TOBB Lideri Hisarcıklıoğlu: Kırgızistan ile ticaret hacmini artıracağız

Zeytin

Global Mod
Global Mod
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Kırgızistan içindeki ticaret hacminin 500 milyon dolar düzeyinde bulunduğunu belirterek, “İnanıyorum ki bizler bunu artıracağız ve belirlenen 2 milyar dolar gayesine ulaşacağız. İki kardeş ülke el ele vererek, Kırgızistan iktisadını daha epeyce büyüteceğiz.” dedi.

Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’a TOBB İktisat ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Fahri Doktora Tevcih Merasimi ile Türk-Kırgız İş Forumu TOBB Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, “Türkiye iş dünyası olarak biz de Kırgızistanlı kardeşlerimize daima takviye olacağız.” dedi.

” 2 milyar dolar gayesine ulaşacağız”

İki ülke içindeki ticari bağlara değinen Hisarcıklıoğlu, Kırgızistan’da çeşitli kesimlerde 500 civarında Türkiye sermayeli firmanın faaliyet gösterdiğini bildirdi.

Bu firmaların, 5 bini aşkın Kırgız vatandaşına istihdam sağladığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Türkiye, Kırgızistan’a en epey yatırım yapan birinci 4 ülke içinde yer alıyor. Müteahhitlerimiz bugüne kadar 75 projede 1 milyar dolar kıymetinde proje üstlendi. Bu projelerle firmalarımız Kırgızistan’ın kalkınma atağına takviye verdiler. Türkiye olarak firmalarımızın buradaki yatırımlarından elbet ki sürekli gurur duyuyoruz. Gelecekte epeyce daha başarılı projelere imza atacağımıza inanıyorum. Ticaret hacmimiz şu an yalnızca yarım milyar dolar seviyesinde. İnanıyorum ki bizler bunu artıracağız ve belirlenen 2 milyar dolar amacına ulaşacağız” dedi.

Türk iş beşerlerine davet

Kırgız Cumhuriyeti Yatırımların Teşviki ve Korunması Bakanı Almambet Shykmamatov da Kırgızistan’a yatırımların artması için düzenekleri oturtmaya çalıştıklarını belirterek, “Türk yatırımcıların Kırgızistan’a gelmesi ve onların güvenliğini artırmak için her şeyi yapacağız, bürokrasiyi azaltacağız diye konuşmamız kâfi değildir. 9 Temmuz’da Kırgızistan’da gerçekleşecek olan Kırgız-Türk Hükümetlerarası Komite’nin onuncu oturumuna tüm Türk iş insanlarını davet ediyorum.” dedi.

Okumaya devam et...