Yavuz Bingöl’den tenkitlere karşılık: O cenahtan ayrıldım!

Tuncay

New member
İstiklal Marşı’nın yazılış öyküsünü beyazperdeye taşıyan ‘Akif’ sinemasının galası evvelki akşam Özdilek Park İstanbul AVM’de gerçekleşti. Ulusal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazarken yaşadıklarını mevzu alan ‘Akif’in galasına; Ersoy’un torunu Selma Argon, sinemanın başrol oyuncuları, sinemaseverler ile Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz katıldı.

24 Eylül’de vizyona girecek olan sinema öncesi oyuncu takımı ve direktör Sadullah Şentürk, bir ortaya gelerek, basın mensuplarının yönelttiği soruları yanıtladı.

“BU DEVLET NASIL KURULMUŞ GÖRSÜNLER”

Yavuz Bingöl, Mehmet Akif Ersoy’un yol kıssasını ve İstiklal Marşı’nı yazma sürecini anlattıklarını ve bu süreçte ulusal şairin torunu Selma Argon’un kendilerine büyük dayanak olduğunu kaydetti.

56 yaşındaki sanatçı, ulusal marşın kabulünün 100’üncü yılında bu sinemada ulusal şair Mehmet Akif Ersoy’u canlandırdığı için büyük gurur duyduğunu söylemiş oldu.

“Tacettin Dergahı’nı ziyaret ettim, oranın havasını soludum. Şiiri yazdığım masada ve yattığı yatakta oturdum. Şiiri yazdığı masaya dokunmak, koltuğa dokunmak, duvarlara bakmak beni role hazırladı. Birinci Meclis’te çekimlerimiz oldu, Mustafa Kemal Atatürk’ü oynayan Fikret Kuşkan ile olan sahnelerimiz de özeldi.”

Ünlü oyuncu, “Çocuklarımızı gençlerimizi izlemeye davet ediyorum. Bu şiir nasıl yazılmış, bu devlet nasıl kurulmuş görsünler. Tarihi bir kişiliği oynamak onur vericiydi, inşallah izleyenler şad kalır. Torunu Selma Hanım’la sohbetim ve onun konferanslarını dinledim Youtube’dan” formunda konuştu.

“TWITTER’I BÜSBÜTÜN BIRAKTIM”

Sinemanın galasına kızı Türkü, torunu ve damadıyla gelerek objektiflere poz veren Bingöl, gişeden beklentisini “Pazartesi günü bakacağız gişeye, düzgün olur inşallah. Rekor beklentim yok lakin inşallah olur. Türk Sineması’nda kıymetli gişe yapan sinemalarımız var, onlar kadar ilgi görsün isterim” kelamlarıyla anlattı.

Yavuz Bingöl, sinema çekilirken aldığı tenkitlerin hatırlatılmasıyla toplumsal medyayı bıraktığını deklare etti. “Onlar anlamsız şeyler” diyen oyuncu ve müzikçi, kelamlarına şöyleki devam etti:

“Ben alıştım tenkitlere lakin hazırlıklı değilim. Zira ilgilenmiyorum artık toplumsal medyayla. Çok ciddiye almıyorum asla, insanların hiçbirbirine hürmeti yok, o cenahtan ayrıldım. Kullanmıyorum Twitter’ı, büsbütün bıraktım.”

“AYIP ETTİLER”

Mehmet Akif Ersoy rolü için “Arapça sözler çalışıyorum” kelamlarının yanlış anlaşıldığını lisana getiren Bingöl, “Ne cahilliğim kaldı, ne diğer bir şeyim. Ayıp ettiler. Güya Mehmet Akif vaazlarını Arapça söylüyormuş, Osmanlı Türkçe konuşmuyormuş da Arapça konuşuyormuş. Bu kadar cahilmişim üzere bir ton şey yazıp çizdiler” formunda konuşmuştu.

Sanatçı, “Daha gösterimi çıkmamış bir sineması bu kadar eleştirmek yanlışsız değildir. Mehmet Akif’in mevt yıldönümünde toplumsal medyada yazılan çizilenler artık zıvanadan çıkmış. Mehmet Akif’in ruhunu incittiler. Günümüzde yaşayan yakınlarını, bizleri üzdüler” halinde konuştu” tabirlerini kullanmıştı.