Tescilli Adana kebabının lezzet sırları

Bilgin

Global Mod
Global Mod
ATO tarafınca 2004’te Türk Patent ve Marka Kurumuna coğrafik işaretle tescil ettirilen Adana kebabının tanıtımı ve yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar sürüyor.
Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen kebap ustaları, restoran sahipleri ve yöneticileri ile bölümden ilgili şahıslara, kıymanın hazırlanması, pişirilmesi ve sunulmasıyla ilgili ATOSEV Tesisleri’nde uygulamalı eğitimler veriliyor.

.

Ustalar, iki günlük eğitimde “lezzet sırrı”nı öğrendikleri Adana kebabının gelecek nesillere gerçek özellikleriyle aktarılmasına katkı sağlıyor.
Erkek koyun etinin kullanılması, etin zırhla çekilip kıyma haline getirilmesi, kebabın pişirilmesi ve sunum tekniklerinin detaylı biçimde anlatıldığı eğitimler, 13. defa düzenlendi.
Eğitimler kapsamında, şu ana kadar 16’sı yabancı 650 kursiyer ustalık evrakı almaya hak kazandı.

.

“KEBAP ÜRETİMİNİN PÜF NOKTALARINI GÖRDÜM”

Kursu muvaffakiyetle bitirerek sertifika alan Ayşe Kaya, Kütahya’da restoran müdürü olduğunu söylemiş oldu.
Tescilli Adana kebabını tanıtmak istediklerini belirten Kaya, “Kütahya’da tek tescilli Adana kebap veren biziz. Bilhassa püf noktalarını öğrenmek için buradayım. Sunumları, dikkat etmemiz gereken şeyleri öğrenmek için geldim. Eğitimde, kebap üretiminin püf noktalarını gördüm. Adana kebabının özelliği kuyruk yağı şayet olmazsa olmazı ve zırhta çekilmesi natürel ki. Salatalar da kebabın yanında verilirken sumak ve toz biber şayet olmazsa olmazı.” diye konuştu.
Eda Takmaz da eşiyle döner ve kebap salonu işlettiklerini aktardı.
Kebap ustası olduğunu lakin dokümanının bulunmadığını tabir eden Takmaz, “Eğitime evrak almak için geldim. Eğitimde evvel eti verdiler, etin hududunu temizledik. daha sonrasında zırhtan geçirdik ve kıymamızı sapladık. Salatamızı yaptık ve mangala geçtik. Pişirip, yedik. Hoş bir eğitimdi.” dedi.

.

“USTALARDAN ÖĞRENMEK GÜZEL”

Kreş ve gündüz bakımevi sahibi Sevinç Akkaya da eğitime eşiyle katıldığını lisana getirdi.
Evde de kebap yaptıklarını aktaran Akkaya, şunları kaydetti:

.

“Evde kebabı kendimiz yapıyoruz ancak Adana’nın tescilli kebabının olması ve bunu ustalarından öğrenmek bizi cezbetti. Doğrusu nasıl, onu öğrenmeye geldik. Tüm basamaklarını tek tek kendimiz yaptık ve Adana’nın en bilinen ustalarından eğitim aldık. Salatasından dürümü kıvırmaya, eti saplamasına kadar bütün etaplarını tek tek kendimiz yaptık. Bilhassa şunu düşünerek geldim; biz kreşimizde aktiflik olarak sucuk günü yapıyoruz, bir kebap günü niye olmasın? Onu da usta eğitici biri olarak kendim yapmak isterim çocuklarıma. Bizim yöresel günlerimiz oluyor. O günlerde Adana kebabını da gösterebilirim. Artık usta bir eğiticiyim. Nitekim bizim için fazlaca hoş bir aktiflik oldu.”
AA