Tır sürücüsü Belçika’da rahatsızlandı, Türkiye’de ameliyat oldu

erkan_623

New member
Afyonkarahisar’da yaşayan 39 yaşındaki tır sürücüsü Mevlüt Gündoğan, Belçika’da seferdeyken idrarından kan gelme şikâyetiyle hastaneye başvurdu. Belçika’da tomografisi yapılan Gündoğan’ın, böbreğinde kitle olduğu ve ameliyat olması gerektiği söylenince Türkiye’ye döndü. Tedavi olmak için Eskişehir Kent Hastanesi’ni yeğleyen hastaya, Üroloji kısmında yapılan tetkiklerde, tüm böbreğini kaplayan bir tümör saptandı. Yurt haricindeki tetkiklerde saptanamayan bir durum daha ortaya çıkarılarak, bedenin ana toplardamarı olan vena cava ismi verilen damarın ortasında de yerleştiği görüldü. Mevt riski fazla olan bu ameliyatı kabul eden Mevlüt Gündoğan’ın, Doç. Dr. Aykut Aykaç ve Doç. Dr. Coşkun Kaya tarafınca 2 buçuk saat süren ameliyatı başarılı bir biçimde gerçekleştirildi. Sayılı hastanede yapılan bu ameliyat daha sonrası Gündoğan, 4’üncü günde taburcu edildi.

BİREBİR VAKİTTE MESANESİNDE DE BİR KANAMASI VARDI

Ameliyatı gerçekleştiren Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Coşkun Kaya, “Belçika’dayken yurtdışına sefer sırasında şiddetli kanaması oluyor. Aslında daha evvel de kanaması olmuş lakin daima ihmal etmiş. Bu sefer kanaması fazla olunca Belçika’da bir tabibe başvuruyor. Orada yapılan tomografilerde de böbreğinde kitle olduğu söylenmiş. Hasta da tedavisinin Türkiye’de yapılmasını tercih etmiş. Bunun üzerine hasta ülkeye döndükten daha sonra bize geldi. Biz bir daha sinemalarını değerlendirdiğimizde yalnızca böbrekte olan bir kitlenin olmadığını, bununla birlikte böbrekten kaynaklanan bir kitlenin damarlara da yayıldığını fark ettik. hem de mesanesinde de bir kanaması vardı. Hastaya durumu anlattık. Yaptığımız incelemelerde bedenin toplardamarlarına kadar ilerlemiş bir böbrek tümörü olduğunu gördük. Bu epey riskli bir ameliyat. Yani orada toplardamarı, ameliyat esnasında açıp onarmak ve pıhtıyı çıkarmak, fazlaca sayılı merkezde yapılabilen bir süreç. Ameliyat daha sonrası devirde de hayatta kalma oranı iki hastadan bir tanesi ölüyormuş üzere düşünebiliriz. Bunu hastamıza anlattık, hastamızda durumu kabul etti” dedi.

ARTIK PATOLOJİ kararıNU BEKLEYECEĞİZ

Hastanın ameliyattan 4 gün daha sonra taburcu olabileceğini belirten Doç. Dr. Kaya, gerekirse ek tedavi verebileceklerini söylemiş oldu. Hastanın durumu hakkında bilgi veren Doç. Dr. Kaya, “Hastamızın mevcut kilosundan dolayı laporoskopik olarak ameliyatın daha rahat olacağını düşündük. Birinci evvel laporoskopik yani kapalı olarak girdik. Böbreğini ve etrafındaki dokuları serbestledikten daha sonra ana toplardamara yani vena kava dediğimiz yere ulaştık. Hastamız 3 gün evvel ameliyat oldu Allah nasip ederse de yarın taburcu yapacağız. Durumu çok uygun. İşine gücüne dönecek. Artık patoloji kararınu bekleyeceğiz. Gerekirse ek tedavi de verebiliriz” diye konuştu.

AMELİYATIMIZ BAŞARILI BİR FORMDA GEÇTİ

Afyonkarahisarlı tır sürücüsü Mevlüt Gündoğan, yaşadığı süreci şu sözlerle anlattı: “Yurtharicindeyken biraz rahatsızlandım. Orada bir hastaneye gittim, iki gün yattım. çabucak sonrasında bu tarafa taburcu oldum. Türkiye’ye gelince Eskişehir Kent Hastanesinden Coşkun hocamızı tavsiye ettiler. Geldik, hocam sinemalarımızı çekti. Allah razı olsun ilgilendi. daha sonrasında ameliyata girdik. Ameliyatımız başarılı bir biçimde geçti. Arkadaşlar olsun, kendileri olsun hayli ilgilendiler bizimle. Şuanda uygunum şükür. Ameliyattan evvel idrardan olağan bir pıhtılaşmış kan geliyordu. Ortada gelip kesiliyordu. Bir gün sık gelmeye başladı. Kendi kendime şüphelendim. Doktora gittim Belçika’da. daha sonrasında sonuç ameliyata döndü.”

KAYNAK: İHA