“Tedarik merkezi potansiyelimiz güçleniyor, yatırım seferberliği şart”

Zeytin

Global Mod
Global Mod
Merve YİĞİTCAN / İSTANBUL

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) mayıs ayı olağan meclis toplantısı evvelki gün gerçekleşti. İTO Lideri Şekib Avdagiç, mecliste yaptığı konuşmada Türkiye ve global iktisattaki gelişmelere ait değerlendirmelerde bulunurken, Türkiye’nin önünde kıymetli fırsatların bulunduğunu, bu kapsamda bir yatırım seferberliği başlatılması gerektiğini kaydetti. Avdagiç konuşmasında, salgınla birlikte global tedarik zincirlerinde ortaya çıkan tıkanıklığın Türkiye’nin dünya ekonomisindeki vazgeçilmez değerini bir sefer daha ortaya çıkardığını belirterek, “Çin’in çoğunlukla kapanması ve lojistik maliyetlerindeki yüksek artışlar, Türkiye’nin Batılı üreticiler için alternatif tedarik merkezi olma potansiyelini güçlendirdi. ABD başta olmak üzere uzak pazarlara yönelik ihracatta sağladığımız yüksek oranlı artışlarda, Çin’e alternatif tedarik avantajlarımızın kıymetli hissesi bulunuyor. Bu yılın birinci 4 ayının ortalama ihracat sayılarına baktığımızda, mevcut tempoyla yılın sonunda 250 milyar dolarlık ihracat hacmini rahatlıklar aşacağız. Bu yıl 260 milyar dolarlık mal ihracatını sürpriz olarak görmüyoruz” tabirlerini kullandı. Türkiye’nin büyük bir üretim ve ihracat potansiyeline sahip olduğunun altını çizen Avdagiç, şöyleki devam etti: “bu biçimdesine fırsatlar, daima ele geçmez. kuvvetli sanayi altyapısıyla değerli bir üretim potansiyeli bulunan Türkiye’nin, global iktisadın yükselen tedarik merkezi olma yolunda daha süratli adımlar atması gerektiğine inanıyoruz. Yakaladığımız fırsatı, kalıcı ve daimi hale getirmeliyiz. Cumhuriyetin 100. yılını kutlayacağımız gelecek seneye, iktisadıyla kuvvetli ve büyük; üretim ve ihracatıyla büyük bir Türkiye olarak girmeliyiz.”

Şartlar olgunlaşıyor

Türkiye’nin emniyetli bir üretim ve yatırım üssü olduğu istikametindeki algının güçlenmesinin, yüksek teknolojili yabancı sermayeli ölçek yatırımlarını da harekete geçireceğine işaret eden Avdagiç, Uzak Doğu’da yatırımları bulunan ve alternatif tedarik noktaları arayışına giren Batılı şirketlerin, üretimlerini Türkiye’ye kaydırması için de şartların olgunlaştığını düşündüklerini vurguladı. Daha fazla yatırım ve daha fazla üretim için Türkiye’nin önünde açılan bu fırsat alanını yeterince değerlendirebilmek için ülke olarak bir yatırım seferberliğine muhtaçlık olduğunu vurgulayan Avdagiç, “Katma bedelli yatırıma, üretime ve ihracata sağlayacağımız her takviye, Türkiye’nin gerçek manada bir üretim üssüne dönüşme sürecini hızlandıracaktır” formunda konuştu.

“Finansmana erişim kolaylaştırılmalı”

Olağanlaşmanın devam etmesiyle mal ve hizmet ihracatındaki artış ve yurtiçi talepte genele yayılan toparlanma kararında istikrarlı bir büyüme kompozisyonuna, her zamankinden daha fazla muhtaçlık bulunduğunu aktaran Avdagiç, “Bu kapsamda bilhassa gerçek bölümün finansmana erişiminin kolaylaştırılmasına yönelik atılacak adımların değerli olduğunu düşünüyoruz. Ayrıyeten, ekonomik istikrarın sürdürülebilirliği açısından fiyat istikrarının güçlendirilmesine yönelik ek yapısal tedbirlerin uygulamaya konulması da fazlaca değerlidir. Emsal biçimde üretim başta olmak üzere, tüm dallarda yeşil dönüşümün hızlanmasını sağlayacak teşviklerin ve gerekli altyapıyı temin edecek dayanakların uygulamaya konulmasının da hayati olduğuna inanıyoruz” halinde konuştu.

Kongre turizminde yeni rota İstanbul

İTO Lideri Avdagiç, salgın daha sonrası memleketler arası kongre turizmi rotasının bir daha İstanbul’a çevrildiğini belirtti. Avdagiç, “Uluslararası Güç İktisadı Derneği’nin 2024 yılı kongresi ve 500 bin üyesiyle dünyanın en eski teknoloji derneği olan Elektrik Mühendisleri Derneği’nin (IEEE) 2023 Güç EXPO’su İstanbul’da yapılacak. İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Ofisi olarak bu yıl, iştirakçi sayıları 300 ila 10 bin kişi içinde değişen 12 milletlerarası kongre ve toplantıya dayanak veriyoruz. 7 milletlerarası kongrenin İstanbul’a kazandırılması için de adayız” tabirlerini kullandı.

Okumaya devam et...