Ukrayna askerleri Patriot füze sisteminin nasıl çalıştırılacağını öğrenmek için ABD’ye gidecek

Suzan

New member
WASHINGTON — Savunma yetkilileri Salı günü yaptığı açıklamada, Ukraynalı askerlerin Amerikan topraklarında eğitilmelerine ilişkin olağandışı bir durumda, Ukrayna askerlerinin yakında Patriot füze sistemi eğitimi için ABD’ye gideceğini söyledi.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan yetkililer, eğitimin Oklahoma, Fort Sill’de yapılacağını söyledi. Fort Sill, ABD birliklerinin ülkenin en gelişmiş kara konuşlu hava savunma sistemi olan Patriot sisteminin işletimi ve bakımı konusunda kendi eğitimlerini tamamladıkları yerdir.

Ukrayna için ABD silah sistemleriyle ilgili son eğitimlerin çoğu Almanya’da gerçekleşti, ancak Patriot sistemi söz konusu olduğunda, Pentagon yetkilileri Ukraynalıları ABD’de eğitmeyi düşündüklerini belirttiler. Brik. Pentagon basın sekreteri General Pat Ryder geçen hafta ABD’nin “burada ABD’de, yurtdışında veya her ikisinin bir kombinasyonunda potansiyel eğitimi dahil etme” seçeneklerini değerlendirdiğini söyledi.

Biden yönetimi için CNN’in daha önce bildirdiği ABD merkezli eğitimin Rusya ile tırmanma riski taşımıyor. Patriot sistemi, ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı yardımın devam etmesinde önemli bir adım olmakla birlikte, Ukraynalıları Rus füzelerinden korumak için tasarlanmış bir savunma sistemidir; bir saldırı sistemi değildir.

Aylarca süren tartışmalardan sonra, Biden yönetimi geçen ayın sonlarında Patriot sistemini Ukrayna’ya konuşlandırdığını duyurdu ve Kiev’in Rus füze ve drone saldırılarına karşı savunmaya yardım etme yönündeki acil talebine yanıt verdi. Patriot, geçen ay Başkan Volodymyr Zelensky’nin Washington ziyareti sırasında açıklanan Ukrayna’ya yönelik 1.8 milyar dolarlık yardım paketinin bir parçası.

Yetkililer, bir Patriot bataryasını çalıştırmanın yaklaşık 100 kişi sürebileceğini söyledi. Karmaşık sistem için eğitim aylar sürebilse de, bir savunma yetkilisi, hızlı askeri sistem öğrencileri olduğunu kanıtlamış Ukraynalı askeri personelin potansiyel olarak daha hızlı hale getirilebileceğini beklediğini söyledi.

Almanya da stoklarından Ukrayna’ya bir Patriot füze sistemi gönderiyor.

Biden yönetimi geçen hafta Ukrayna’ya, yetkililerin özellikle ülkenin doğusundaki Rus kuvvetlerine karşı mücadelede Donbass bölgesinde faaliyet gösteren Ukraynalı birliklere yardımcı olacağını söylediği Bradley Savaş Araçlarını da içerecek 3 milyar dolarlık bir askeri yardım paketi açıklamıştı.

ABD, Ukrayna askerleri için yıllardır eğitim programları yürütüyor. Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı yasa dışı olarak ilhak etmesinden sonra bu programlara hız verdi. Geçen yıl Pentagon, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık iki düzine Ukraynalıyı Phoenix Ghost insansız hava aracının nasıl kullanılacağı konusunda eğitti.

Yıllar boyunca, Ukraynalı pilotlar ayrıca hem Kaliforniya hem de Ukrayna’da Kaliforniya Ulusal Hava Muhafızları ile eğitim aldılar.