Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan çarpıcı teklif: Tüketim tarihi yaklaşmış eserler indirimli verilsin

semaver

Active member
Tarım ve Orman Bakanlığı, tüketim tarihi yaklaşmış mamüllerin indirimli satılmasını öneren Besin Satış Noktalarında Besin İsrafı ile Uğraş Kılavuzu’nda ‘Kısa raf ömrü olan mamüllerin satışlarını artırmak için bu eserlere de dinamik fiyatlandırma stratejileri uygulayın’ sözlerini kullandı. Tüketim tarihi yaklaşmış mamüllerin indirimli satılması için öneren Bakanlık, müşteri tarafınca satın alım konusunda çekince uyandıran meyve ve sebzelere reyon indirimi uygulanabileceğini belirtti.

Bakanlık, kelam konusu kılavuzda Türkiye’de kişi başına düşen besin atığının 93 kilogram olduğu, 1 kg kırmızı et üretimi için 15 bin litre, 1 kilogram domates üretimi için 214 litre su tüketildiğini de hatırlattı.

TÜKETİM TARİHİNE AZ KALMIŞ AMBALAJLI BESİNLERDE İNDİRİM

Bakanlık, global olarak değerlendirdiğinde, besin tedarik zincirleri boyunca oluşan toplam kayıp ve israfın yüzde 54’ünün üretim ve hasat daha sonrası, yüzde 46’sının da sürece, dağıtım ve tüketim etaplarında oluştuğuna dikkat çekti. Ziraî üretim safhasının tek başına yüzde 33 ile besin israfında en büyük hisseye sahip olduğunu kaydetti.

Yeşil Gazete’de yer alan habere nazaran, marketlerde besin satışını hızlandırmanın, tercih edilen birinci strateji olduğunun altı çizdi ve şu sözlere yer verdi:

”Gıda israfını tedbire konusunda tesirli ve besin satış noktaları tarafınca tercih edilen usullerden bir oburu ise reyon indirimleridir. Tüketim tarihine az kalmış ambalajlı besinlerde, müşteri tarafınca satın alım konusunda çekince uyandıran meyve ve zerzevat mamüllerinde uygulanan reyon indirimleri de, besinin israf olmadan tüketiciyle buluşmasını sağlamaktadır. Hala tüketilebilir özellikteki tüketim tarihi yaklaşmış mamüllerin indirimli fiyatlar ile satışa sunulmasını sağlayın. Kısa raf ömrü olan mamüllerin satışlarını artırmak için bu eserlere de dinamik fiyatlandırma stratejileri uygulayın.”

FİYATSIZ DE VERİLEBİLİR

Bakanlık, kılavuzda indirim ile satılamayan yenilebilir durumunu kaybetmemiş mamüllerin gereksinim sahibi insanlara fiyatsız olarak verilebileceğini belirtirken marketlerin fiyatsız olarak bağışladıkları eserler için ekstra hacimli dolapları ve alanları olup, gereksinim sahipleri besinin teminatını buradan gerçekleştirebilir ya da dernek ve vakıf aracılığı ile besin bağışı gerçekleşerek israf önlenmiş olacağını belirtti.

Bakanlık, insan sıhhati açısından tüketime uygun olmayan besinlerin da çiftliklerde ya da barınaklarda hayvan yemi olarak kullanılabileceğine değinerek şunları ekledi:

”Son tüketim tarihi geçen, soğuk zinciri kırılan, tüketimi hayvan sıhhatine uygun olmayan hiç bir besin, hayvan yemi oluşumuna dahil edilemez.”

Öte yandan teklifte, bu mamüllerin biyodizel yakıt olarak kullanılabileceği de yer alıyor.