Talim ve Terbiye Kurulu’na atanan Mustafa Gündüz’den karma eğitim eleştirisi

semaver

Active member
Talim ve Terbiye Kurulu’na atanan Mustafa Gündüz’den karma eğitim eleştirisi Harf İhtilali ile “geçmişi unutturmanın hedeflendiğini” savunan, Cumhuriyetin birinci senelerındaki ihtilalleri “Batı’ya şirinlik”, cumhuriyet takımlarının cüretini ise “cahil cesareti” olarak nitelendiren Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu’nun yeni üyesi Prof. Dr. Mustafa Gündüz’ün, karma eğitimi de amaç aldığı ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 25 Ağustos’ta, eğitimi şekillendiren MEB Talim ve Terbiye Kurulu’nda beş üye bakılırsavden alınmış, yeni lider ve altı üye atanmıştı. Bu üyelerden biri olan Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Bilimleri Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Gündüz’ün, Harf Devrimi’ne ait açıklamaları gündeme gelmişti. Cumhuriyetin eğitim ihtilallerini gerçekleştiren takımların cüretini “cahil cesareti”ne benzeten ve bu vakitte gerçekleştirilenleri “Batı’ya yapılan şirinlikler” olarak nitelendiren Gündüz, Harf Devrimi’nin gayesinin “geçmişi unutturmak” olduğunu savunmuştu.

‘TEK TİP’ SAVI

Gündüz’ün, Eğitim Bir-Sen’in “Eğitime Bakış” mecmuasında yayımlanan diğer bir yazısında ise karma eğitimi de eleştirdiği ortaya çıktı. Mecmuanın 45. sayısındaki “Karma eğitimin tarihi ve toplumsal gelişime kısa bir bakış” isimli yazısında, karma eğitime 19. yüzyılda mecburî olarak geçildiğini belirten Gündüz, bunun niçininin ise “ulus devlet modelli çağdaş devletlerin kolay bir idare için sadık vatandaşlar üretmek, herkese birebir ayrıntıları en kısa vakitte ve en az maliyetle aktararak tek tip vatandaşlar oluşturmak, herkesi âlâ tüketiciler ve üreticiler haline getirerek çağdaş iktisadın çarkını döndürmeye uygun bireyler yetiştirmek” olduğunu savundu. Bu yapılırken “cinsiyet, din, mezhep, zenginlik ve fakirlik üzere ayrımların yok sayıldığını” öne süren ve “bütün toplumun eşit, sınıfsız ve imtiyazsız, kaynaşmış kitleler olarak tasavvur edildiğini” kaydeden Gündüz, “Bir ortada yaşayan insan toplumunun tabiatına muhalif bu ideolojik tasarım, uzun mühlet katı bir biçimde uygulanmıştır” dedi.

‘EBEVEYN KARARININ ÖNÜ AÇILIR’

Karma eğitime karşı çıkanların ise “din, mezhep ve ahlaki duyarlılıklar” ile “bilimsel veriler” olmak üzere iki temel argümanı olduğunu sav eden Gündüz, “farklı cinslere hitap eden eğitim ortamlarının düşünülmesinin, ideolojik önyargılara boğulduğunu” belirterek “Karma eğitim yeterli midir, makus müdür, gerekli midir, değil midir ve gibisi sorulara bilimsel usul ve imkânlar kullanılarak verilmiş karşılık olmadığını” öne sürdü. Gündüz, Türkiye’de karma eğitimin “toplumda değişiklik yapmak, hisleri yönlendirebilmek ve denetim altında tutabilmek” manasına gelen “toplum mühendisliğinin özgün örneklerinden biri olarak uygulamaya konulduğunu” savundu. “Eğitimin olgusunun toplumu biçimlendirici, bireyleri toplumsallaştırıcı bir aygıt olarak görmekten vazgeçilmesi” daveti da yapan Gündüz, “bu yapılabildiğinde, ebeveynlerin çocuklarına nerede ve nasıl bir eğitim aldıracakları tarafında verecekleri sonucun önünün daha sağlıklı açılmış olacağını” kaydetti.