Türk hekim çekti, NASA ikinci defa yayınladı: Dünya’da Günün Astronomi Fotoğrafı seçildi

erkan_623

New member
Türk astronomi fotoğrafçısı Dr. Özsaraç’ın, Hubble Uzay Teleskobu’nun çektiği ham imgeyi işleyerek renklendirdiği bir öbür fotoğraf ise 13 Ağustos günü NASA tarafınca “Dünya’da Günün Astronomi Fotoğrafı” olarak seçilerek internet sitesinde paylaşılmıştı. Özsaraç, AA muhabirine, NASA tarafınca fotoğraflarının ilgi görmesinden büyük memnunluk duyduğunu lisana getirdi.

GÜNÜN ASTRONOMİ GÖRSELİ

Hubble Uzay Teleskobu’nun yüksek çözünürlükteki ham fotoğraflarını işlemeye başladıktan daha sonra APOD’un (Astronomy Picture of the Day-Günün Gökbilim Görüntüsü) günün gökbilimi fotoğrafını paylaştıklarını öğrendiğini belirten Özsaraç, şöyleki devam etti:
“Günün astronomi görseli’ diye NASA’nın bir sayfası var. 1990’lı senelerdan beri dünyanın en büyük astrofotoğraf arşivi diyebilirim. Orada her gün bir fotoğraf seçip yayımlıyorlar. İtibarlı bir ödül ve dünyanın biroldukça yerinden binlerce insan her gün fotoğraf yolluyor. Çok dikkatimi çeken ve farklı olduğunu düşündüğüm çalışmaları vakit zaman gönderdim. 13 Ağustos’ta birinci fotoğrafımı seçtiler ve ben epey keyifli oldum. 24 saat boyunca dünyadaki astronomi ile ilgilenen biroldukça insanın beğeni ve ilgisine sunuldu. İkinci olarak 14 Aralık’ta da ikinci fotoğrafımı seçip yayımladılar. Bana daha evvelki mailden daha farklı bir mail göndermişlerdi. İnceleyin alttaki açıklamanın fotoğrafınızı tam olarak açıklayıp açıklamadığını, kusur var ise bize söyleyin zira geri dönüşü sıkıntı olabilir dediler üç gün evvelden. Karşılıklı istişareden daha sonra yayımladılar.”

ASTROFOTOĞRAFÇILIKLA UĞRAŞAN MUHAKKAK BEŞERLER VAR

Türkiye’de astrofotoğrafçılıkla uğraşan makul insanların olduğunu tabir eden Özsaraç, “Kendileri çekip kendileri paylaşan astronomi fotoğrafçılar var. Lakin benim yaptığım biçimde yalnızca ham bilgileri indirip işleyip paylaşan kimse yok bildiğim kadarıyla. Olsaydı kesinlikle bir biçimde toplumsal medyadan haberim olurdu. Vakit zaman bana fikir danışanlar oluyor lakin onlardan da paylaşanlar epeyce az çıkıyor. Lakin bu biçimde ağır bir biçimde ilgilenen yok.” diye konuştu.

BİR HİÇ OLARAK BİRBİRİMİZE KÖTÜLÜK YAPMAYALIM

Uzay fotoğraflarının kendisine derin manalar yüklediğini söyleyen Özsaraç, şunları kaydetti: “Baktığımızda bu cisimler fazlaca büyük uzaklıklar. Yüz binlerce yılda kat edilemeyecek aralar. Yalnızca parmağınızın iki içinde sığabilecek üzere ekranda lakin aslında o ortadaki aralıklar yüz binlerce yılda lakin gidilebilecek uzaklıklar. İnsan bunu düşündüğü vakit Dünya’nın orada bir hiç olduğunu düşündüğünüzde, üstündeki insanların da hiç artı hiç olduğunu hayal edip bu küçücük dünyada beşerler birbirlerine kötülük yapmamalı diye düşünüyor insan. Bir hiç olarak birbirimize kötülük yapmayalım. Kötülüklerle uğraşmayalım. Gayem biraz da bu aslında.”

ARI KOVANI ÜZERE GÖRÜNEBİLİR

NASA, Özsaraç’ın işlediği fotoğrafla, “Bazıları için arı kovanı üzere görünebilir. Gerçekte, Hubble Uzay Teleskobu’ndan alınan bu manzara, ortasında kuvvetli jetler yayan genç bir yıldız olan Herbig-Haro 666’nın bulunduğu, üç ışık yılı uzunluğundaki kozmik bir toz sütununu yakalıyor. Yapı, gökadamızın en büyük yıldız oluşum bölgelerinden biri olan ve güney göklerinde yaklaşık 7 bin 500 ışık yılı uzaklıkta parlayan Karina Bulutsusu’nun ortasında yer almaktadır. Sütunun katmanlı dış sınırları, Karina’nın kimileri hala bulutsunun ortasında oluşan genç, sıcak, büyük kütleli yıldızların rüzgarları ve ışınımuyla şekilleniyor. Kızılötesi ışıkta toz bulutuna nüfuz eden bir manzara, hala gizlenmiş bir bebek yıldızdan dışarı hakikat patlayan iki, dar, enerjik jeti daha güzel gösteriyor.” bilgisini de paylaştı.
Özsaraç’ın işlediği fotoğrafa “https://apod.nasa.gov/apod/ap211214.html”
adresinden ulaşılabiliyor.

KAYNAK: AA