Türkiye Diyanet Vakfı bu bayramda da Senegallilerin yüzünü güldürdü

erkan_623

New member
TDV takımı, Senegal’in biroldukça noktasını gezerek kurban etleriyle muhtaçlık sahiplerinin yüzünü güldürdü.

TDV Yurtdışı Toplumsal ve Hayri Hizmetler Müdürlüğü uzman yardımcısı ve grup sorumlusu Muhammet Bahattin Alkan, AA muhabirine, TDV’nin yalnızca Afrika’da değil, dünyanın bir hayli noktasında gereksinim sahibi insanlara ulaştığını söylemiş oldu.

Senegal’e 2021 kurban tertibi kapsamında geldiklerini belirten Alkan, “Bizler burada bağışçılarımızla muhtaçlık sahipleri içinde gönül bağı oluşturmaya çalışıyoruz. Türkiye’deki bağışçılarımızın onları unutmadığını, onlarla etlerini paylaştığını göstermeye çalışıyoruz.” dedi.

Başşehir Dakar’da 600, ülke genelinde ise 2 bin büyükbaş kurban kesildiğini lisana getiren Alkan, şunları kaydetti:

“Diğer beyazların burayı sömürmek için gelmesinden dolayı insanlarda daima bir beyazın onları sömürmeye, onlardan bir şey almaya geldiğiyle ilgili algı oluşmuş lakin artık yıllardır Türkiye Diyanet Vakfı ve öbür Türk sivil toplum kuruluşları tarafınca yapılan yardımlarla beşerler beyazları gördüğünde, ellerinde yardım kolisi ya da bir yardımla gelen beyazları gördüğünde, ‘Bunlar Türk’tür, Türkler bize yardıma geldi’ diyebiliyorlar. Bilhassa Türkiye Diyanet Vakfının Senegal’e kıymet vermesi, buraya yapmış olduğu yardımlarla yalnızca mavi yelekleri bile görmeleri yetiyor onlar için.”

Türkiye Diyanet Vakfı gönüllüsü Suna Özdemir ise Afrika’nın mağdur ve mazlum coğrafyasını yerinde görmek için ülkeye geldiklerine işaret etti.

Bağışçıların bağışlarını gereksinim sahiplerine ulaştırdıklarını anlatan Özdemir, “senelerdır belgesellerde izlediğimiz Afrika kıtasını, hoş insanların olduğu bu kıtayı yerinde görmek, bu yüzyılda bile bu türlü yaşayan insanları görmek kalbimizi burktu fakat Türkiye olarak onların yanında olmak beni onurlandırdı, keyifli etti. Onların bizi gördüğünde gözlerinin içinin parlaması, çocukların memnunluğu farklı bir hoşluk.” sözünü kullandı.

Türkiye’nin dünyanın her yerine ulaşabilmesinin fazlaca değerli olduğunu vurgulayan Özdemir, “Bizler yardımsever bir milletiz. Dünyanın dört bir tarafına açılıyoruz. Türkiye Diyanet Vakfının da buralarda epey kuvvetli yardımlar yaptığını görmek beni onurlandırdı, gurur duydum.” diye konuştu.

Senegalli Touba Khor ise epey memnun olduğunu lisana getirerek, “Çünkü siz Türkiye’den geldiniz, bize kurban eti verdiniz. Biz gördüğünüz üzere yoksuluz, paramız yok. Sizin yardımınızı bekliyoruz.” dedi.

KAYNAK: AA