye açık olduğu her takvim yılını tabir edecek. Her bir işletme yılı, iki adet işletme yarıyılına bölünecek.”