TL’deki bedel kaybı ekonomistlerin gündeminde

Zeytin

Global Mod
Global Mod
Türkiye piyasası hareketli bir gün yaşıyor. Dolar 12 düzeyini aşarken, euro 14 düzeyine ulaştı. Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i ise 475 düzeyini aşarak, marttan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Altının gramı 700 liranın üzerine çıkarken, 10 yıllık gösterge faiz 2019 başından beri birinci defa yüzde 21’in üzerinde.

Türk Lirasında eylül başından bu yana ivme kazanan kıymet kaybı, iktisat siyasetlerine yönelik eleştirleri de artırdı. Kurlarda yaşanan bugün atak daha sonrası toplumsal medyada da bu tenkitler öne çıktı.

İşte birtakım ekonomistlerin Twitter’dan bugün yaptıkları paylaşımlar

misyondan alınan Merkez Bankası eski yöneticisi Semih Tümen, Naci Ağbal’ın paylaşımını alıntılayarak, “Başarı bahtı olmayan bu irrasyonel deney bir an evvel terk edilmeli” dedi.

Mahfi Eğilmez, şahsi bloğunda yayımladığı ‘Hükümetin Yeni İktisat Siyaseti Üzerine Görüşler’ başlıklı yazısında, “Faiz ve kur üzerine iktisat siyaseti kurulmaz. İktisat siyasetinin hedefi niçinleri düzeltmek ve sonuca gitmek olmalıdır. Faiz sonuçtur. Şayet faizi makul bir noktaya indirmek istiyorsanız siyasetinizi riskleri düşürmek üzerine kurmanız gerekir” sözlerini kullandı.

DÜNYA muharriri Alaattin Aktaş, “seneler evvel ‘Faiz yüzde 1’e indirilseydi’ diye bir senaryo yazdım ve bu yazıya köşemde vakit zaman yeniden yer verdim. Görüyorum ki benim büyüklere masal kıvamındaki yazımı gerçeğe dönüştürmek üzereler” paylaşımında bulundu.

Hakan Kara, “Dalgalı kur rejiminde ikinci kere özgür düşüş yaşamayı başaran ülke olarak tarih geçiyoruz. Yalnızca ve yalnızca temelsiz bir ısrar uğruna…Yanıldığınızı kabul etmek de bir fazilettir. Çok geç olmadan lütfen bu ısrardan dönün” dedi.

Uğur Gürses, “Vatandaş epeyce ağır bir bedelle, “faiz kamburundan” kurtulduğunu sanırken “yoksulluk kamburunun” sırtına yüklendiğini bakılırsacek…Çok yazık” değerlendirmesinde bulundu.

Şenol Babuşçu, “Freni patlamış kamyon üzere yokuş aşağı gidiyoruz. Sonumuz hayrola…” dedi.

Emraf Lafçı, “Bunun ismi siyaset, model falan değil. Bunun bir tek ismi var; Eline yüzüne bulaştırma!” tabirleriyle eleştirdi.

Yalçın Karatepe, “Kriz kademesinden çöküşe geçiş epey süratli oluyor” tabirini kullandı.

Prof. Dr. Burak Arzova ise takipçilerine “Gümrükten malını dün geçmeyip bugüne bırakan ya da süreçleri fakat bugün biten kaç iş adamı var ortamızda?” sorusunu yöneltti.

Okumaya devam et...