TOD, 5 bin 300 göz hekimine 120 online eğitim düzenledi

semaver

Active member
Türk Oftalmoloji Derneği’nin 2019 – 2021 yılları içinde başkanlık bakılırsavini üstüne alan Prof. Dr. İzzet Can, pandemine periyodunda Türkiye’deki göz hekimlerini temsil eden tek dernek olarak 5 bin 300 tabip 125 online eğitim düzenleyerek kesintisiz eğitime odaklandıklarını söylemiş oldu.

Türkiye’deki göz hekimlerini temsil eden Türk Oftalmoloji Derneği, pandemi periyodunda göz tabiplerine olan dayanağını artırarak sürdürdü. Hem üyelerine ve yeni mezun oftalmolog üyelerine eğitim vermeyi sürdürürken COVID-19 ve göz hastalıkları içindeki etkileşim ile ilgili olarak dünya literatüründe yer alan ayrıntıları vaktinde ulaştırmayı başardı.

Türk Oftalmoloji Derneği’nde 2019 – 2021 yılları içinde Genel Lider olarak bakılırsavi yapan Prof. Dr. İzzet Can, bakılırsave geldikten 4 ay daha sonra pandemi ile yüzyüze kaldıklarını belirterek, “Halen devam eden bu sıkıntı süreçte meslektaşlarımıza daima ve sistemli olarak dayanak vererek mesleksel gelişimlerini sürdürmelerini sağlamak için yanlarında olmaya çalıştık” dedi.

15 eğitim araştırma ünitesi çalıştı

Türk Oftalmoloji Derneği’nin katarakt, glokom, tıbbi retina, optik refraksiyon, oküloplastik üzere 15 eğitim ve araştırma ünitesinin ağır bir biçimde çalıştığına dikkat çeken Prof. Dr. Can, eğitim faaliyetlerinin yanında 4 adet kitap yazdıklarını vurguladı. Can şöyleki devam etti:

“Mart 2020’den itibaren merkez idare heyeti fazlaca süratle hareket ederek, tahminen de ülkemizdeki birinci örneklerinden biri olan, sanal eğitim programlarını başlattı. Bu kapsamda o günden bugüne birden fazla defa haftada iki gece olmak üzere toplam 70 webinar düzenlendi. Ayrıyeten 20 adet sanal şube gece toplantısı yapıldı. Son 1 yılda da evvelce eğitim merkezlerimizde fiziki olarak verilen pratik kurslara karşılık gelmek üzere 30 adet sanal marifet transfer kursu organize edildi. Sanal eğitim programlarının tamamı sonrasındasında tekrar izlenmek üzere derneğin internet sitesinde “TOD Akademi” kısmına eklendi. Sonuç olarak COVID periyodunun bize getirdiği eğitim alanına yansıyan kısıtlamalarımız karşısında derneğimiz epey süratli bir tepki göstererek kıymetli bir açığın oluşmasına imkan tanımadı.”

Hayat uzunluğu eğitimin değerini biliyoruz

Oftalmoloji eğitiminin teorik ve pratik eğitim ismi altında olduğunu, eğitim süreci bir göz hekiminin yalnızca asistanlık periyodunda değil, meslek hayatının tamamı boyunca yaşaması gereken bir müddetç olduğunu belirten Prof. Dr. İzzet Can, kelamlarını şu biçimde tamamladı:

“Ülkemizde asistanlık mühletince eğitim, üniversite ve eğitim klinikleri tarafınca devletçe sağlanırken, daha sonrasında devletin sağladığı bir eğitim hizmeti yok. Bu yüzden mezuniyet daha sonrası eğitim hizmetleri için derneğimizin üstlendiği kıymetli bir rol var ve bu alanda tek kurumdur. özetlemek gerekirse yediden yetmişe tüm göz hekimleri bu derneğin kapsamı ortasında yer alarak mesleksel gelişimlerini sürdürüyor. Derneğimiz sistemli olarak yılda bir defa ulusal kongre, bir defa canlı cerrahi sempozyumu, bir sefer de cerrahi olmayan oftalmoloji alanları sempozyumu yapıyor. Ayrıyeten dernek şubelerinin düzenlediği 6 adet de takvimli sempozyum var. TOD olarak hayat uzunluğu eğitimin epeyce fazlaca değerli olduğuna inanarak üye hekimlerimizin mesleksel gelişimlerine takviye olmak en büyük maksadımız.”

Hibya Haber Ajansı